Goniec.pl

Iberion

Nie złożysz jednego dokumentu, zapłacisz nawet 60 tys. zł kary. Ważne informacje dla kupujących samochód

4 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Ważna wiadomość dla wszystkich planujących w tym roku zakup samochodu. Posiadacze nowych "czterech kółek" muszą być wyjątkowo czujni i nie zapomnieć o załatwieniu na czas wszystkich formalności. Jedną z nich od 1 stycznia jest złożenie w Urzędzie Skarbowym deklaracji PCC-3. Na spóźnialskich czekają wysokie kary.

Podatek od zakupu auta - przykry obowiązek

Nowy samochód to nie tylko przyjemności płynące z bardziej komfortowej jazdy, ale i obowiązki. Jeżeli dokonaliśmy właśnie lub planujemy w tym roku zakup auta, musimy bezdyskusyjnie pamiętać o tym, by wypełnić np. druk PCC-3, na podstawie którego urząd wylicza wartość podatku w wysokości 2 proc. dla czynności cywilnoprawnych. Po wszystkim należy także dokonać samej opłaty.

Co istotne, czasu na dopełnienie formalności nie jest wiele, bowiem, zgodnie z prawem, jest to zaledwie czternaści dni od podjęcia czynności cywilnoprawnej. W przypadku przekroczenia tego terminu musimy liczyć się z karą, która wcale nie należy do najniższych.

Nie dopełnisz formalności? Zapłacisz dziesiątki tysięcy kary

Choć konieczność załatwiania spraw w Urzędzie Skarbowym raczej nie jest przyjemnością, ze złożeniem wymaganego dokumentu warto nie zwlekać. Jeśli jednak tak się stanie, dosięgną nas poważne konsekwencje finansowe, mogące przekraczać nawet wartość samego samochodu.

O ile najłagodniejsza kara za spóźnienie z deklaracją PCC-3 to zaledwie 10 proc. aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia, które od 1 stycznia wynosi 3490 zł brutto, o tyle maksymalna kwota może już zwalać z nóg. Najwięksi pechowcy mogą zostać obarczeni koniecznością zapłaty dwudziestokrotności płacy minimalnej (obecnie 68 900 złotych brutto, od 1 lipca - 72 000 złotych brutto). A co zrobić, aby nie musieć w ogóle wypełniać druku PCC-3? Jak podano na stronie podatki.gov.pl, czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki) nie podlegają PCC, w przypadku gdy są opodatkowane podatkiem VAT albo jeżeli przynajmniej jedna ze stron umowy z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT. W każdym innym przypadku czeka nas przykry obowiązek uiszczenia kolejnej opłaty na rzecz fiskusa.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Jarosław Kaczyński spędził święta z bratanicą. Marta Kaczyńska przygotowała wujowi same frykasy

  • Mają na koncie poważne przestępstwa. Tych kobiet poszukuje policja

  • Sanepid ostrzega przed popularną herbatką dla dzieci. W jednej partii wykryto ciało obce

Źródło: se.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Mężczyzna potrącił kobietę na pasach. Zawiózł ją do szpitala i rozpłynął się w powietrzu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz miał bić i poniżać ministrantów. 13-letni Krystian postanowił walczyć, sprawa trafi przed sąd
Czytaj więcej >

Wiadomości

Niecodzienne nagranie z plaży w Gdyni. Niespodziewani goście wywołali panikę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowy Targ. Nie żyje 33-latka w ciąży. Mąż kobiety zamieścił w sieci poruszający wpis
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe informacje ws. zaginionego małżeństwa. "Pojechali polską taksówką"
Czytaj więcej >

Wiadomości

TVN stanowczo reaguje na skandaliczne słowa Jarosława Kaczyńskiego. Stacja podjęła ważną decyzję
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]