Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Zarobki Kaczyńskiego robią wrażenie. Prezes PiS otrzyma dodatkową podwyżkę
Elżbieta Włodarska
Elżbieta Włodarska 04.03.2024 11:17

Zarobki Kaczyńskiego robią wrażenie. Prezes PiS otrzyma dodatkową podwyżkę

Jarosław Kaczyński
fot. Pawel Wodzynski/East News

Jarosław Kaczyński, pomimo sędziwego już wieku, nie zamierza rezygnować z dalszej kariery politycznej i planuje nadal pozostać na czele Prawa i Sprawiedliwości. Formalnie jednak jest już emerytem i pobiera przysługujące mu świadczenia. Okazuje się jednak, że polityk już od czerwca może liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe od państwa. O jakich kwotach jest mowa?

Jarosław Kaczyński od lat stoi na czele Prawa i Sprawiedliwości

Jarosław Kaczyński niezaprzeczalnie jest twarzą Prawa i Sprawiedliwości. Władzę w partii sprawuje już od 2003 roku. Nawet teraz, pomimo sędziwego już wieku i wcześniejszych zapewnień, że niebawem odda stery w inne ręce, ostatecznie nie planuje rezygnować z tej funkcji, a wręcz przeciwnie - w planie ma zgłoszenie swojej kandydatury na prezesa partii, bowiem kadencja kończy się już w przyszłym roku.

Dziś jasno mówię: zgłoszę swoją kandydaturę na prezesa Prawa i Sprawiedliwości i poproszę o wybór na kolejną kadencję. Oczywiście to delegaci zdecydują, ja uczynię wszystko, by ich przekonać do takiego wyboru - powiedział Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem 'Sieci".

Zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego hitem, podbija internet

Dlaczego Jarosław Kaczyński nie planuje rezygnować z rządzenia partią?

Niegdyś Jarosław Kaczyński planował zakończenie swojej politycznej kariery, jednak teraz okazało się, że jego decyzja uległa zmianie. Dlaczego tak się stało? Przyczyną reelekcji okazała się obawa o przyszłość partii.

Nasz obóz polityczny potrzebuje teraz jedności, zdecydowanego przywództwa, szybkiego przejścia do ofensywy. Dlatego zmieniłem swoje polityczne plany. Wcześniej oceniałem, że kierowanie partią do 2025 r. wystarczy - powiedział polityk w rozmowie z “Sieci”.

Jarosław Kaczyński otrzyma podwyżkę

Jarosław Kaczyński już niebawem będzie obchodził 75 urodziny - oznacza to, że znalazł się już w wieku emerytalnym. Choć nie planuje rezygnować z politycznej kariery, pobiera przysługujące mu świadczenia emerytalne z ZUS. Ze złożonego pod koniec kadencji oświadczenia majątkowego wynika, że w ubiegłym roku polityk otrzymał 74071,78 zł, co daje około 8230 zł emerytury miesięcznie. 

Jak przekazał “Fakt”, każdy kolejny miesiąc pracy polityka oznacza dodatkowe składki wpływające na jego konto w ZUS z uposażenia poselskiego. Do tego Jarosław Kaczyński, jak każdy emeryt, może liczyć na podwyżkę, która ma nadejść już od 1 marca br. Waloryzacja została podniesiona o 12,12 proc., co sprawia, że szef Prawa i Sprawiedliwości otrzyma miesięcznie około 900 zł więcej. Przysługuje mu również 13. emerytura.

To jednak nie jest koniec. Polityk, który w czerwcu kończy 75 lat, zgodnie z obowiązującymi przepisami, może otrzymywać dodatek pielęgnacyjny, wynoszący 330,07 złotych.