Goniec.pl > Wiadomości > Trwa postępowanie w sprawie odebrania matce Kamilka praw rodzicielskich. Co dalej z jej dziećmi?
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 16.05.2023 21:36

Trwa postępowanie w sprawie odebrania matce Kamilka praw rodzicielskich. Co dalej z jej dziećmi?

Kamil z Częstochowy, Magdalena B.
Facebook

Po skatowaniu 8-letniego Kamilka sąd rodzinny wszczął postępowanie w sprawie pozbawienia Magdaleny B. praw rodzicielskich nie tylko wobec niego, ale również jego brata Fabiana i przyrodniego rodzeństwa. Sędzia z Częstochowy przekazał, kiedy może dojść do pierwszej rozprawy ws. pozbawienia kobiety praw wobec jej dzieci.

Wielotygodniowa tragedia Kamilka zakończyła się śmiercią

Ostatnie tygodnie w Polsce były naznaczone tragedią 8-letniego Kamila, który zmarł 8 maja po skatowaniu przez swojego ojczyma, Dawida B. Skatowanie chłopca nie było jednorazowym wydarzeniem, a sytuacja w rodzinie była niepokojąca od dawna. Chłopiec, mimo złamanej ręki, kontynuował naukę w szkole, a placówka nie podejrzewała znęcającego się nad nim ojczyma o przemoc, choć to on łamał mu kończyny i przypalał papierosami.

Kamil mieszkał wraz z matką, ojczymem, piątką rodzeństwa oraz wujkiem i ciotką, którzy mieli dwójkę własnych dzieci. W sumie w dwupokojowym mieszkaniu mieszkało dwanaście osób. Wszyscy dorośli podkreślają, że nie widzieli, jak Dawid B. znęcał się nad Kamilem.

Siostra Kamilka z Częstochowy podjęła decyzję, nie mogła inaczej. "Obiecałam bratu"

Turbulencje prawne ws. sprawowania opieki nad dziećmi Magdaleny B.

Rodzina Kamila do lutego br. przez kilka miesięcy żyła w Olkuszu. Tamtejszy sąd rejonowy wydał w tym czasie dwa postanowienia dotyczące opieki nad dziećmi znajdującymi się pod opieką Magdaleny B. i Dawida B., w ramach wszczętego z urzędu postępowania o wydaniu zarządzeń opiekuńczych w sprawie małoletnich. 18 listopada 2022 roku z kolei "udzielono w trybie pilnym zabezpieczenia do czasu zakończenia postępowania poprzez ustanowienie nadzoru kuratora sądowego nad sposobem wywiązywania się przez uczestniczkę z obowiązków rodzicielskich nad jej małoletnimi dziećmi oraz przez uczestnika nad jego małoletnimi dziećmi". Cztery miesiące później, 14 marca, matce chłopca prawomocnym postanowieniem ograniczono władzę rodzicielską nad dziećmi, zobowiązując do współpracy z asystentem rodziny, jak i kuratorem sądowym.

Po skatowaniu Kamila sąd rodzinny w Częstochowie wszczął postępowanie w sprawie pozbawienia Magdaleny B. praw rodzicielskich nie tylko wobec Kamila, ale również jego brata Fabiana i przyrodniego rodzeństwa. Piątka dzieci została umieszczona tymczasowo w placówkach opiekuńczych i pieczy zastępczej, a najmłodsze przebywają obecnie w rodzinie zastępczej.

Kiedy rozstrzygnie się ta kwestia?

Na pytanie o to, co dalej stanie się z rodzeństwem zmarłego Kamila, sędzia Dominik Bogacz z Sądu Okręgowego w Częstochowie podkreśla, że w tej chwili toczy się postępowanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej Magdaleny B. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy dzieci pozostaną w pieczy zastępczej, w której w tej chwili przebywają.

- To postępowanie jest dłuższe, nie jak w przypadku decyzji sądu z początku kwietnia. Jest szansa na to, że termin rozprawy będzie w czerwcu. Trudno w tej chwili oszacować czy to będzie jedna rozprawa, to zależy od wszystkich okoliczności. Niemniej uważam, że w czerwcu rozprawa powinna się już odbyć - poinformował sędzia Bogacz w rozmowie z dziennikarzami portalu Gazeta.pl. 

Źródło: Gazeta.pl