Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Urząd Skarbowy będzie dzwonił do Polaków. Kara nawet 3300 zł
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 16.02.2024 16:31

Urząd Skarbowy będzie dzwonił do Polaków. Kara nawet 3300 zł

telefon dokumenty pit
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ruszył okres rozliczeń podatku PIT za 2023 rok. Od 15 lutego można składać deklarację do Urzędu Skarbowego na dwa sposoby: tradycyjnie w formie papierowej lub elektronicznie za pomocą strony Twój e-PIT. Jak się okazuje, do niektórych podatników mogą zadzwonić urzędnicy z prośbą o złożenie wyjaśnień. Wezwania nie należy lekceważyć, grożą za to surowe kary. Kto powinien spodziewać się telefonu?

Trwa okres składania deklaracji podatkowych PIT

15 lutego ruszyły rozliczenia podatku PIT za 2023 rok.  Odpowiednio wypełnione deklaracje należy przekazać do skarbówki do 30 kwietnia. Pracodawcy powinni przesłać pracownikom dokument PIT do końca lutego. Niektórzy będą musieli więc nieco poczekać na załatwienie tej sprawy. Rozliczenia PIT można dokonać w formie tradycyjnej, tj. papierowej, lub za pośrednictwem usługi Twój e-PiT, która działa od 2021 roku. Druga z opcji ułatwia skorzystanie z ulg podatkowych, np. na dzieci, która jest wpisywana automatycznie.

ZOBACZ TAKŻE: Seniorzy powinni uważać. Można stracić część emerytury, chodzi o limity

Seniorzy powinni uważać. Można stracić część emerytury, chodzi o limity

Urząd Skarbowy może zadzwonić do wielu Polaków. O co będą pytać?

Warto pamiętać, że w przypadku niektórych osób niedługo po złożeniu deklaracji może ich czekać telefon od Urzędu Skarbowego. Najczęściej wysyłany jest w tej sprawie list, jednak zdarzają się przypadki telefonicznej próby kontaktu z podatnikami. Urzędnicy mogą żądać wyjaśnień i poprosić o stawienie się w placówce. Wezwania nie można bagatelizować. Grozi za to kara w wysokości 3300 zł.

Wezwanie do Urzędu Skarbowego, kogo może dotyczyć?

Kto może je otrzymać wezwanie do stawienia się w Urzędzie Skarbowym? Sytuacja ta może przytrafić się osobom, które stosują ulgi podatkowe. Skarbówka może poprosić takich podatników o przyniesienie stosownych dokumentów, które potwierdzają prawo do uzyskania ulgi. Wezwane mogą zostać także osoby, które popełniły błąd przy składaniu oświadczenia podatkowego. Z reguły są one niegroźne i wynikają z pomyłki w obliczeniach. Podjęcie takich czynności przez skarbówkę może być także związane z prowadzoną kontrolą.

 

Źródlo: o2.pl