Goniec.pl > Wiadomości > Ukraina: Sukces ruchu oporu w Melitopolu. Wyeliminowali wysokich rangą rosyjskich wojskowych
Natalia Janus
Natalia Janus 18.05.2022 11:12

Ukraina: Sukces ruchu oporu w Melitopolu. Wyeliminowali wysokich rangą rosyjskich wojskowych

Putin
AFP/EAST NEWS

Kolejny sukces Ukrainy. Władze regionu Melitopolu poinformowały na swoim Telegramie, że ruch oporu w obwodzie zaporoskim "wyeliminował wysokich rangą rosyjskich wojskowych". Pod Zaporożem powstały też dwie linie fortyfikacji, aby obronić miasto przed spodziewanym szturmem rosyjskich sił.

Z komunikatu władz regionu Melitopolu wynika, że według wielu wskazań Rosja przygotowuje się do długotrwałej operacji militarnej, a zdaniem ekspertów wojna wkracza w fazę przewlekłego konfliktu. - W obwodzie zaporoskim okupanci prowadzą aktywne prace inżynieryjne - budują umocnienia, aby w razie potrzeby przejść do obrony - napisano w komunikacie regionalnej administracji.

Uprowadzeni cywile

Obwodowe władze przekazały także doniesienia, że według stanu na wtorek wieczorem odnotowano dotąd 280 przypadków uprowadzeń cywilów przez rosyjskie wojska. W niewoli wroga ma wciąż przebywać 117 mieszkańców regionu.

"Okupanci starają się ukryć śmierć swoich żołnierzy w Melitopolu, zabitych przez ukraiński ruch oporu. Jednocześnie najeźdźcy zintensyfikowali kontrole prywatnych samochodów, prawdopodobnie w poszukiwaniu partyzantów" - czytamy w komunikacie.

Melitopol: Rosjanie szerzą propagandę

W Melitopolu nie brakuje też propagandowych działań Rosjan. Ich współpracownicy rozpowszechniają pogłoski wśród mieszkańców miasta, że Ukraina jakoby "porzuciła Melitopol" lub "poddała go na początku wojny". Tak tłumaczą dlaczego nie da się przeprowadzić ewakuacji lub wypłacić pracownikom należnych wynagrodzeń.

- W miejscowości Weyłka Biłozerka Rosjanie próbowali rozdawać pomoc humanitarną, skorzystało tylko pięć osób. W Mychajliwce kolaboranci pochwalili się, że przekazali wsparcie dla miejscowego szpitala. Ofiarowane lekarstwa zostały jednak wyprodukowane w Ukrainie, a zatem skradziono je naszym wolontariuszom - dodano w raporcie regionalnych władz. W komunikacie również czytamy, że w wielu przechwyconych rozmowach rosyjscy żołnierze często "ubolewają nad nowymi dostawami zagranicznej broni dla Sił Zbrojnych Ukrainy".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: tokfm.pl, goniec.pl