Goniec.pl
Przemysław Czarnek

Pawel Wodzynski/East News

Uczniowie dostają pierwsze zadania związane z działalnością kardynała Wyszyńskiego

9 Września 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Przemysław Czarnek podczas licznych wywiadów przyznawał, że chce, by polscy uczniowie nabywali wiedzę na temat Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego i szeroko pojętego patriotyzmu. Jak donoszą rodzice, niektóre dzieci otrzymały już zadania domowe dotyczące działań zmarłego w 1981 roku hierarchy kościelnego.

- Zaczęło się. Córka jest po pięciu pierwszych dniach w szkole - napisała w mediach społecznościowych mama pierwszoklasistki, publikując zdjęcie kartki z informacją o szkolnym konkursie z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

wieslaw golas

Nie żyje Wiesław Gołas

CZYTAJ DALEJ

Dzieci już uczą się o kardynale Wyszyńskim

Celem wspomnianego konkursu jest poszerzenie wiedzy dzieci z klas nauczania zintegrowanego na temat życia i działalności hierarchy kościelnego. Ich prace plastyczne powinny nawiązywać do "ABC Społecznej Krucjaty Miłości" Wyszyńskiego.

Małopolskie Kuratorium Oświaty organizuje i patronuje wielu podobnym wydarzeniom. Na stronie internetowej instytucji znaleźć można między innymi informacje o Biblijnym Konkursie Tematycznym "Z Dobrą Nowiną przez życie" dla uczniów szkół podstawowych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dzieci mogą wziąć udział także w konkursie "zaŚpiewaj i Ty Niepodległej! Śpiewamy Bohaterom: od Marszałka Józefa Piłsudskiego do Ojca Świętego Jana Pawła II", którego celem jest "propagowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych poprzez poznanie i wykonanie przez nie utworów patriotycznych nawiązujących do bohaterów narodowych i ważnych wydarzeń historycznych".

Barbara Nowak objęła też patronatem XXVIII Festiwal Papieski "NIE LĘKAJCIE SIĘ", który ma z kolei "popularyzować utwory muzyczne, sceniczne, literackie oraz prace plastyczne poświęcone Papieżowi - Polakowi i Jego dziejowemu posłannictwu oraz jego następcom".

Uczniowie mogą zapisać się na sprawdzian tematyczny "A jeśli ktoś nasz polski dom zapali. 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Represje, opór, życie codzienne, skutki oraz reakcje międzynarodowe". W celach konkursu zapisano między innymi "wspieranie wychowania patriotycznego młodzieży, kształtowanie dumy narodowej oraz rozumienia wartości, jaką stanowi własne niepodległe państwo", a w zakresie wymaganej wiedzy znalazł się podpunkt: "papież Jan Paweł II oraz Kościół Katolicki w Polsce wobec stanu wojennego".

Eksperci nie mają złudzeń

Dorota Wójcik, prezeska zarządu Fundacji Wolność od Religii, w rozmowie z Radiem Zet przyznała, że w Polsce trudno mówić o świeckiej szkole. Sytuacja nie wyglądała optymistycznie już za czasów rządów poprzedniej partii.

- Teraz doszło to jednak do granic absurdu, sytuacja jest tak żenująca, że urąga zdrowemu rozsądkowi. Zresztą nie dotyczy tylko edukacji, podobnie jest w sferze praworządności - stwierdziła Dorota Wójcik w rozmowie z dziennikarzami.

Rodzice nie mają wątpliwości, że obecna sytuacja jest tylko preludium planu Przemysława Czarnka. Należy przypomnieć, że szkoły w Polsce powinny być neutralne wyznaniowo, nawet jeśli większość Polków jest chrześcijanami.

Trudno uwierzyć, co zrobił Robert Lewandowski. Nieprawdopodobne rekordy

Pytanie 1 z 7

Lewandowski zagrał w kadrze 124 razy (stan na 5 września). Kto ma więcej spotkań w reprezentacji?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Nie żyje 16-letnia Wiktoria. Media donoszą, że była Polką

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sejm uchwalił ustawę uszczelniającą handel w niedzielę

Czytaj więcej >

Wiadomości

Opatów: Nastolatkowie jechali do szkoły. Jeden nie żyje, dwoje trafiło do szpitala

Czytaj więcej >
tornado

Wiadomości

Pomorskie: Nad gminą Gniew pojawił się zalążek trąby powietrznej. Wiatr niszczył posesje mieszkańców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Wpadka Andrzeja Dudy w Świnoujściu. Zapomniał o ważnej rzeczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią

Czytaj więcej >