Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ulice jak rwące potoki, połamane drzewa i zaspy gradu. Potężne nawałnice szaleją nad Polską
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 26.05.2024 09:36

Ulice jak rwące potoki, połamane drzewa i zaspy gradu. Potężne nawałnice szaleją nad Polską

ulewy
fot. PSP, Facebook/Konrad Kostrzewa Burmistrz Miasta Kobyłka

Od kilku dni przed Polskę przechodzą silne burze z intensywnymi opadami deszczu, miejscami również bardzo niszczycielskiego gradu. W sobotę 25 maja wieczór ponownie przyniósł sporo niebezpiecznych zdarzeń. Wyładowania i ulewy odnotowano w wielu regionach Polski. Niektóre miejscowości ucierpiały bardzo poważnie.

Pogoda w Polsce. Burze nie dają o sobie zapomnieć

Synoptycy z IMGW w niedzielę 26 maja od rana ostrzegają obywateli przed kolejnym niespokojny dniem. Wydano alerty pierwszego stopnia przed burzami dla 14 województw. Mimo iż temperatura będzie dziś wysoka, to spodziewać się powinniśmy kolejnych ulew, lokalnie także opadów gradu. Burzom i ulewom towarzyszyć będzie także wiatr, który w najbardziej intensywnej fazie osiągać dziś będzie prędkość do 70 km/h.

Weekend obfituje w kolejne ogromne ulewy i burze. Wczoraj niespokojnie było zwłaszcza w centrum i na Mazowszu. Niektóre miejscowości zostały zalane i podtopione.

Nie żyje 7-letni Jaś. Wracał z lekcji religii, umarł dziadkowi na rękach

Burze w Polsce. Strażacy odnotowali setki interwencji

Sobota była kolejnym dniem wzmożonej pracy strażaków. W całej Polsce w związku z nawałnicami i ulewami odnotowali oni ponad 400 interwencji. Najgorzej było na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Ulewy podtopiły wiele budynków i ulic, powaliły również drzewa. Niektóre miejscowości zasypał potężny grad.

ZOBACZ: To była chwila, woda zalała Orlen i wdarła się do domów. Potężna nawałnica nad polskim miastem

Bardzo intensywne opady gradu występowały w sobotę m.in. w Kobyłce. Burmistrz miasta napisał w mediach społecznościowych o stratach. Opublikował także zdjęcia.

Jeśli o mnie chodzi to musiałem usuwać grad spod domu szpadlem bo w niektórych miejscach naniosło go całkiem sporo. Ciekawe uczucie, gdy trzeba to robić w koszulce bo mimo wszystko jest bardzo ciepło. Zauważyłem też straty w warzywach - relacjonował burmistrz Konrad Kostrzewa.

Wiele miejscowości zalanych

Ze skutkami silnych burz i intensywnych opadów walczyli wczoraj także mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego czy Odolanów. Jak widać na wielu nagraniach i zdjęciach, które pojawiły się w mediach społecznościowych, ulice zamieniały się w rwące rzeki. 

W okolicach miejscowości Budy, Grabce i Zygmuntowo w Wielkopolsce wichura połamała drzewa, które spadły na drogę i linie wysokiego napięcia. Konieczna była interwencja strażaków.