Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Zdrowie > Rogowacenie słoneczne może doprowadzić do nowotworu skóry. Ogromne ryzyko głównie latem
Monika Majko
Monika Majko 24.06.2021 22:11

Rogowacenie słoneczne może doprowadzić do nowotworu skóry. Ogromne ryzyko głównie latem

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay.com Free-Photos

Podczas wypoczynku w promieniach słonecznych warto pamiętać o zabezpieczeniu naszej skóry przed szkodliwym działaniem zbyt długiej i intensywnej ekspozycji na słońce. Jeśli zaobserwujemy na swojej skórze łuszczące się i stwardniałe zmiany, może to oznaczać, że uszkodziły ją promienie ultrafioletowe i doszło do rogowacenia słonecznego.

Rogowacenie to pojawia się zwykle na obszarach skóry, które są wystawione na działanie promieni słonecznych, jak m.in. twarz, usta czy wierzch dłoni. Zmiany mają postać charakterystycznych, niewielkich brodawek o nierównej powierzchni. Nie należy ich jednak bagatelizować, bowiem mogą prowadzić do rozwoju raka skóry.

Rogowacenie słoneczne może doprowadzić do rozwoju nowotworu skóry

Na pojawienie się rogowacenia słonecznego najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, jednak może ono dotknąć każdego. To skutek zbyt intensywnej ekspozycji naszej skóry na działanie promieni słonecznych, które mogą już uszkadzać.

Zmiany spowodowane rogowaceniem są suche i płaskie lub lekko wypukłe. Pojawiają się w grupach i na początku ciężko je zauważyć, jednak z czasem zwiększają swoją objętość i osiągają rozmiary od 3 do 6 mm.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Najczęściej są one czerwone, ale mogą być również różowe, w kolorze naszej skóry lub przybierać różne odcienie brązowego. Czasami zdarza się, że zmiany wywołują uczucie napięcia skóry i świąd, a niekiedy zdarza się również, że krwawią.

Jeśli zauważymy objawy rogowacenia słonecznego na naszej skórze, nie należy ich lekceważyć. Nieleczone zmiany mogą bowiem rozwinąć się w każdą postać nowotworu skóry, który stanowi śmiertelne zagrożenie dla chorych.

Zdecydowana większość przypadków rogowacenia słonecznego ma jednak łagodną formę przebiegu i nie zagraża życiu jeśli podejmiemy odpowiednie leczenie oraz kroki chroniące skórę.

Zagrożenie można zminimalizować

By zapobiegać niebezpieczeństwu, należy w czasie przebywania na słońcu używać kremów z filtrem, a także unikać opalania, a szczególnie korzystania z łóżek opalających promieniami UV.

W miarę możliwości należy starać się również unikać długiego przebywania na słońcu w godzinach od 10:00 do 16:00, a także dbać o osłanianie swojej skóry przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne.

Warto również regularnie badać swoją skórę. Specjaliści zalecają, by raz do roku odbyć wizytę u dermatologa, który skontroluje stan naszej skóry i dokładnie obejrzy potencjalnie niebezpieczne zmiany.

rogowacenie
commons.wikimedia.org Future FamDoc Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0)

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Onkoderma

Tagi: Zdrowie
Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów