Nie zawsze to rodzina płaci za pogrzeb. Pieniądze wyłożyć może zupełnie obca osoba
Pogrzeb i organizacja ostatniego pożegnania bliskiej osoby nie są łatwymi zadaniami. Dodatkowo pieniądze, jakie trzeba zapłacić za koszty pogrzebu, nie są małe. Niewiele osób pamięta, że obowiązek ten ciąży na spadkobiercach. Niemniej jeszcze mniej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że przepisy mogą doprowadzić do przeniesienia kosztów pogrzebu na osoby trzecie.
Zasiłek pogrzebowy nie pokrywa kosztów pogrzebu
Nie zawsze śmierć w otoczeniu najbliższych osób to wynik starości lub choroby. Organizacja pogrzebu nie jest prostym zadaniem. Formalności jest bardzo dużo i mogą one dotyczyć nie tylko samej ceremonii pogrzebowej, doboru trumny, czy opłaty miejsca na cmentarzu, ale także odczytania testamentu.
Polacy głośno mówią o tym, że od lat zasiłek pogrzebowy nie pozwala na pokrycie kosztów organizacji pogrzebu. Obecnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Pieniędzy nie wystarcza na to, by godnie złożyć bliskich do grobu. Warto zatem wiedzieć, kto jest zobowiązany do zapłacenia za wszystkie elementy ceremonii pogrzebowej.
Pomorskie. Auto rozpadło się na dwie części. Kierowca cudem przeżyłKto musi ponieść koszty pogrzebu?
Spadkobiercy poza otrzymaniem majątku zmarłego otrzymują również zobowiązania niezaciągnięte przez spadkodawcę. Co to oznacza? Są to między innymi kwestie uregulowania należności związanych z opieką pielęgniarską w ostatnich dniach życia, czy właśnie koszty pogrzebu.
ZOBACZ: Specjalne listy z Opola trafiają do Polaków. Adresaci mają tylko 7 dni
Koszty pogrzebu wchodzą w skład spadku. Spadkobierca może jednak zachować pieniądze w kieszeni. Przepisy przewidują bowiem, że w jednym z przypadków to osoby trzecie, najczęściej całkowicie obce dla zmarłego, pokrywają koszty pogrzebu. Wszystko ze względu na artykuł 446 § 1 k.c.
Przepisy stanowią jasno w kwestii tego, kto płaci za pogrzeb
Kiedy obowiązek pokrycia kosztów pogrzebu nie jest obowiązkiem spadkobiercy? Dzieje się tak w momencie, gdy do zgonu spadkodawcy przyczyniły się osoby trzecie. Najczęściej mowa o wypadkach samochodowych.
ZOBACZ: Nawet 1780 zł dla seniorów. Są jednak pewne warunki
Jak wyjaśnia portal infor.pl, 446 § 1 k.c., wskazuje, iż jeśli zgon nastąpił wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju, to właśnie osoba odpowiedzialna za ten stan rzeczy musi ponieść koszty pogrzebu (a wcześniej leczenia). Pieniądze mogą zostać również przekazane spadkobiercy zmarłego z zaznaczeniem na ten cel.
Źródło: infor.pl