Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Wyższa emerytura dla wielu seniorów. Wystarczy złożyć jeden dokument
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 16.04.2024 13:23

Wyższa emerytura dla wielu seniorów. Wystarczy złożyć jeden dokument

Pieniądze
fot. Arkadiusz Ziolek, East News

Wielu seniorów może nie zdawać sobie sprawy z tego, że mogą pobierać wyższą emeryturę. Dotyczy to tych osób, które nie przedstawiły w ZUS wszystkich świadectw pracy. Jeśli emeryt zdoła dostarczyć dokument, jego świadczenie może wzrosnąć już od najbliższego miesiąca.

Emerytura może być wyższa. Wystarczy jeden wniosek

Problem niepełnej dokumentacji emerytalnej dotyczy przede wszystkim osób, które pracowały jeszcze przed reformą emerytalną z 1999 roku. W wyniku wprowadzanych wówczas zmian, w przypadku części świadczeniobiorców zachodzi prawdopodobieństwo niekompletnych dokumentacji świadectw pracy. 

Emeryt, który pracował przed reformą, a jego świadectwa pracy za ten okres nie ma w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, traci należące do niego środki. 

Obiecujące wieści dla seniorów. Taki przelew trafi na konto razem z 13. emeryturą

Jak sprawdzić czy należą się dodatkowe pieniądze?

Osoby podejrzewające, że ich świadczenia emerytalne są zbyt niskie, w pierwszej kolejności powinny sprawdzić, czy ZUS ma wszystkie świadectwa wykonywanej przez nie pracy

Jeśli brakuje świadectw sprzed 1999 roku i uda się je uzupełnić to ZUS ponownie przeliczy emeryturę. Wówczas suma, która wpływa na konto seniora w ramach emerytury, będzie wyższa już od następnego miesiąca. 

Pozyskanie świadectwa pracy nie stanowi problemu, jeśli firma, w której się pracowało wciąż działa. Co jednak zrobić mają ci, których były zakład pracy już nie istnieje? Trzeba ustalić ostatnią siedzibę oraz dokładną nazwę firmy. 

To ułatwi poszukiwanie informacji w archiwach i instytucjach, które dysponują potrzebnymi dokumentami płacowymi i osobowymi. Dotyczy to głównie pracowników dużych firm – te, które zatrudniały nie więcej niż 20 osób, mogły zgłaszać swoich pracowników do ZUS na podstawie imiennych deklaracji. 

Dla kogo emerytura?

Według polskich przepisów emerytura przyznawana jest osobom, które osiągnęły wymagany wiek oraz mogą pochwalić się określonym stażem pracy. W naszym kraju wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Wymagany do emerytury minimalny czas pracy do 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. 

Wcześniejsza emerytura jest dostępna już po 15 latach pracy i skończonym 55 roku życia w przypadku kobiet i po 25 latach pracy oraz skończeniu 60 roku życia dla mężczyzn. Dotyczy ona jednak jedynie niektórych zawodów.