Nie żyje Tadeusz Kowalczyk, poseł dwóch kadencji i jeden z czołowych działaczy „Solidarności” RI
Jak donosi Wyborcza, w niedzielę 15 maja zmarł Tadeusz Kowalczyk. Poseł na Sejm w latach 1989-93 miał 89 lat. Polityk był działaczem i przewodniczącym „Solidarności” Rolników Indywidualnych w województwie kieleckim.
Tadeusz Kowalczyk urodził się 5 stycznia 1933 r. w Bielinach (powiat kielecki) i mieszkał w tej miejscowości przez większość życia. Mężczyzna był nauczycielem, prowadził niewielkie gospodarstwo rolne i zajmował się pszczelarstwem.
Tadeusz Kowalczyk nie żyje. Polityk zmarł w wieku 89 lat
Tadeusz Kowalczyk już jako nastolatek dał się we znaki komunistycznej władzy, dlatego w 1950 roku próbował opuścić kraj. Niestety został aresztowany w Gryfinie k. Szczecina i skazano go na rok i dwa miesiące więzienia. Od 1980 r. zaangażował się w działalność "Solidarności" Rolników Indywidualnych. Dwa tygodnie przed wprowadzeniem stanu wojennego w 1981 roku został wybrany na przewodniczącego w województwie kieleckim.
Politykowi udało się uniknąć internowania 13 grudnia 1981 r. Przez ponad rok ukrywał się przed bezpieką, prowadząc podziemną działalność związkową i wydawniczą. Ujawnił się na początku stycznia 1983 roku, a dziesięć miesięcy później został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. W jego domu w Bielinach znaleziono m.in. dużą ilość wydawnictw niezależnych. W lipcu 1984 r. postępowanie przeciwko niemu umorzono na mocy amnestii.
Od 1987 r. Tadeusz Kowalczyk był członkiem Tymczasowej Krajowej Rady Rolników „Solidarność", przewodniczącym Komisji Interwencji i Praworządności RI „S", a od 1988 r. przewodniczącym Tymczasowego Zarządu Wojewódzkiego Rady Rolników „Solidarność" Ziemia Kielecka, następnie przewodniczącym Rady Wojewódzkiej „S" RI. W latach 1988-1991 był również skarbnikiem Prezydium Krajowej Rady RI „S".
Kowalczyk dwa razy wybierany był na posła
Tadeusz Kowalczyk dwukrotnie został wybrany na posła. W 1989 r. zaangażował się w działalność Komitetu Obywatelskiego „Solidarność" Regionu Świętokrzyskiego i 4 czerwca 1989 r. wybrany został na posła z okręgu obejmującego południową część województwa kieleckiego. Należał do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, był m.in. członkiem Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich oraz Komisji Sprawiedliwości. To dzięki jego wystąpieniu została powołana tzw. komisja Rokity, która miała badać sprawę zamordowania około 100 osób przez Służby Bezpieczeństwa latach 80.
W 1991 r., gdy był członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego „Solidarność", został ponownie wybrany do Sejmu w okręgu kieleckim z ramienia Porozumienia Ludowego. Po kolejnych wyborach w 1993 r. wycofał się z aktywnej działalności politycznej.
Tadeusz Kowalczyk szefował Świętokrzyskiej Fundacji Rozwoju Organizacji Gospodarczych Rolników w Modliszewicach. W 2014 r. otrzymał nagrodę „Świadek Historii", przyznawaną przez Instytut Pamięci Narodowej osobom zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierającym działalność edukacyjną, naukową i badawczą IPN. W 2016 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
Tadeusz Kowalczyk zmarł w niedzielę 15 maja. Jego pogrzeb odbędzie się we wtorek 24 maja w Bielinach. O godz. 12 w miejscowym kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Negocjacji Ukraina-Rosja na razie nie będzie. Doradca Zełenskiego potwierdził
Matura fizyka 2022 odpowiedzi. Rozwiązania zadań z rozszerzonej fizyki
Źródło: Wyborcza