Księdzem nazywany jest duchowny wyznania rzymskokatolickiego. Do jego obowiązków należą wszelkiego rodzaju czynności sakralne. Co ciekawe, pierwotnie słowo „ksiądz” w języku słowiańskim oznaczało władcę lub naczelnika plemiennego. W średniowieczu słowem „ksiądz” określano osoby możne oraz wpływowe. Dawniej w polszczyźnie słowo „ksiądz” zapisywano jako „xiądz”. Nieco późniejszym określeniem było słowo „duchowny”. Początkowo określano nim jedynie biskupów, później tego tytułu zaczęli używać także proboszczowie, prałaci oraz opaci. Ostatecznie jednak określa się nim wszystkich duchownych, również niekatolickich.
W kościele katolickim panuje hierarchia. Duchowni, którzy dopiero co ukończyli studia seminaryjne zostają wikariuszami, następnym stopniem awansu jest proboszcz. Później awansować można kolejno na dziekana, biskupa oraz arcybiskupa. Ostatecznym szczeblem w hierarchii jest oczywiście papież. W chrześcijańskich nurtach, innych niż katolicki, stosowane są inne tytuły duchownych. Protestanci mają pastora lub ministra, prawosławni batiuszkę, a mariawici kapłana.
Do codziennych zadań księży należy przede wszystkim odprawianie mszy świętych, wygłaszanie kazań, a także prowadzenie innych ceremonii religijnych. Dodatkowo ksiądz zajmuje się także udzielaniem sakramentów świętych, takich jak ślub, czy namaszczenie chorych.
Księża oprócz pracy w kościele zajmują się także nauczaniem religii w szkołach. Mają również obowiązki społeczne oraz administracyjne. Innym z ich zadań jest bardzo często działalność charytatywna.
Księdzem może zostać jedynie mężczyzna, który wyznaje religię rzymskokatolicką. Aby zostać księdzem konieczne jest ukończenie seminarium duchownego. Studia seminaryjne trwają sześć lat. Na piątym roku przyszły ksiądz otrzymuje święcenia pierwszego stopnia. Święcenia kapłańskie następują po ukończeniu studiów. Po studiach seminaryjnych duchowny może rozpocząć pracę w parafii jako wikary.
Oprócz studiów seminaryjnych brane są pod uwagę również takie kwestie jak powołanie, podporządkowanie się zasadom kościoła oraz jego prawu. Dodatkowo istotne są także cechy osobowości, takie jak otwartość na innych, łatwość w nawiązywaniu kontaktu, a także ogólna stabilność emocjonalna. Choć wiek kandydata nie ma znaczenia, to z reguły przyjmuje się, że powinien on mieć nie więcej niż 35 lat. Istnieją także przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu. Przede wszystkim są to choroby psychiczne, ale także wady wzroku oraz słuchu, których nie da się w żaden sposób skorygować.
Pokaż więcej
Ojciec Tadeusz Rydzyk ma kolejne powody do radości. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła kluczową decyzję w jego sprawie. W stronę duchownego miały zostać wymierzone materiały, w których zawarto “typowe środki manipulacji”. Kara za ten czyn ma wynieść ponad 142 tys. zł, jednak zapowiedziano odwołanie.
Temat zarobków osób duchownych w Polsce wywołuje wiele emocji. Kwoty te owiane są pewną tajemnicą, jednak nie w przypadku emerytur. Wysokość comiesięcznego świadczenia arcybiskupów, takich jak Andrzej Dzięga i Sławoj Leszek Głódź, może zaskoczyć. Nie tylko polscy seniorzy, ale i nawet sam papież mogą im pozazdrościć.
O “Imperium Rydzyka” krążą już legendy, a w przestrzeni medialnej często pojawiają się informacje, jakoby toruński redemptorysta opiewał na co dzień w luksusy. Do tych plotek postanowił się odnieść sam zainteresowany podczas niedawnej rozmowy na antenie Radia Maryja.
Na początku roku papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z funkcji arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Do przestrzeni medialnej trafiło wówczas mnóstwo spekulacji na temat powodów decyzji o jego odejściu, a część z nich dotyczyła afery w związku z wykorzystaniem nieletnich. Teraz okazuje się, że kontrowersyjny duchowny nie może narzekać na emeryturze, a wysokość świadczenia, jakie co miesiąc wpływa na jego konto, jest wręcz potężna.
Choć mogłoby się wydawać, że kolęda to jeszcze całkiem odległa sprawa, to w wielu parafiach wizyty duszpasterskie już się rozpoczęły. Inne z kolei są dopiero na etapie przygotowań. Przykładem jest chociażby wspólnota z województwa pomorskiego, gdzie duchowny stworzył specjalne wytyczne na czas swoich wizyt. Szczególną uwagę zwracają podpunkty dotyczące transportu i pieniędzy.
W Szczytnie pochowano księdza prałata Lecha Lachowicza. Duchowny padł ofiarą brutalnej napaści na plebanii. W krytycznym stanie trafił do szpitala, skąd później napłynęły tragiczne informacje – mimo wysiłków medyków jego życia nie udało się uratować. Jeden fakt związany z ostatnim pożegnaniem księdza wzrusza do łez.
W wielu parafiach rozpoczęły się już pierwsze kolędy, czyli wizyty duszpasterskie. Coraz częściej odbywają się one na zaproszenie, co oznacza, że ksiądz odwiedza tylko tych parafian, którzy wcześniej wyrażą chęć przyjęcia go w swoim domu. W niektórych miejscach duchowni przygotowują szczegółowe wytyczne, jak należy się do takiej wizyty przygotować. Przykładem jest parafia w Swarożynie, gdzie ksiądz zaplanował niemal wszystko.
Wielu wiernych regularnie uczestniczy w niedzielnych mszach świętych, podczas których na tacę zbierane są pieniądze. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę, na co przeznaczane są te środki. Wbrew powszechnemu przekonaniu, pieniądze zebrane w ramach ofiar podczas mszy nie trafiają bezpośrednio do kieszeni duchownych.
Tragiczne informacje przekazał w sobotę przed południem rzecznik kurii w Olsztynie ks. Marcin Sawicki. 72-letni ksiądz prałat Lech Lachowicz ze Szczytna nie żyje. Duchowny w ostatnich dniach padł ofiarą brutalnej napaści na plebanii. W krytycznym stanie trafił do szpitala.
W czwartek 7 listopada wieczorem w kościele Św. Brata Alberta w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie) odprawiona została msza święta w intencji brutalnie pobitego w ostatnią niedzielę ks. Lecha Lachowicza. W nabożeństwie udział wzięły tłumy wiernych. Podczas mszy padły niepokojące słowa.
Kwestia tego, ile Polacy dają na tacę oraz co później dzieje się z pieniędzy z pewnością ciekawi wiele osób. Księża zazwyczaj niechętnie dzielą się takimi informacjami, jednak istnieją też tacy, którzy mówią o tym bez ogródek.
Po niedzielnej mszy na plebanii przy kościele św. Brata Alberta w Szczytnie rozegrał się dramat. Nieznani sprawcy zaatakowali proboszcza. Stan 72-latka jest poważny.
Polscy rolnicy wielokrotnie już zbierali się na protestach przeciwko przywożeniu do Polski zboża z Ukrainy i polityce rolnej Unii Europejskiej. Nie tylko wyjeżdżali na drogi, ale i okazywali swoje niezadowolenie podczas tegorocznych dożynek. Jeden z radnych z Kujaw nie ukrywał swojego niezadowolenia tą sytuacją, a podczas sesji rady gminy zgłosił się ze specjalnym apelem. – Osobiście poczułem się bardzo źle – tłumaczył.
Już za chwilę miliony Polaków wyruszy na cmentarze, by wspomnieć swoich zmarłych bliskich. Do dnia Wszystkich Świętych pozostała zaledwie chwila, więc wiele osób z pewnością zakupiło już znicze i kwiaty. Jak zauważa jednak ksiądz Rafał Główczyński, często zdarza nam się zapomnieć o jednej, bardzo istotnej, kwestii.
Krótka wymiana zdań między księdzem a posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej wywołała poruszenie w sieci. Marcin Józefaciuk, pracujący także jako nauczyciel, zwrócił się na portalu X do księdza Janusza Chyły. W skierowanej do niego wiadomości napisał per “pan”. Na odpowiedź duchownego nie trzeba było długo czekać.
Dzień Wszystkich Świętych od kilku lat wzbudza ogromne emocje zarówno wśród odwiedzających cmentarze, jak i duchownych. Teraz na temat zachowania tych pierwszych wypowiedzieć się postanowił dyrektor Zarządu Cmentarza Bródzieńskiego w Warszawie ks. prał. Jerzy Gołębiewski. Duchowny zdradził m.in., co sądzi o wyglądzie Polaków 1 listopada. Nie wszystkim te słowa przypadną do gustu.
Jeden z księży postanowił ostro zareagować na działania lokalnych władz. Proboszcz Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach zaprotestował bowiem przeciwko wszelkim wydarzeniom organizowanym na miejskim rynku. Jego zdaniem imprezy odciągają uwagę mieszkańców od trwających obok mszy świętych.
Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji tysiące Polaków zaopatrują się w dekoracje, którymi przystroją groby swoich bliskich. Dziennikarze jednego z portali postanowili sprawdzić, ile kosztują znicze w tzw. “miasteczku Rydzyka”. Na miejscu spotkała ich niespodzianka.
Powstałe z inicjatywy fundacji ojca Tadeusza Rydzyka muzeum “Pamięć i Tożsamość” zaskoczyło dziennikarzy. Jedna z największych inwestycji ostatnich lat w Porcie Drzewnym w Toruniu nosi imię św. Jana Pawła II. To właśnie papieżowi została poświęcona aktualna wystawa, która wprawiła w osłupienie zwiedzających. Wszystko przez jeden z eksponatów.
Sąd Apelacyjny w Warszawie podjął w czwartek decyzję w sprawie zażalenia na areszt tymczasowy zastosowany wobec ks. Michała Olszewskiego. Duchowny będzie mógł wyjść na wolność, ale pod jednym kluczowym warunkiem.
Wielkimi korkami zbliża się tegoroczny dzień Wszystkich Świętych. Z tego powodu wielu Polaków jest obecnie w trakcie wielkich przygotowań do tej uroczystości. Okazuje się jednak, że nie każdy wie, jak zachować się tego dnia na cmentarzu. Wszelkie wątpliwości rozwiać postanowił znany z TikToka ksiądz. Jego słowa jednak nie wszystkim przypadły do gustu.
Przed budynkiem Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu, zarządzanego przez fundację "Lux Veritatis", której prezesuje ojciec Tadeusz Rydzyk, pojawił się tajemniczy obiekt. Okazuje się, że ma on wiele funkcji, które wydają się dość interesujace.
Halloween w Polsce co roku zyskuje na popularności i jak zawsze pod koniec października jest przedmiotem gorącej dyskusji. Amerykańskie święto zdaniem wielu kłóci bowiem się z przekonaniami katolickimi, inni natomiast uważają je za niewinną zabawę. Głos w tej sprawie zabrał niedawno ks. Janusz Koplewski, który w przestrzeni medialnej funkcjonuje ksiądz jako przyjaciel i spowiednik celebrytów. Duchowny w rozmowie z “Faktem” poradził nawet za kogo się przebrać.
Wielkimi krokami zbliża się dzień Wszystkich Świętych. W wielu domach już trwają przygotowania do 1 listopada, które często wiążą się z zakupami nowych zniczy i wiązanek. Niespodziewanie głos w sprawie tego typu sprawunków zabrał ksiądz. Wprost powiedział wiernym, jakich lampek należy unikać, aby uniknąć ewentualnych problemów.
Ślub, chrzciny, Komunia Święta, ale i pogrzeb, to ważne momenty w życiu wielu osób, które nierzadko wiążą się ze sporym wydatkiem. Mimo, że utartą od lat zasadą jest przekazanie ofiary w myśl “co łaska”, w rzeczywistości często nie jest to tak dobrowolna kwota. Ksiądz w Bolesławcu oczekuje 6000 zł za odprawienie sakramentu. Ile trzeba zapłacić w innych miastach?
Istnieją specjalne wytyczne dla wiernych, którzy przygotowują się do wizyty na grobach swoich bliskich w dniu Wszystkich Świętych. Tak przynajmniej uważa ksiądz, który opowiedział o “zakazanych" zniczach. Jego słowa wywołały poruszenie w sieci. Z zakupu jakich produktów na 1 listopada najlepiej zrezygnować?
Wizyty duszpasterskie, popularnie nazywane kolędą, od lat budzą mieszane uczucia wśród wiernych. Z jednej strony to czas spotkań parafian z duchownym, z drugiej - moment, w którym pojawia się temat kopert z ofiarami na rzecz kościoła. Podczas gdy jedni krytykują kościół za finansowe "żniwa", inni wskazują na realne potrzeby parafii, które muszą pokrywać wydatki związane z utrzymaniem i modernizacją kościoła.
W niedzielę, 13 października, jak co roku odbyło się liczenie wiernych uczestniczących we mszach świętych i przystępujących do komunii. I choć dane dotyczące tego badania przekazywane są zazwyczaj z dużym opóźnieniem, a duchowni trzymają język za zębami, to jeden z księży z postanowił podzielić się swoimi smutnymi przemyśleniami w mediach społecznościowych. Na odpowiedź internautów nie trzeba było długo czekać.