Goniec.pl
Przedszkole

unsplash.com

Przedszkola i żłobki mogą zostać za chwilę zamknięte. Wyjątkiem będą dzieci medyków i służb

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

W związku z planowanym zaostrzeniem lockdownu wynikającym z ciągle niestabilnej sytuacji epidemicznej i rosnących dziennych liczb nowych przypadków koronawirusa rząd, według nieoficjalnych informacji, zastanawia się nad ewentualnym zamknięciem prze

Trzecia fala pandemii koronawirusa nie zwalnia, a rząd, pomimo wprowadzenia w ostatnią sobotę nowych obostrzeń, zastanawia się, jak walczyć epidemią. Z powodu ciągle rosnącej liczby nowych dziennych zakażeń planowane jest kolejne zaostrzenie lockdownu. Tym razem pod lupę idą przedszkola i żłobki.

Przedszkola i żłobki zostaną zamknięte lada dzień?

Wirtualna Polska, powołując się na swoich informatorów w rządzie, informuje o możliwości zamknięcia przedszkoli i żłobków. Decyzja jeszcze nie zapadła i cały czas prowadzone są narady. Jeśli jednak stanie się ona rzeczywistością, to i tak nie obejmie ona dzieci pracowników służb i medyków.

Ta decyzja wynika przede wszystkim o ograniczenie mobilności przy jednoczesnym braku paraliżu istotnych gałęzi systemu, który cały czas walczy z pandemią.

W czwartek odbędzie się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, podczas której ogłoszone zostaną nowe, dodatkowe obostrzenia koronawirusowe, które podyktowane są ciągle rosnącym tempem zachorowań, które w środę, 24 marca niebezpiecznie blisko zbliżyły się liczbą 30 tysięcy wykrytych przypadków.

Rząd rozważa zamknięcie kolejnych sektorów

Jak informuje Wirtualna Polska w tej chwili nie ma jeszcze konkretnych decyzji, które miałyby zostać podjęte przez Kancelarię Premiera po wieczornej naradzie, ale rząd i jego eksperci medyczni obradują nad różnymi opcjami, które miałyby przynieść obniżenie wskaźnika zachorowań.

W jednym z wariantów znajduje się również zamknięcie przedszkoli i żłobków. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie mobilności społeczeństwa na dwa tygodnie oraz zmniejszenie transmisji poziomej koronawirusa.

Według informatorów rząd twierdzi, że okres świąteczny naturalnie zmniejsza naszą aktywność, a w tej chwili potrzebujemy to wykorzystać, przedłużyć i zmaksymalizować efekty tego czasu. Wszystko, by wykorzystać szansę na powstrzymanie wzrostu trzeciej fali pandemii.

Dzieci służb i medyków poza restrykcjami

Jak w takim razie wygląda pomysł na działanie przedszkoli i żłobków? Według źródeł, które cytuje Wirtualna Polska opcja zamknięcia staje się bardzo realna. Rząd poważnie ją rozważa, wraz z zamrożeniem większego obszaru handlu i usług oraz ograniczeniem przemieszczania się. 

W tej chwili nie ma jednak zgody co do kwestii opiek nad namłodszymi - w rządzie trwa spór o to, jak reagować. Istotne jest to, że nawet gdyby doszło do podjęcia decyzji o wyłączeniu tego obszaru życia społecznego, spod restrykcji mają wyjęte zostać dzieci służb mundurowych oraz medyków. Wszystko, by ograniczyć mobilność społeczeństwa, ale nie sparaliżować istotnych gałęzi, które walczą z pandemią.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >