Łączna wartość nałożonych kar wynosi już niemal 6 mln złotych. Ponad 5,2 tys. - tyle postępowań wszczęły Urzędy Skarbowe w pierwszym kwartale 2024 roku w związku z zaległościami w płaceniu abonamentu RTV. Jest to wzrost w porównaniu do roku ubiegłego.
Luka VAT w Polsce wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, a w minionym roku nawet wzrosła. Organy kontroli podatkowej muszą więc reagować, a to nie spodoba się wielu nieuczciwym podatnikom. Eksperci przewidują bowiem, że wkrótce ruszą masowe kontrole. Na unikających obowiązków czekają surowe kary.
Już tylko do końca kwietnia wszyscy Polacy mają czas na złożenie swojej deklaracji podatkowej za ubiegły rok. Mimo iż wielu z nas rozliczanie PIT-u już dawno ma za sobą, to wciąż są tacy, którzy czekają z tym do ostatniej chwili. Niektórych podatników fiskus wzywa do korekty deklaracji, z czym również nie można zwlekać.
Na tak wspaniałe wieści wielu seniorów czekało od dawna. Najstarsi Polacy, którzy nie zwlekają z rozliczeniem z fiskusem PIT-ów za 2023 rok, już wkrótce zobaczą na swoich kontach zwrot podatku. Oczywiście, ekstra pieniądze nie zasilą konta wszystkich emerytów, ale grupa uprawnionych będzie dość spora. Wiadomo już, kto może liczyć na prezent od skarbówki.
Skarbówka prześwietliła sposób, jaki nauczyciel z Olkusza prowadzi korepetycje. Zaraz potem wlepiono mu gigantyczną karę. Do tego musi płacić wyższy podatek. Łukasz Jarosiński szacuje, że w ciągu pięciu lat będzie musiał przekazać około miliona złotych. Jak się okazuje, wszystko przez ilość uczniów, którym udziela lekcji.
Od 1 marca wzrosły minimalne emerytury, pobierane przez seniorów - wszystko za sprawą waloryzacji wynoszącej obecnie 12,12 proc. Okazuje się jednak, że na tej podwyżce skorzystają nie tylko świadczeniobiorcy, ale także skarbówka oraz NFZ.
Nie wszyscy podatnicy zdają sobie z tego sprawę, ale za skorzystanie z ulgi na dziecko można w niektórych przypadkach zostać ukaranym przez Urząd Skarbowy. Wyjaśniamy kiedy szczególnie, oraz jak się przed tym uchronić.
Znalazłeś w swojej skrzynce pocztowej list behawioralny? To przesyłka od skarbówki. W piśmie informuje ona o wątpliwościach ws. prawidłowego wywiązywania się przez Ciebie z podatkowych obowiązków. Organ robi to wówczas, gdy nie ma postaw do wykonania kontroli, choć w końcowej części korespondencji zapewnia, iż zamierza monitorować Twoje dalsze działania. Prawnicy nie mają jednak wątpliwości. Takie praktyki są niezgodne z prawem.
Ruszył okres rozliczeń podatku PIT za 2023 rok. Od 15 lutego można składać deklarację do Urzędu Skarbowego na dwa sposoby: tradycyjnie w formie papierowej lub elektronicznie za pomocą strony Twój e-PIT. Jak się okazuje, do niektórych podatników mogą zadzwonić urzędnicy z prośbą o złożenie wyjaśnień. Wezwania nie należy lekceważyć, grożą za to surowe kary. Kto powinien spodziewać się telefonu?
Skarbówka wysyła Polakom specjalne pisma. Listy behawioralne otrzymają konkretne osoby. Jest to forma upomnienia się i najczęściej zwiastuje rychłe zapukanie urzędnika do drzwi. Jedno zdanie wystarcza, by wprawić odbiorców listu ze Skarbówki w przerażenie. Wyjaśniamy, o co chodzi.
Sprzedajesz w internecie przedmioty za pośrednictwem platform handlowych? Możesz już niebawem otrzymać list ze skarbówki. Fiskus przestrzega Polaków o obowiązku wywiązywania się z rozliczeń. Urząd Skarbowy bierze pod lupę popularne platformy, a nawet zamknięte grupy sprzedażowe.
Wszyscy podatnicy pracujący bez umowy i bez rozliczania się z podatków mogą otrzymać listy ze skarbówki. Fiskus przestrzega Polaków o obowiązku wywiązywania się z rozliczeń i wie, kto pracuje na czarno. "Urząd skarbowy ma wiedzę o Pana działalności. Powinien Pan zarejestrować działalność gospodarczą i wywiązywać się z obowiązków podatkowych" - tak brzmi treść listu.
Wszyscy podatnicy, którzy pracowali bez umowy i bez rozliczania się z podatków, otrzymali listy od urzędu skarbowego. Fiskus przestrzega Polaków o obowiązku wywiązywania się z rozliczeń i jak podaje „Rzeczpospolita” wie, kto pracuje na czarno.
W ostatnich miesiącach Urząd Skarbowy zwracał Polakom nadpłacony PIT. Teraz z kolei ruszyła weryfikacja, czy faktycznie te pieniądze rodakom się należały. Niektórzy z podatników otrzymali telefony ze skarbówki. W rozmowie z Faktem swoją historię opowiedział jeden z czytelników. Ministerstwo Finansów potwierdza, że taka sytuacja ma miejsce, ale tłumaczy to dobrem podatników.
Tylko dziś mamy czas na rozliczenie się z fiskusem. Skarbówka rozliczy PIT-y automatycznie, ale wcześniej warto sprawdzić, czy wszystko zgadza się w naszym zeznaniu. 2 maja do końca dnia należy też uiścić należny podatek. Z tym obowiązkiem lepiej się nie spóźnić.
Na jaw wychodzą kolejne niedoskonałości Polskiego Ładu, który miał być sztandarową reformą autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Jak się okazuje, co najmniej 15 mln osób nadpłaciło w 2022 r. podatek, przez co teraz Urzędy Skarbowe muszą zwrócić niemałe kwoty rzeszy obywateli. We wszystkim jest jednak haczyk i nie każdy może liczyć na odzyskanie pieniędzy. Kto może już zacierać ręce, a kto musi pogodzić się z nieodwracalną stratą?
Ważna wiadomość dla wszystkich planujących w tym roku zakup samochodu. Posiadacze nowych "czterech kółek" muszą być wyjątkowo czujni i nie zapomnieć o załatwieniu na czas wszystkich formalności. Jedną z nich od 1 stycznia jest złożenie w Urzędzie Skarbowym deklaracji PCC-3. Na spóźnialskich czekają wysokie kary.
Już niebawem aparat państwowy przy pomocy Urzędu Skarbowego uzyska dodatkowe instrumenty, za sprawą których będzie mógł prześwietlić nie tylko konta bankowe obywateli, lecz również ich skrytki. Umożliwi to nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej, która wprowadza System Informacji Finansowej.
Za sprawą "Polskiego Ładu" Urząd Skarbowy ma nowe narzędzie umożliwiające mu przeprowadzenie kontroli kont bankowych obywateli, bez konieczności informowania ich o tym. Instrument ten jest stosowany w przypadku wszczęcia postępowania przygotowawczego przy podejrzeniach o popełnienie przestępstwa podatkowego.
Dziś banki muszą udzielać wglądu w prywatne konta obywateli tylko w sytuacji, kiedy toczy się przeciwko nim postępowanie. Od 1 lipca prześwietlony będzie mógł zostać każdy. W jednym z przepisów Polskiego Ładu zastąpiono bowiem słowo "podejrzany" określeniem "osoba fizyczna".