Goniec.pl
tk

Jakub Kaminski/East News

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

22 Września 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Trybunał Konstytucyjny odroczył w środę rozpatrywanie wniosku premiera w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w traktatach. Kolejne spotkanie zaplanowano na 30 września.

Ostatnia rozprawa w pełnym składzie rozpoczęła się 31 sierpnia. Wówczas ogłoszono przerwę po pół godziny obrad. Powodem przerwy do 22 września był wniosek RPO Marcina Wiącka w sprawie wyłączenia sędziego Stanisława Piotrowicza.

Andrzej Duda

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

CZYTAJ DALEJ

TK odroczył rozpatrywanie wniosku

RPO wskazywał między innymi, że ten sędzia, pełniąc jeszcze funkcje posła i przedstawiciela parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, był "jednym z kluczowych polityków, który przeprowadzał zmiany w sprawie sądownictwa".

- Wniosek o wyłączenie sędziego, jeśli chodzi o procedury, został złożony zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie zawiera braków formalnych, wobec tego podlegać będzie rozpoznaniu - komentowała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Pierwotnie wnioskiem Mateusza Morawieckiego zajmował się skład pięciorga sędziów Trybunału. Sędziowie zajmowali się tą sprawą już 13 lipca. Przedstawiciele Prezydenta RP, Sejmu i Prokuratora Generalnego poparli stanowisko premiera o wyższości polskiej konstytucji nad prawem Unii Europejskiej.

W połowie lipca poinformowano także, że wniosek premiera rozpozna pełny skład TK pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. 16 lipca poinformowano, że termin kontynuacji rozprawy został przełożony na 3 sierpnia. W drugiej połowie lipca termin rozprawy ponownie przełożono - na 31 sierpnia, a następnie na 22 września.

Po długich dyskusjach rozprawa ostatecznie została dziś odroczona. Stało się tak po kolejnych wnioskach składanych przez przedstawicieli Rzecznika Praw Obywatelskich. Kolejne spotkanie zaplanowano na 30 września.

Premier złożył wniosek

Mateusz Morawiecki skierował tę sprawę do Trybunału Konstytucyjnego po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z marca odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego.

Kancelaria premiera argumentowała, że wniosek dotyczy kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.

Mateusz Morawiecki zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Zarzuty dotyczą między innymi zgodności z Konstytucją zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Znany miliarder Marek M. zatrzymany

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego. Miał źle założony zegarek

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Rekonstrukcja rządu. Beata Szydło opublikowała zdjęcie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Polacy ocenili pracę wicepremiera. Kaczyński nie będzie zadowolony

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Wiadomości

Nie żyje Jan Ścigocki. Kajakarz zginął w wypadku na pasach

Czytaj więcej >
Pixabay/fernandozhiminaicela

Wiadomości

Nieoficjalne: W środę ponad 7 tys. zakażeń

Czytaj więcej >