Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Zdrowie > Zamknięto osiem kąpielisk nad Morzem Bałtyckim. Powodem decyzji był wykwit sinic
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 07.07.2021 15:55

Zamknięto osiem kąpielisk nad Morzem Bałtyckim. Powodem decyzji był wykwit sinic

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Już osiem kąpielisk nad Morzem Bałtyckim nie nadaje się do użytkowania. Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalny komunikat na swojej oficjalnej stronie internetowej, w którym potwierdził, że w wodach wystąpił zakwit sinic. Plażowicze powinni omijać te punkty w trosce o zdrowie. Kąpiel w może skończyć się poważnym zatruciem.

Wraz z falą upałów w polskim morzu pojawiły się już sinice. Jeszcze nie tak dawno Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o zamknięciu jedynie kąpieliska Gdynia Redłowo z powodu zakwitu bakterii. Obecnie woda nie nadaje się do kąpieli już w ośmiu punktach na wybrzeżu.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny wczasowicze, którzy będą kierowali się nad polskie morze, powinni uważać na 8 kąpielisk leżących na terenie województwa pomorskiego. Komunikat dotyczy gmin Krokowa oraz Władysławowo, a także popularnej Jastarni.

Zakwit sinic nad Morzem Bałtyckim – zaleca się zakaz kąpieli w ośmiu miejscach

Na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawił się komunikat, który potwierdza odnotowanie zakwitu sinic w ośmiu miejscach nad polskim morzem. W środę 7 lipca obecność bakterii stwierdzono w Białogórze oraz Chałupach.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zalecenie absolutnego zakazu kąpieli obejmuje także cztery kąpieliska w Jastarni. Sinice zakwitły w „Ogrodowej”, „Zdrojowej”, „Nadmorskiej-Plażowej” oraz „Leśnej”. Apel dotyczy również „Międzymorza”, które znajduje się w Juracie.

Mieszkańcy nie powinni korzystać także z kąpieliska nr 3 „Małej Plaży”, które leży na Helu. Warto pamiętać, że sinice pojawiają się nie tylko w morzach. Z powodu zakwitu bakterii zakaz wchodzenia do wody dotyczy również jeziora Dobrogoszcz (gmina Kościerzyna).

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że kąpiel w wodzie, w której odnotowano zakwit sinic, może nieść poważne konsekwencje zdrowotne. Kontakt z toksynami może skończyć się zatruciem i jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Pod koniec czerwca z powodu zagrożenia zamknięto kąpielisko Gdynia Redłowo.

Sinice w morzu – co warto wiedzieć?

Pojawienie się sinic w morzu w trakcie lata nie jest dużą niespodzianką. Wczasowicze z pewnością pamiętają komunikaty wydawane przez służby podczas ubiegłego lata. Apele i ostrzeżenia na wybrzeżach należy traktować z powagą, ponieważ procesowi zakwitu tych bakterii towarzyszy wydzielanie niebezpiecznych dla człowieka toksyn – dermatotoksyn, hepatotoksyn oraz neurotoksyn.

Warto też pamiętać, że zatruć się nimi można nie tylko przez kontakt z wodą, ale również wdychając powietrze, które znajduje się nad kąpieliskiem. Dlatego służby zamykają całe punkty położone na wybrzeżach. W razie zaobserwowania u siebie takich objawów jak nudności, wymioty, ból głowy, ból brzucha, bóle mięśni, duszności, gorączka, rumień skórny i dreszcze, należy skontaktować się z lekarzem.

Większość skutków zatrucia toksynami przechodzi z czasem, ale istnieje również ryzyko wystąpienia uszkodzenia wątroby oraz innych narządów wewnętrznych. Kontakt jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, dlatego po zaobserwowaniu symptomów zatrucia należy jak najszybciej przekazać je opiece lekarskiej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Radio ZET

Tagi: Zdrowie