Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Od lipca skarbówka będzie mogła prześwietlać konta Polaków, czyli Polski Ład w praktyce
Natalia Janus
Natalia Janus 20.06.2022 15:26

Od lipca skarbówka będzie mogła prześwietlać konta Polaków, czyli Polski Ład w praktyce

pieniądze
Marek BAZAK/East News

Dziś banki muszą udzielać wglądu w prywatne konta obywateli tylko w sytuacji, kiedy toczy się przeciwko nim postępowanie. Od 1 lipca prześwietlony będzie mógł zostać każdy. W jednym z przepisów Polskiego Ładu zastąpiono bowiem słowo "podejrzany" określeniem "osoba fizyczna". 

Skarbówka będzie mogła prześwietlać konta Polaków. Zmiany już od 1 lipca

Od 1 lipca urzędy skarbowe zyskają większe uprawnienia niż wymiar sprawiedliwości. Tego dnia w życie wejdzie nowy przepis uchwalony w Polskim Ładzie, który wyposaża skarbówkę w potężne narzędzie, jakim jest bardzo dogłębna kontrolna naszych kont bankowych.

W praktyce oznacza to, że urzędy skarbowe będą mogły dosłownie przejrzeć stan kont Polaków. Do tej pory banki mogły udostępnić takie dane skarbówce tylko w przypadku, gdy dana osoba miała status podejrzanego. W istniejącym przepisie sprytnie zmieniono słowo "podejrzany" na "osoba fizyczna".

Co dostanie skarbówka z banku?

O jakie konkretnie informacje skarbówka będzie mogła zapytać bank? Zakres pozyskiwanej wiedzy będzie naprawdę ogromny. Od przyszłego miesiąca banki będą udzielały organom podatkowym informacji dotyczących liczby posiadanych przez nas kont, zarejestrowanych obrotów i dokładnego stanu kont.

Co więcej, żądanie ujawnienia danych o rachunku będzie mogło dotyczyć nie tylko właściciela, ale także jego pełnomocników. W praktyce oznacza to, że skarbówka pozna dokładne kwoty i daty każdej naszej transakcji.

Eksperci nie mają wątpliwości. "To zagrożenie dla naszych praw"

Ministerstwo Finansów próbuje uspokajać i przekonuje, że skarbówki będą żądać takich informacji "tylko w uzasadnionych przypadkach". Jednak takie zapewnienia wcale nie przekonują ekspertów i budzą gigantyczne kontrowersje. Zdaniem Marcina Wiącka, rzecznika praw obywatelskich, nowelizacja "znacząco poszerza zakres ingerencji w strefę prywatności obywateli". 

Na ten temat krytycznie wypowiedział się również Maciej Hadas, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton. - To nie tylko stanowi zagrożenie dla naszych praw i wolności obywatelskich, ale jest poważnym naruszeniem tajemnicy bankowej - ocenił. - Szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk zapowiedział jednak, że resort ponownie analizuje przepis i nie wyklucza zmiany - podawała na początku czerwca "Rzeczpospolita". Wygląda jednak na to, że analizy te nie skłoniły polskich władz do zmiany zdania, a przepis wejdzie w życie 1 lipca.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: businessinsider.com.pl, goniec.pl