Zgodnie z decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego lek Ozzion został wycofany z obrotu na terenie całego kraju. Preparat był stosowany między innymi w przypadku leczenia refluksowego zapalenia przełyku. Z półek aptek zniknął wszystkie produkty z konkretnej serii z powodu wady jakościowej, która została wykryta podczas badań.Komunikat wydany przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny dotyczy leku Ozzion. Obejmuje tabletki dojelitowe z serii ARL2P2 z terminem ważności 31 lipca 2022 roku, pakowanych po 28 sztuk w blistrach o mocy 40 mg. Podmiotem odpowiedzialnym jest producent farmaceutyków Zentiva k.s.Główny Inspektorat Farmaceutyczny postanowił wycofać konkretną serię leku z powodu wady jakościowej. Urząd otrzymał już wniosek przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego o wycofanie produktu z obrotu. Warto upewnić się, że wskazany preparat nie znajduje się w domu konsumentów.
Wiceszef Ministerstwa Zdrowia Sławomir Gadomski potwierdził, że od września 2021 roku w szkołach mają pojawić się lekcje o zdrowiu. Wiceminister przyznał, że zajęcia miały być wprowadzone już w ubiegłym roku, jednak było to niemożliwe ze względu na wybuch pandemii koronawirusa. Mają odbywać się w ramach godzin wychowawczych.W czwartek 8 lipca wiceminister Sławomir Gadomski oświadczył, że od 1 września 2021 roku uczniowie będą mieli w szkołach lekcje o zdrowiu. Wiceszef potwierdził plany podczas posiedzenia Komisji Zdrowia. Plan jest częścią zadań, które przewiduje Narodowa Strategia Onkologiczna.Wiceminister Sławomir Gadomski przyznał, że lekcje zdrowia miały być wprowadzone do polskich szkół już w 2020 roku. W realizacji planu przeszkodził wybuch pandemii koronawirusa. Wdrożenie nowych zajęć jednak było kwestią czasu, ponieważ stanowią część zadań objętych Narodową Strategią Onkologiczną. Podczas czwartkowego posiedzenia resort zajmował się sprawozdaniem dotyczącym tego programu.
W związku z decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego lek koncernu farmaceutycznego Pfizer został wycofany z obrotu na terenie całej Polski. Chodzi o serię tabletek Champix, które są podawane osobom rzucającym palenie. Powodem jest wada jakościowa preparatu, która została wykryta podczas kontroli.Po przeprowadzeniu testów Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat dotyczący wycofania leku, który stosuje się w przypadku osób uzależnionych od nikotyny. Podmiotem odpowiedzialnym za preparat jest koncern farmaceutyczny Pfizer Europę MA EEIG.Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego dotyczy jednej serii leku. Chodzi o tabletki Champix z serii 00019978, z terminem ważności 31 grudnia 2021 roku, pakowane po 25 sztuk w blistrze. Preparat jest dostępny tylko i wyłącznie po przedstawieniu recepty. Teraz został wycofany z obiegu.
Już osiem kąpielisk nad Morzem Bałtyckim nie nadaje się do użytkowania. Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalny komunikat na swojej oficjalnej stronie internetowej, w którym potwierdził, że w wodach wystąpił zakwit sinic. Plażowicze powinni omijać te punkty w trosce o zdrowie. Kąpiel w może skończyć się poważnym zatruciem.Wraz z falą upałów w polskim morzu pojawiły się już sinice. Jeszcze nie tak dawno Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o zamknięciu jedynie kąpieliska Gdynia Redłowo z powodu zakwitu bakterii. Obecnie woda nie nadaje się do kąpieli już w ośmiu punktach na wybrzeżu.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny wczasowicze, którzy będą kierowali się nad polskie morze, powinni uważać na 8 kąpielisk leżących na terenie województwa pomorskiego. Komunikat dotyczy gmin Krokowa oraz Władysławowo, a także popularnej Jastarni.
24-letnia Agnieszka Gil z Olkusza od 2018 roku walczy z guzem mózgu. Kobieta jest mamą 4-letniego Błażeja, dla którego pragnie żyć. W związku z tym poprosiła internautów o pomoc w sfinansowaniu nowoczesnej immunoterapii w niemieckiej klinice, która jest dla niej szansą na powrót do zdrowia.– Kiedy wszyscy dookoła przygotowywali się do Świąt, ja siedziałam w gabinecie lekarza i słuchałam o rokowaniach – wyznała 24-latka.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł mieszkańców i turystów przebywających w Chałupach przed kąpielami w morzu. Lokalne kąpielisko zostało czasowo zamknięte z powodu zakwitu sinic, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.Eksperci podkreślili, że w czasie zakwitu sinic obowiązuje całkowity zakaz kąpieli. Kontakt z tymi cyjanobakteriami może wywołać szereg niepożądanych reakcji, jak m.in. wysypka skórna, biegunka i wymioty.
Lato poza słońcem i ciepłymi wieczorami przynosi niestety chmary komarów, które potrafią naprawdę dać się we znaki. Owady przeszkadzają nie tylko podczas wypoczynków nad akwenami, ale także na co dzień, wlatując do naszych mieszkań. Można się ich pozbyć przy użyciu Coca-Coli. Wystarczy zostawić naczynie wypełnione napojem, by zwabić i zabić insekty.Prawdopodobnie niewiele jest bardziej uciążliwych rzeczy od dźwięku latającego komara, gdy usiłujemy zasnąć. Z powodu upalnych wieczorów zmrużenie oka nie jest łatwe, co dopiero, gdy co chwilę owady przelatują obok naszych uszu lub – co gorsza – zaczynają nas gryźć.Praca w domu także przestaje być wygodna, jeśli do pomieszczeń zaczyna zlatywać się chmara komarów. Trudno jest jednak siedzieć przy zamkniętych oknach, gdy za oknem temperatura nawet bardzo późnym wieczorem przekracza 20 stopni Celsjusza. Na szczęście są sposoby na radzenie sobie z insektami.
W Morzu Bałtyckim zaobserwowano zakwit sinic. To niedobra wiadomość dla wszystkich, którzy planowali chłodzić się w wodzie w ciągu najbliższych upalnych dni. W związku z zagrożeniem służby podjęły już decyzję o zamknięciu kąpieliska w Gdyni Redłowie. Ogłoszono też zakaz kąpieli, który obowiązuje do odwołania.Jak na razie kąpielisko w Gdyni Redłowie jest jedynym zamkniętym z powodu zakwitu sinic nad polskim morzem, dlatego zarówno podróżni, jak i mieszkańcy Pomorza nie mają powodów do narzekania. Jednak zeszły rok pokazał, że sytuacja może zmieniać się bardzo dynamicznie.Na terenie kąpieliska w Gdyni Redłowie służby ogłosiły całkowity i bezwzględny zakaz wchodzenia do morza. Morze Bałtyckie jest miejscem, w którym co roku regularnie pojawiają się sinice, co doprowadza do zamykania obiektów. Na szczęście obecnie Trójmiasto wyłączyło tylko jedno kąpielisko.
Minister zdrowia, Adam Niedzielski, podpisał rozporządzenie dotyczące profilaktyki osób powyżej 40. roku życia. Decyzja została podjęta w związku ze skutkami epidemii koronawirusa - wiele osób, które przechorowały zakażenie, powinny się zbadać i wykluczyć powikłania. Przede wszystkim chodzi też o problem niskiej zgłaszalności pacjentów do lekarzy w 2020 roku i wykluczenie poważnych chorób.Choć na rządowej stronie pojawiły się już propozycje badań dostępnych w pakietach, lekarze mają uwagi do dodatkowych skierowań. Bon zdrowotny będzie przysługiwał każdemu, kto wypełni ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta.
Podczas wypoczynku w promieniach słonecznych warto pamiętać o zabezpieczeniu naszej skóry przed szkodliwym działaniem zbyt długiej i intensywnej ekspozycji na słońce. Jeśli zaobserwujemy na swojej skórze łuszczące się i stwardniałe zmiany, może to oznaczać, że uszkodziły ją promienie ultrafioletowe i doszło do rogowacenia słonecznego.Rogowacenie to pojawia się zwykle na obszarach skóry, które są wystawione na działanie promieni słonecznych, jak m.in. twarz, usta czy wierzch dłoni. Zmiany mają postać charakterystycznych, niewielkich brodawek o nierównej powierzchni. Nie należy ich jednak bagatelizować, bowiem mogą prowadzić do rozwoju raka skóry.
Główny Inspektor Sanitarny poinformował konsumentów o wycofaniu z obrotu jednej partii kaszy gryczanej „Plony natury”, dostępnej w marketach sieci Biedronka. W produkcie wykryto podwyższony poziom pozostałości pestycydu o nazwie chlorpiryfos.Pestycyd wykryty w wycofanej ze sklepów kaszy przekraczał najwyższy dopuszczalny poziom. Oświadczenie w sprawie decyzji o usunięciu ze sprzedaży partii wadliwego produktu opublikowano na rządowej stronie.
Matka chłopca była zaniepokojona ciągłym płaczem swojego zwykle spokojnego synka. Gdy zajrzała w usta niemowlaka, zamarła z przerażenia i natychmiast zabrała Oscara do szpitala. Z jego dziąsła wystawał przedziwny, spiczasty ząb.Tara O'Brien z Irlandii podkreśla, że przedziwny ząb pojawił się w jamie ustnej jej 11-tygodniowego syna z dnia na dzień. Zaniepokojona kobieta postanowiła zabrać dziecko do lekarza, jednak medycy również nie kryli zaskoczeni tym widokiem.
Upały wydają się nie odpuszczać, a noce wcale nie przynoszą orzeźwienia. Aby się schłodzić, wielu Polaków wybiera mocno zmrożone napoje, niektórzy decydują się na zimne piwo. Lekarze apelują: nieświadomie ryzykujemy własnym zdrowiem i życiem. Można dostać nawet zawału.Dla rozgrzanego organizmu zaserwowanie mocno zmrożonego napoju oznacza nic innego, jak szok termiczny. W ciele zachodzą procesy, które mogą mocno nas osłabić i doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.
Sieć Lidl wprowadziła w swoich marketach tzw. ciche godziny. W każdy piątek od godziny 8:00 do 10:00 i sobotę od 19:00 do 21:00 w sklepach wyciszana jest muzyka oraz przygaszane światła. Wszystko po to, by klienci ze spektrum autyzmu mogli komfortowo dokonać zakupów.Pomysł przedstawicieli sieci dyskontów spożywczych Lidl to gest solidarności z osobami zmagającymi się z autyzmem. Inicjatywa podjęta przez markety wiąże się z obchodzonym 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu.
Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie w sprawie nowe rządowego programu Profilaktyka 40 plus. Dokument zakłada, że już od 1 lipca każdy Polak po 40. roku życia będzie mógł skorzystać z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.Program Profilaktyka 40 plus był jednym z pomysłów, które zawarto w „Polskim ładzie”, czyli nowym programie społeczno-gospodarczym przygotowanym przez rząd Mateusza Morawieckiego na najbliższe lata.
Dr Paweł Gonerko zaalarmował rodziców o niepokojących objawach, które pojawiają się u dzieci. Oprócz zespołu PIMS lekarze zaobserwowali w ostatnim czasie również inne groźne dolegliwości.
Dziewięć pierwszych miesięcy swojego życia Jula spędziła podpięta do respiratora. Teraz musi korzystać z urządzenia zawsze, gdy śpi. W przeciwnym wypadku udusiłaby się. Wszystko przez niezwykle rzadkie i niebezpieczne schorzenie, na które cierpi, czyli zespół wrodzonej ośrodkowej hiperwentylacji, zwany również klątwą Ondyny. Rodzice dziewczynki proszą o pomoc w zebraniu środków na operację, która jest jedyną nadzieją na normalne życie dla ich dziecka.
Lech Wałęsa udzielił wywiadu Super Expressowi, w którym wypowiedział się na temat swojego obecnego stanu zdrowia. Były prezydent przejdzie w najbliższym czasie operację, podczas której wymieniona zostanie bateria w jego rozruszniku serca - taki zabieg jest przeprowadzany co kilka lat u pacjentów.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu popularnego środka farmakologicznego. Producenci popełnili poważny błąd, w wyniku którego lek został nieodpowiednio oznaczony i zapakowany. Według zaleceń specjalistów nie należy używać. Jeśli zatem znajdziemy go w domowej apteczce, powinniśmy zwrócić produkt.
Pacjent, który o własnych siłach i za zgodą lekarzy opuszcza szpital, z zasady powinien być w dobrym stanie. Niestety bywa, że rzeczywistość rozmija się z tym godnym pochwały założeniem. 29-letnia kobieta wyszła ze szpitala w Łęcznej na terenie województwa lubelskiego. Chwilę później zasłabła i zmarła. Sprawie dokładniej przyjrzeć ma się Rzecznik Praw Pacjenta, aby sprawdzić, czy nie doszło do poważnych zaniechań.
Wiadomość od rządu dotarła dziś do wielu milionów Polaków, którzy otrzymali jej w formie SMS-a. Zawiera bardzo ważne informacje na temat nowych zasad bezpieczeństwa, które będą obowiązywać od jutra do przynajmniej 9 kwietnia w zależności od rozwoju epidemii koronawirusa, która ostatnio nabrała niebezpiecznego rozpędu.
IMGW wydał dziś ważne ostrzeżenia, które powinny trafić do wszystkich Polaków, zamieszkujących zagrożone tereny. Tym razem jest ich naprawdę wiele, ponieważ alerty obejmują aż 14 województw. Nadchodzą trudne warunki pogodowe, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.
W wielu krajach świata programy szczepień przeciwko koronawirusowi przyspieszają i coraz większa część populacji staje się odporna na wirusa. Pojawiać zaczęły się zatem pytania, kiedy życie zacznie wracać do normalności. Padają również pytania m.in. o to, jak długo będziemy musieli nosić maseczki ochronne.
Polski rząd po wprowadzeniu w ostatnim tygodniu nowego zestawu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa rozpoczął monitorowanie tego, jak restrykcje wpływają na liczbę nowych przypadków zakażeń. Na razie nie ma decyzji odnośnie kolejnych ograniczeń, ale jeśli obecnie nie przyniosą efektu, podjęte zostaną nowe decyzje.
Trzecia fala pandemii koronawirusa nie zwalnia, a rząd, pomimo wprowadzenia w ostatnią sobotę nowych obostrzeń, zastanawia się, jak walczyć epidemią. Z powodu ciągle rosnącej liczby nowych dziennych zakażeń planowane jest kolejne zaostrzenie lockdownu. Tym razem pod lupę idą przedszkola i żłobki.
Waldemar Kraska pojawił się w piątek, 26 marca w Polskim Radiu 24, a podczas rozmowy pytany był m.in. o najnowsze dane dot. zakażonych, a także oto, kiedy nadejść powinien szczyt trzeciej fali pandemii. W tym tygodniu ministerstwa zdrowia podaje rekordowe wyniki nowych dziennych przypadków.W czwartek było ich 34 151, a w piątek padł kolejny rekord pandemii - 35 143 przypadków. Najgorzej sytuacja wygląda w woj. mazowieckim, śląskim oraz wielkopolskim.Mamy 35 143 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (5264), śląskiego (5095), wielkopolskiego (4141), dolnośląskiego (2876), małopolskiego (2826), pomorskiego (2625), kujawsko-pomorskiego (1940), łódzkiego (1872), podkarpackiego (1716),— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 26, 2021
Pandemia koronawirusa cały czas szaleje w Polsce. Ten tydzień przyniósł rekordowe liczby nowych zakażeń COVID-19. Sytuacja jest zła, a polski rząd zastanawia się nad kolejnymi krokami. W sobotę, 27 marca w życie weszła nowa porcja obostrzeń, a trwają rozmowy nad dodatkowymi restrykcjami.
Popularny lek stosowany na grypę i przeziębienie Febrisan znika właśnie z aptek na terenie całego kraju. Chodzi o konkretne partie produktu, w których wykryto wadę jakościową. Główny Inspektorat Farmaceutyczny nadał sprawie rygor natychmiastowej wykonalności.