GIF wycofuje z aptek popularny lek. Wykryto nieprawidłowości
Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu popularnego środka farmakologicznego. Producenci popełnili poważny błąd, w wyniku którego lek został nieodpowiednio oznaczony i zapakowany. Według zaleceń specjalistów nie należy używać. Jeśli zatem znajdziemy go w domowej apteczce, powinniśmy zwrócić produkt.
GIF wycofuje z obrotu popularny lek. Sprawdźcie, czy nie macie go w domu
Produktem wycofanym z rynku przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny jest preparat Silimax, wytwarzany i rozprowadzany przez Farmaceutyczną Spółdzielnię Pracy FILOFARM. Lek stosowany jest przez pacjentów zmagających się z problemami z wątrobą.
Warto zaznaczyć tutaj jednak, że z aptek nie znikną wszystkie partie leku. Chodzi jedynie o dwie partie produktu. Poniżej podajemy szczegółowe informacje, które pozwolą je zidentyfikować.
Silimax (Silymarin), 70 mg, kapsułki twarde.
Numer serii: 05022020, Termin ważności: 01.2023
Numer serii: 02022020, Termin ważności: 01.2023
Decyzja o wycofaniu powyższego produktu zapadła dziś (11 marca). Powodem było wykrycie nieprawidłowości w zakresie numeru serii, o czym poinformował GIF.
Opakowanie bezpośrednie (pojemnik) z numerem serii: 05022020 zostało zapakowane w opakowanie zewnętrzne (kartonik jednostkowy) oznakowany błędnym numerem serii, tj.02022020. W związku z tym w kartoniku z numerem serii 02022020 może znajdować się pojemnik z numerem serii: 02022020 lub 05022020 - brzmi oświadczenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego
Eksperci zalecają, aby wszystkie osoby, które mają u siebie w domu lek należący do wadliwej serii, zaniechali jego użycia. Zamiast tego powinni oddać go do apteki, z której następnie trafi do utylizacji.
Według informacji dotyczącej zwrotów leków, które GIF opublikował na swojej oficjalnej stronie, istnieje szansa, że otrzymamy zwrot pieniędzy za wadliwy produkt. Normalnie leki nie podlegają zwrotom. Wyjątkiem są jednak właśnie sytuacje, gdy obarczone są nieprawidłowościami.
Produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne wydane z apteki, co do zasady, nie podlegają zwrotowi. Wyjątek stanowią produkty lecznicze i wyroby medyczne, które są obarczone wadą jakościową lub zostały niewłaściwie wydane oraz sfałszowane produkty lecznicze - przeczytamy na stronie rządowej
Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:
Przerażające odkrycie w domku letniskowym, ponad 200 martwych zwierząt
Będą nowe obostrzenia na Wielkanoc? Lekarz wskazuje, że święta należy odwołać
Michał Żebrowski na niecodziennym zdjęciu. Żona pokazała go w intymnej sytuacji
Źródło: portal.abczdrowie.pl, gov.pl