Goniec.pl
Dwa wybuchy metanu w kopalni Pniówek, nie żyje trzech górników

fot. JSW Dawid Lach

Dramatyczna sytuacja w kopalni Pniówek. Trzech górników nie żyje, akcja ratownicza została wstrzymana

20 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

- Kwadrans po północy w kopalni Pniówek w Pawłowicach Śląskich doszło prawdopodobnie do wybuchu metanu w wyniku czego poszkodowanych zostało 12 osób - przekazała Jastrzębska Spółka Węglowa. Potwierdzono śmierć trzech górników.

W nocy z wtorku na środę doszło do wypadku w kopalni w Pniówek (Śląsk). Ratownicy prowadzący akcję ratunkową odnaleźli już ciała trzech górników przebywających w czasie zdarzenia pod ziemią.

Putin

Ukraiński wywiad: Rosja planowała inwazję na Białoruś po sfałszowanych wyborach w 2020 roku

CZYTAJ DALEJ

Do około godziny 9:20 trwała akcja ratownicza, gdyż nie było kontaktu z ośmioma osobami. Łącznie od początku akcji poszukiwanych było trzech górników oraz siedmiu ratowników. Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy kopalnia Pniówek, opublikowała oficjalny komunikat.

Wybuch metanu w kopalni Pniówek, nie żyją trzy osoby

Jeszcze nie ma oficjalnego potwierdzenia, co dokładnie stało się pod ziemią, jednak Jastrzębska Spółka Węglowa wskazuje, iż najprawdopodobniej doszło do "dwóch następujących po sobie wybuchów metanu".

- Do wypadku doszło w ścianie N-6 na poziomie 1000 metrów pod ziemią. W zagrożonym rejonie przebywało łącznie 42 pracowników - dodała JSW w oficjalnym komunikacie.

W oświadczeniu właściciela kopalni Pniówek potwierdzono, iż w czasie akcji ratowniczej odkryto ofiary. - Dwie osoby nie żyją, wciąż poszukiwanych jest osiem osób - potwierdziła w pierwsze nieoficjalne wiadomości Jastrzębska Spółka Węglowa.

Tragiczny wypadek w Toruniu, nie żyją trzy osoby

Toruń: zderzenie dwóch busów na drodze ekspresowej. Nie żyją trzy osoby

CZYTAJ DALEJ

Około godziny 9:30 JSW zaktualizowało stanowisko. - Do trzech ofiar wzrósł tragiczny bilans prawdopodobnego wybuchu metanu w kopalni Pniówek w Pawłowicach - czytamy w oświadczeniu firmy. Zdecydowano się na wycofanie ratowników z miejsca akcji.

Akcja ratunkowa w kopani Pniówek wstrzymana

W związku z prawdopodobnymi wybuchami metanu pojawiły się okoliczności, które uniemożliwiają dalsze poszukiwania zaginionych po wypadku osób. JSW zdecydowało o tymczasowym zawieszeniu dalszych poszukiwań.

- Akcja ratownicza została chwilowo wstrzymana do czasu odbudowy zapory pyłowej, zabezpieczającej przed wybuchem metanu bazę ratowniczą - poinformowała około 9:30 JSW.

Według danych zebranych przez JSW w niebezpiecznym rejonie przebywało łącznie 42 pracowników. - 21 z nich przebywa już w szpitalach - poinformował właściciel kopalni Pniówek. Rodziny poszkodowanych górników objęte zostały pomocą psychologiczną.

AKTUALIZACJA godz. 11

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w związku z wybuchami metanu w kopalni Pniówek. - W szpitalu zmarł jeden z poszkodowanych górników w wyniku wybuchu metanu w kopalni Pniówek - przekazała Jastrzębska Spółka Węglowa.

Jednocześnie wznowiona została akcja ratownicza. - Obecnie ratownicy górniczy uzupełniają tamę przeciwwybuchową zabezpieczającą rejon prowadzonej akcji - dodało JSW.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik, jak przygotować się na wojnę

"Bądź gotowy". RCB wydał pilną instrukcję dla Polaków. Chodzi o wojnę, trzeba wiedzieć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik dla wszystkich zaniepokojonych wizją wojny w Ukrainie. Część osób obawia się bowiem, że wojna rozszerzy swój zasięg. RCB wydało "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny". Oto, co powinien wiedzieć każdy. Rex Features/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Białoruski polityk zagroził Polsce i Litwie. Chce wziąć odwet za rzekomą planowaną agresję

  • Ukraiński parlament chce zmusić mężczyzn w wieku poborowym do powrotu. Nowe prawo wejdzie w życie?

  • Donald Tusk znów ostro o działaniach rządu. "Plany pisane obcym alfabetem"

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

500 plus: lepiej nie odkładaj złożenia wniosku o pieniądze na później

Wiadomości

Chcesz otrzymać pieniądze z 500 plus? ZUS przypomina o terminach złożenia wniosków

Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie: Pięcioosobowa rodzina uległa zatruciu, nie żyje czterolatek, policja prowadzi śledztwo

Czytaj więcej >
Władimir Putin, Choroba, Prezydent Rosji

Wiadomości

Generał SWR: Stan zdrowia Władimira Putina znacząco się pogorszył. "Lekarze spędzają u niego całe noce"

Czytaj więcej >
Pożyczki dla rolników w PKO BP

Wiadomości

PKO BP wyciąga pomocną dłoń do rolników, specjalna oferta. Do 300 tys. zł bez zabezpieczeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kultowy program po 24 latach znika z głównej anteny TVP. Widzowie są zaskoczeni, zadziwiająca zmiana

Czytaj więcej >
Polscy Strażacy, Trzęsienie Ziemi w Turcji, HUSAR, twitter

Wiadomości

Spektakularna akcja ratunkowa polskich strażaków w Turcji. Nagrania podbijają sieć

Czytaj więcej >