Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Tomasz Komenda miał raka płuc. Pulmonolog zabrał głos
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 22.02.2024 11:55

Tomasz Komenda miał raka płuc. Pulmonolog zabrał głos

tomasz komenda
Jan BIELECKI/East News

Media przekazały wczoraj smutną informację. 21 lutego zmarł Tomasz Komenda. Odszedł w wieku 47 lat, z czego 18 spędził w więzieniu za zbrodnie, której nie popełnił. Po wyjściu na wolność okazało się, że choruje na nowotwór płuca. W sprawie głos zabrał prof. Dariusz Kowalki. Pulmonolog zaznacza, że ten rodzaj raka to niechlubny lider w czarnych statystykach onkologicznych w Polsce.

Tomasz Komenda zmarł w wieku 46 lat

Niesłuszne oskarżenia przekreśliły znaczną część jego życia. 18 lat spędził w więzieniu, gdzie odbywał karę za zbrodnie, której nie popełnił. W 2004 roku Tomasz Komenda został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za więzienia za rzekomy gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgorzaty Kwiatkowskiej w Miłoszycach. 

W marcu 2018 roku mężczyzna został najpierw warunkowo zwolniony z odbywania kary, a następnie w pełni uniewinniony przez Sąd Najwyższy. O jego wolność przez lata walczyła jego matka. W ramach odszkodowania Komenda najpierw dostał 800 tys. zł odszkodowania, a następnie 12 milionów zł zadośćuczynienia.

ZOBACZ TAKŻE: Matka Komendy wypłakała morze łez: “Mój syn okazał się tchórzem”

Brat Tomasza Komendy wyjawił szczegóły pogrzebu. Poruszający wpis

Nie żyje Tomasz Komenda. Chorował na raka płuc

W środę 21 lutego zmarł Tomasz Komenda. Informację przekazał Grzegorz Głuszak, dziennikarz TVN, który przez wiele lat zajmował się sprawą Komendy.

Tomek zmarł z samego rana. (...) Zmarł w wyniku długiej choroby, z którą walczył od pewnego czasu – powiedział Głuszak.

Komenda zmarł w wieku 46 lat. Mężczyzna od dłuższego czasu zmagał się z chorobą nowotworową. Według doniesień miał być to rak płuc. Kilka miesięcy w rozmowie z mediami Komenda potwierdził, że ciężko choruje. Miał syna z byłą partnerką.

Pulmonolog tłumaczy, co mogło przyczynić się do raka płuca u Komendy

Rak płuc to niechlubny lider w smutnych statystykach onkologicznych w Polsce. Jest zarówno najczęściej diagnozowanym nowotworem, jak i stanowi najczęstszą przyczynę zgonów. Umiera na niego ponad 23 tys. osób rocznie

Warto jednak pamiętać, że określenie „rak płuca” używa się w odniesieniu do różnych nowotworów, które pojawiają się w obrębie płuc. W rozmowie z portalem Pacjenci.pl głos zabrał prof. Dariusz Kowalski, pulmonolog oraz kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii.

Tymczasem w medycynie mamy do czynienia z wieloma typami tej choroby, które rozróżnia się w zależności od tego, czy jest to rak drobnokomórkowy czy niedrobnokomórkowy. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania, typu histopatologicznego, charakterystyki immunologicznej. A także od tego, czy doszło do wznowy, a więc progresji choroby i czy choroba była leczona pierwotnie, od początku – tłumaczył w rozmowie z portalem pacjenci.pl.

Prof. Kowalski podkreślił, że przyczyną nowotworu płuc w 95 proc. przypadków jest palenie tytoniu. Tomasz Komenda palił papierosy.

Pozostałe 5 proc. to takie czynniki, jak zanieczyszczenie środowiska, narażenie na miedź, kadm, nikiel, azbest, a także styl życia czy dieta, jednak statystyki niebicie dowodzą tego, że osoby chorujące na raka płuc to byli albo obecni palacze – powiedział pulmonolog.

Lekarz podkreślił, że ogromny wpływ na rozwijanie się choroby ma otoczenie, w jakim żyjemy. Szczególnie w sytuacji Tomasza Komendy, który przebywał przez niemal 2 dekady w celi z współosadzonymi, którzy też byli palaczami.

Przebywanie w pomieszczeniu, w którym pali się papierosy, znacznie zwiększa ryzyko zachorowania. Jednak warto zaznaczyć, że nasza psychika i postrzeganie rzeczywistości, warunki socjo- i psychoekonomiczne, w których przebywamy, na pewno mają związek z obniżeniem odporności, większym narażeniem na rozmaite infekcje wirusowe czy bakteryjne, w tym również zwiększone ryzyko do zachorowania na rozmaite nowotwory – mówił prof. Kowalski.

Źródło: pacjenci.pl