Rząd to kolegialny organ władzy wykonawczej, właściwy dla systemów demokratycznych. Z uwagi na szeroki zakres kompetencji, ma on największy wpływ na bieżącą politykę państwa. W zależności od rodzaju demokracji panującej w danym państwie, zmieniać się może także sposób jego powoływania i skład.
W systemach prezydenckich (na przykład w USA czy w Brazylii) rząd powoływany jest przez prezydenta i to przed nim jest odpowiedzialny za swoje działania. W systemach parlamentarno-gabinetowych, skład rządu wyłania właściwa izba parlamentu (na przykład Sejm) – wówczas to przed nim rząd ponosi odpowiedzialność. Istnieje jednak wiele systemów hybrydowych, w których rząd odpowiadać będzie zarówno przed prezydentem, jak i przed parlamentem.
Rząd składa się ministrów właściwym dla różnych zagadnień oraz premiera, który ich powołuje oraz koordynuje ich pracę. Liczba ministerstw może być w zasadzie nieograniczona – uzależniona jest ona od tradycji, bieżących potrzeb państwa, a także po prostu od autonomicznej decyzji premiera. Premier w swoich działaniach wspierany jest przez wicepremierów, których wybiera spośród swoich ministrów.
Kompetencje rządu w Polsce określa artykuł 146 Konstytucji RP, natomiast wpływ na przebieg pracy i kulturę organizacyjną mogą mieć osobne ustawy oraz rozporządzenia premiera. Do kluczowych kompetencji rządu zaliczymy po prostu koordynację działalności administracyjnej jednostek państwowych oraz realizację bieżących zadań państwa.
W nieco bardziej praktycznych szczegółach rząd zapewnia wykonanie ustaw, wydaje rozporządzenia uchwala projekt budżetu państwa i chroni interesy Skarbu Państwa, między innymi kierując wydatkami. Zadaniem rządu jest również dbałość o zewnętrzne i wewnętrzne bezpieczeństwo kraju, a także reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej (również poprzez negocjacje i ratyfikację umów międzynarodowych).
W skład rządu wchodzi premier, stojący zarazem na jego czele, oraz powołani przez niego ministrowie. Ministerstwa w swoim rządzie tworzy premier wedle własnego uznania, posiłkując się przy tym tradycją i dobrymi praktykami poprzednich rządów. Niektóre ministerstwa są stale obecne niemalże od początków istnienia III RP. Wymienić można Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, czy Ministerstwo Obrony Narodowej.
Ostatni rząd Mateusza Morawieckiego liczył sobie 17 ministerstw. Status podobny do ministerstwa posiada z kolei Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, odpowiedzialna chociażby za obsługę Ministra do Spraw Unii Europejskiej. Co ciekawe, jest to najliczniejszy rząd w całej Europie, gdzie konstytucyjnych ministrów jest 24 (w tym „ministrowie bez teki”), a liczba samych pracowników gabinetu premiera przekroczyła 100.
Pokaż więcej
Decyzja zapadła. We wtorek rząd przyjął autopoprawkę do projektu ustawy o składce zdrowotnej. Zakłada ona obniżenie wymiaru składki dla przedsiębiorców. Jednak nie wszyscy mają powody do zadowolenia. Są też tacy, dla których koszty wzrosną.
Andrzej Duda podpisał właśnie ustawę, która przewiduje wprowadzenie w Polsce nowego podatku. Opłata jest skierowana do konkretnej grupy podatników, a rząd liczy, że przyniesie 23,8 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu. Kto będzie musiał płacić?
W ostatnich dniach doszło do serii tragicznych wydarzeń związanych z serią zatruć wśród dzieci, co poskutkowało aż trzema zgonami. Dwie ulubione platformy sprzedażowe OLX i Allegro właśnie podjęły ważną decyzję o wstrzymaniu sprzedaży niebezpiecznego produktu, reaguje również rząd Donalda Tuska.
Minister Zdrowia Izabela Leszczyna jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadała całkowity zakaz sprzedaży papierosów jednorazowych. Jak pokazał czas, działania w tym temacie znacznie ucichły, a rząd wycofał się z tego pomysłu. "Rzeczpospolita" sprawdza, czy wpływ na taką decyzję mogła mieć opinia w sprawie prawnika, obsługującego lidera branży "jednorazówek" w Polsce.
Zmiany w świadczeniu 800 plus, które od pewnego czasu przysługuje tylko tym obcokrajowcom, którzy realizują w Polsce obowiązek szkolny, spowodowały spory napływ nowych uczniów do szkół. Od września dołączyło ponad 30 tys. dzieci z Ukrainy. Spadła liczba tych, którzy od początku roku pobierają zasiłek 800 plus.
Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać spore dofinansowanie ze strony rządu. Wszystko w ramach programu "Czyste powietrze". Warto zapoznać się z zasadami, ponieważ można otrzymać pokaźną dotację.
Czy w tym roku Polacy po raz pierwszy nie będą musieli pracować w Wigilię Bożego Narodzenia? Już dziś w Sejmie posłowie zajmą się projektem ustawy w tej sprawie. Wśród wielu głosów poparcia dla niepracującej Wigilii pojawiają się również takie, które twierdzą, że wolny 24 grudnia może doprowadzić do braku niektórych towarów na sklepowych półkach.
Podczas dopiero co zainaugurowanych kolejnych obrad sejmu marszałek Szymon Hołownia przekazał przykrą wiadomość. Zmarł były parlamentarzysta, który był bardzo mocno związany nie tylko z polityką ogólnopolską, ale również samorządową.
Rząd przyjął właśnie projekt ustawy w sprawie kluczowego świadczenia, które wzrośnie z 500 na 1000 złotych miesięcznie. Wypłata pieniędzy ma nastąpić z wyrównaniem od 1 października 2024. Komu przysługują? Już tłumaczymy.
Od jakiegoś czasu w mediach pojawiały się informacje o potencjalnej likwidacji programu 800 plus, którego wyniki mają być nie do końca zadowalające dla rządu. Do całej sprawy odniósł się podczas wtorkowej konferencji prasowej Donald Tusk. Premier postawił sprawę jasno.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała złożenie projektu ustawy w sprawie dodatkowego dnia wolnego od pracy. - Wolna Wigilia dla wszystkich - zapowiada posłanka Lewicy. Być może jeszcze w tym roku zapadnie kluczowa decyzja w tej kwestii.
Według ostatnich doniesień medialnych, z raportu rządowego wynika, że rezultaty programu socjalnego nie są do końca zadowalające. W związku z tym faktem zaczęły pojawiać się głosy o możliwej likwidacji "800 plus". Co na to rząd? Minister finansów przedstawił jasne stanowisko.
Już niedługo Polacy znów będą musieli przestawić zegarki o godzinę do tyłu, zmieniając czas z letniego na zimowy. Okazuje się jednak, że może być to ostatni raz, kiedy będziemy zmuszeni to zrobić. Ministerstwo Klimatu niedawno wydało ważną deklarację w tej sprawie.
W Pradze trwają 9. polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe, podczas których Donald Tusk spotkał się premierem Czech Petrem Fiala. W trakcie konferencji prasowej szef polskiego rządu zapowiedział ważne kroki. “W sobotnie południe, a więc za trzy dni, ogłoszę wieloletnią strategię migracyjną Polski” - przekazał.
We wtorek odbywa się kolejne posiedzenie Rady Ministrów. Podczas części otwartej dla mediów, premier Donald Tusk przekazał najnowsze informacje o ofiarach wrześniowej powodzi. - Mam nadzieję, że zamknęliśmy ten ponury rozdział dezinformacji - mówił Tusk.
W najbliższych dniach skład rządu czeka spora zmiana. Już niedługo ze swojego stanowiska ma zostać odwołana Agnieszka Buczyńska z Polski 2050, sprawa jest już rzekomo przesądzona. Minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego od blisko pół roku nie brała udziału w posiedzeniach rządu, jednak jej nieobecność jest usprawiedliwiona. Ujawniono, co jest powodem takiej sytuacji.
Dobra wiadomość dla nauczycieli. Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała o konkretnych decyzjach ws. przyszłorocznych podwyżek dla nauczycieli. To już pewne. O tyle wzrosną ich wynagrodzenia w 2025 roku.
Zostały ostatnie chwile na złożenie wniosku o przyznanie nawet 1200 złotych. Polacy mają na to czas to do końca września, a wsparcie może objąć nawet 3,5 mln gospodarstw domowych. Kto może starać się o pieniądze?
Przypominamy – został już tylko tydzień na złożenie wniosku, który pozwoli nieco odciążyć nasz domowy budżet w nadchodzącym okresie. Państwo wypłaca nawet do 1200 zł. Termin składania niezbędnych dokumentów mija 30 września. Warto się pospieszyć.
“Sposób naliczania akcyzy na piwo jest skomplikowany i zależy od stopni Plato. To wzór nie zawsze korelujący z zawartością alkoholu” - mówi Emilia Rabenda, prezeska zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, odnosząc się do metodologii stosunku ekstraktu brzeczki podstawowej do całości brzeczki w procesie produkcji i w konsekwencji, jak ocenia, niejednolitej metodyki akcyzowej. “Uważamy, że akurat to powinno być ujednolicone” - postuluje.
W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się głosy, aby dzień 24 grudnia uczynić ustawowo wolnym od pracy. Teraz w tej sprawie do Senatu wpłynęła konkretna petycja. Czy jest szansa, że w Wigilię Polacy nie będą musieli pracować?
Premier Donald Tusk nakazał natychmiastowe wycofanie z obiegu medialnego spotu, gdzie główną rolę odgrywała minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - donosi Wirtualna Polska. Według informacji portalu, Tusk uznał, że materiał to autopromocja "rodem z czasów rządów PiS". Nie milkną echa tej decyzji, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Co tak rozsierdziło szefa rządu?
Aktualna sytuacja demograficzna w Polsce jasno wskazuje, że obywatele będą musieli pracować dłużej, by "udźwignąć" system emerytalny. W ostatnim czasie pojawił się nowy, zaskakujący pomysł ze strony rządu, aby temu nieco zapobiec. Chodzi o 13. emeryturę, a konkretnie jej “zwrot”. Czy ta idea przekona Polaków do dłuższej aktywności zawodowej?
W ostatnich dniach rząd pochwalił się sukcesem w postaci ostatecznego projektu budżetu państwa na przyszły rok. Jak się jednak okazuje, dla wielu przedsiębiorców 2025 rok może okazać się bardzo niekorzystny pod względem składek ZUS. Według prognoz te znów znacząco poszybują w górę.
Resort cyfryzacji właśnie poinformował, że aplikacja mObywatel wzbogaca się o nowe, bardzo przydatne funkcje dotyczące ePłatności. Te, zdaniem ministra Krzysztofa Gawkowskiego są “marzeniem w Europie, a w Polsce stają się rzeczywistością”.
Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek zapowiedział, że rząd zamierza przeprowadzać wyrywkowe kontrole tego, co trzymamy w naszych piwnicach. To pokłosie tragicznych wydarzeń z Poznania i pożaru, w którym życie straciło dwóch młodych strażaków.
Zasiłek pogrzebowy i jego kwota to kwestia, która od wielu lat rozgrzewa obywateli. Wysokość zasiłku od bardzo dawna nie była zmieniana, mimo iż koszty życia konsekwentnie rosną. Sytuacja zdaje się być jednak rozwojowa, ponieważ pojawiły się pomysły zarówno ze strony resortu finansów, jak i resortu pracy, aby zasiłek pogrzebowy znacznie podnieść. Mowa o odczuwalnej kwocie.
Już niedługo palacze będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. dodatkowe podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe, wyroby nowatorskie i płyn do papierosów elektronicznych planowane jest od 1 marca 2025 r. Według wyliczeń podatek ma wzrosnąć od 25 do 75 proc. w zależności od produktu.