Internauci zastanawiają się, co na myśli miał operator, który zdecydował się uwiecznić polską ciężarówkę na kilka chwil przed śmiercią królowej Elżbiety. Królowa Elżbieta zmarła w zamku Balmoral w Szkocji. Jeszcze zanim poinformowano o jej śmierci, media obecne były na miejscu. Choć okoliczności były smutne, stacja BBC wzbudziła uśmiech wśród widzów, podczas relacji nieoczekiwanie kierując zbliżenie obiektywu kamery na... polską ciężarówkę.
Dziennikarka BBC tuż po śmierci królowej Elżbiety II zaliczyła wpadkę, za którą może słono wkrótce zapłacić. Wpis, który zamieściła na Twitterze, złamał ustalenia "London Bridge" i wywołał ogromne zamieszanie.Przypomnijmy, "London Bridge" to nazwa szeregu procedur, które miały zostać wdrożone na wypadek śmierci Elżbiety II. Plan ułożony jeszcze w latach 60. przewidywał wszystko, co wydarzy się po odejściu królowej, dzień po dniu.
W czwartek 8 września po godzinie 19 czasu polskiego świat dosłownie wstrzymał oddech, dowiedziawszy się, że na zamku w szkockim Balmoral zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Informację jako pierwsza, zgodnie z procedurami, podała stacja BBC. Okazuje się jednak, że są osoby, do których druzgocące wieści dotarły znacznie wcześniej. Wbrew pozorom, wcale nie chodzi tu o najbliższą rodzinę.Najpierw były niepokojące wieści o stanie zdrowia królowej Elżbiety II, później zaś ostateczny cios w postaci oświadczenia o odejściu królowej. Przez ostatnie dni Brytyjczycy żyli głównie losem swojej ukochanej monarchini, drżąc w obawie o najgorsze, aż w czwartek wieczorem spełnił się najczarniejszy scenariusz.Tuż po tym, jak oficjalne oświadczenie w tej sprawie wydał Pałac Buckingham, wiadomość podała brytyjska stacja BBC, która na ten smutny dzień przygotowała specjalne procedury. W ten sposób, tuż po godzinie 19:30 czasu polskiego prawie cała Wielka Brytania utonęła we łzach i rozpaczy. "Prawie", bo byli i tacy, którzy śmierć władczyni mogli zacząć opłakiwać już wcześniej.
Cały świat żyje wiadomością o śmierci królowej Elżbiety II. Druzgocąca informacja zelektryzowała Brytyjczyków w czwartkowy wieczór i sprawiła, że wielu z nich zamiast do łóżek, ruszyła pod Pałac Buckingham złożyć kwiaty i zapalić pamiątkowe znicze ku czci zmarłej monarchini. Telewizyjnym kamerom udało się natomiast uchwycić historyczny moment, w którym na bramie prowadzącej do posiadłości wywieszono zasmucające ogłoszenie.Informację o śmierci panującej od 70 lat Zjednoczonym Królestwem Elżbiety II w czwartek wieczorem podawały wszystkie największe światowe media. Kobieta-ikona, symbol Wielkiej Brytanii i wybitna przywódczyni odeszła w wieku 96 lat, zaledwie rok po swoim mężu księciu Filipie.
Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss oddała hołd królowej Elżbiecie II w specjalnym przemówieniu wygłoszonym przy Downing Street. Jak podkreślała, odejście monarchini to szok dla całego kraju i świata, ale władczyni pozostawiła po sobie stabilny i silny naród, który przetrwa. Truss przyrzekła także lojalność i oddanie nowemu królowi Karolowi III, polecając go opiece Boga.Żadne zdarzenie tak bardzo nie wstrząsnęło ostatnio światem, jak śmierć królowej Elżbiety II. Dla wielu ludzi na całym świecie była ona nieodłącznym elementem politycznego ładu i brytyjskiej kultury, bez którego trudno wyobrazić sobie dalsze losy Królestwa.Panująca okrągłe 70 lat monarchini pozostawiła po sobie ogromny dorobek, który teraz pielęgnować muszą jej następcy. Przed władzami Wlk. Brytanii stoi więc niełatwe zadanie przeprowadzenia narodu przez okres żałoby, a później kontynuowania roztropnych rządów nieodżałowanej Elżbiety II.
Niepokojące doniesienia o stanie zdrowia królowej Elżbiety II sprawily, że zwaśniona rodzina królewska na chwilę odrzuciła na bok nabrzmiałe spory i skupiła się na towarzyszeniu schorowanej głowie rodu. Do Balmoral zjechali wszysycy najbliżsi monarchini, w tym mieszkający obecnie w Kalifornii książę Harry. Niestety, młodszy syn księżnej Diany nie miał tego dnia szczęścia. Długa podróż sprawiła, że nie zdążył pożegnać się z odchodzącą babcią.Nie da się ukryć, że książę Harry zawsze był nieco w cieniu swojego brata, którego to media wskazywały jako wzór cnót i przyszłego następcę tronu, a później także przykładnego ojca i męża.Mimo tego, młodszy z synów księcia Karola i księżnej Diany z żalem mówił o rezygnacji z obowiązków członka rodziny królewskiej po kryzysie związanym ze ślubem z Meghan Markle i podkreślał, że Wielka Brytania jest jego domem i miejscem, które kocha.Niektóre media sugerowały nawet, że to amerykańska aktorka wymusiła na mężu przeprowadzkę do Kalifornii i odcięła go całkowicie od rodziny. I choć w wywiadach Harry nie ukrywał, że życie na królewskim dworze było czasem utrapieniem, to nigdy oficjalnie nie powiedział złego słowa na temat samej królowej. Co więcej, gdy tylko dowiedział się, że babcia jest w złym stanie i wkrótce może umrzeć, wsiadł w samolot i udał się do Szkocji.
W czwartek wieczorem Pałac Buckingham poinformował o śmierci królowej Elżbiety II. Najdłużej panujący monarcha w historii kraju spocznie w kaplicy św. Jerzego tuż obok swojego ojca. Zanim to się jednak stanie, w Opactwie Westminsterskim odbędzie się uroczysty pogrzeb. Znane są data i szczegóły dotyczące tego wyznaczającego nową epokę wydarzenia.Wielka Brytania od wczoraj pogrążona jest w ogromnym smutku. W wieku 96 lat na Zamku Balmoral w Szkocji zmarła królowa Elżbieta II, która jeszcze czerwcu obchodziła swój Platynowy Jubileusz związany z 70. rocznicą objęcia tronu.Zrozpaczeni Brytyjczycy od chwili otrzymania druzgocących wieści gromadzą się przed Pałacem Buckingham w Londynie, gdzie zostawiają zapalone znicze, kartki i kwiaty. Z całego świata płyną także kondolencje od największych przywódców, w tym również polityków z Polski.Jak ogłoszono, nowym królem zostanie najstarszy syn zmarłej monarchini, Karol, który otrzyma imię Karol III. Jednocześnie, instytucje państwa czeka cała seria procedur związanych z odejściem Elżbiety II, noszących kryptonim London Bridge, a finalnie dokładnie zaplanowana uroczystość jej ostatniego pożegnania.
Małżeństwo Elżbiety II z księciem Filipem nie należało do spokojnych, jednak jego największym spoiwem było wyjątkowe uczucie, jakim wzajemnie się darzyli. Przetrwali polityczne burze, rzekome romanse i rodzinne skandale. Wspólnie przeżyli 74 lata.Elżbieta II panowała na brytyjskim tronie przez 70 lat. Zmarła 8. września, rok i pięć miesięcy po śmierci męża. Poznała go, gdy miała zaledwie 13 lat. Młodej dziewczynce imponował wówczas wysoki blondyn o niebieskich oczach. Ułożona córka monarchy była wyjątkowo uradowana, gdy miała możliwość kontynuować (często tylko korespondencyjnie) znajomość z rosłym i wygadanym mężczyzną. Dla niego była to kolejna luźna znajomość, bowiem kobiet u jego boku nie brakowało. Jego spojrzenie na tę relację zmieniło się dopiero później. Jak jednak wyglądały początki tej miłości?
Wśród kondolencji napływających do rodziny królewskiej nie zabrakło tych pisanych rosyjską cyrylicą. Głębokie wyrazy współczucia wyraził Władimir Putin, który odwoływał się do wielkiego autorytetu i poważania jakie wzbudzała monarchini.
Czwartkowy wieczór przejdzie do historii nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie. W wieku 96 lat zmarła królowa Elżbieta II. Na tronie zasiądzie jej syn, książę Karol. Wszystko wskazuje na to, że odziedziczy po matce niebotyczny majątek oscylujący wokół kwot będących całorocznym budżetem niektórych państw. Jej królewska Mość zasiadła na tronie 6. lutego 1952 roku i przez 70 lat panowała nad Zjednoczonym Królestwem. Gdy obejmowała rządy, Imperium Brytyjskie było o wiele większe, niż aktualnie. Po zakończonej w latach 80. XX wieku dekolonizacji kraj zrzekł się wielu zamorskich ziem i stracił wpływy na świecie.Arystokratka w czasie swojego przywództwa musiała uporać się (wraz z premierami) z szalejącym kryzysem gospodarczym, bezrobociem i chaosem, jaki był jeszcze pokłosiem II Wojny Światowej i rezygnacji z części oddalonych od Królestwa ziem. Wskutek sprawnego działania i trudnych decyzji podejmowanych przez brytyjskie władze, obywatele tego kraju bogacili się, jednak nikt z nich nie mógł nawet pomarzyć o wielkim majątku, jakim dysponowała zmarła 96-latka.
Nim nowy władca Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii zasiądzie oficjalnie na tronie, musi spełnić zapisy specjalnego protokołu "Spring Tide". Poza znaczeniem historycznym niesie ze sobą szereg ustaleń prawnych. "Wiosenny przypływ" to nie jedyny dokument, który zawiera szczegółowe wytyczne względem księcia Karola.
Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat po siedemdziesięcioletnim panowaniu na brytyjskim tronie królewskim. Arystokratka niemal do końca swych dni wypełniała swoje obowiązki. 6. września, dwa dni przed śmiercią, odbyła ważne spotkanie. Media na całym świecie zwróciły uwagę na złowrogi szczegół. Ósmego dnia września 2022 roku, Pałac Buckingham wydał oświadczenie, w którym poinformował o niepokojącym stanie zdrowia królowej Elżbiety II. Nobliwy wiek seniorki roku Windsorów wskazywał, że wszelkie informacje na temat jej zdrowia, pomimo zapewnień, mogą skończyć się jej śmiercią. - Po przeprowadzeniu dalszych badań dziś rano, lekarze Królowej obawiają się o zdrowie Jej Wysokości i zalecili, by wciąż była pod nadzorem medycznym. Królowa czuje się dobrze i przebywa w Balmoral – napisano w oświadczeniu.W tym samym dniu władczyni Zjednoczonego Królestwa zmarła. Do rezydencji w szkockim Balmoral, jeszcze przed ogłoszeniem tragicznej wiadomości, udał się książę William (jego żona, Kate, zajęła się opieką nad dziećmi), a przy matce był już książę Karol z Camillą – to teraz król i królowa małżonka.
Królowa Elżbieta II nie żyje. 96-letnia monarchini brytyjska zmarła w czwartek, 8 września 2022 roku. Jest to historyczne wydarzenie, które jest obecnie tematem nr 1. Światowi przywódcy, gwiazdy, biznesmeni, ale i zwykli ludzie żegnają królową Elżbietę II. Wzruszające wpisy oddające cześć zmarłej monarchini dodali m.in. Donald Tusk i Andrzej Duda.
Stacja BBC godnie pożegnała królową Elżbietę II, która zmarła dzisiejszego wieczora. Po wydaniu oświadczenia przez Buckingham Palace, dziennikarz odczytał je na antenie, po czym wyemitowano symboliczny materiał z wizerunkiem monarchini i hymnem państwowym.
Królowa Elżbieta II nie żyje - to niewątpliwie temat nr 1 na całym świecie. Media bacznie obserwują każdy krok rodziny królewskiej i nie umknął ich uwadze fakt, że do Balmoral nie przyjechały Meghan Markle i księżna Kate. Czemu żony Harry'ego i Williama nie pojawiły się na pożegnaniu królowej Elżbiety II?
Cały świat obiega informacja o śmierci królowej Elżbiety II. Była jedną z najdłużej panujących władczyń na świecie. Pod jej panowaniem Wielka Brytania przechodziła trudne chwile, jednak przez większą część jej przywództwa kraj się rozwijał i powrócił do utraconej po dekolonizacji świetności.Angielska monarchini skończyła 96 lat i od jakiegoś czasu borykała się z problemami zdrowotnymi. W związku z tym nie przebywała w Londynie, a w królewskiej rezydencji w szkockim Balmoral. To właśnie tam pożegnała się z rodziną i odeszła. Królowa Elżbieta II należała do niezwykle stonowanych i zachowawczych person, jednak te cechy przydawały jej się w dyplomacji. Słynęła z apolityczności i wiernej służby ojczyźnie, o której w piękny sposób mówiła podczas jednego z pierwszych wystąpień publicznych po śmierci dotychczasowego króla.
Zgodnie z prawami monarchii, tron po zmarłej królowej Elżbiecie II, obejmie książę Karol, zaś jego prawowitym następcą zostanie jego najstarszy syn, książę William. Przejecie korony oznacza również obligatoryjne wybranie nowego imienia. Czy będzie to Karol III?
Królowa Elżbieta II, a właściwie Elżbieta Aleksandra Maria z dynastii Windsorów, odwiedziła Polskę w 1996 roku. Wówczas prezydentem był Aleksander Kwaśniewski, który, wraz z małżonką, przyjął angielską monarchinię w Pałacu Prezydenckim. Jolanta Kwaśniewska opowiedziała o szczegółowym przebiegu tej wizyty. Przyznała, ze kosztowało ją to wiele nerwów.
Stan zdrowia królowej Elżbiety II. Niepokojące stanowisko lekarzy na temat stanu królowej Wielkiej Brytanii. Specjaliści zalecili, by 96-letnia monarchini pozostała pod stałym nadzorem medycznym. O tym, że sytuacja jest poważna, świadczy fakt, iż książę Karol oraz książę William pilnie ruszyli do zamku Balmoral. Pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie.Stan zdrowia Elżbiety II nie jest zadowalający. Co więcej, lekarze opiekujący się królową Wielkiej Brytanii przekazali wiele mówiące zalecenia. To spora zmiana w zachowaniu brytyjskiego dworu. W czwartek Pałac Buckingham zamieścił na oficjalnej stronie oświadczenie w związku z wiadomościami na temat stanu zdrowia Elżbiety II. Krótka nota to potwierdzenie krążących plotek.
Królowa Elżbieta jest w coraz gorszym stanie zdrowia? Brytyjskie media donoszą, że monarchini zaszyła się w swojej posiadłości w Balmoral, gdzie codziennie odwiedza ją książę Karol. Według znawców dworskiej etykiety ma to ogromne znaczenie. Królowa pierwszy raz w historii odpuści także ważne wydarzenie.
Królowa Elżbieta II w ostatnich miesiącach nie cieszy się dobrą formą. Po śmierci księcia Filipa monarchini wyraźnie podupadła na zdrowiu, co skutkuje absencją na najważniejszych uroczystościach państwowych. Również tym razem podjęto decyzję, że Elżbieta pozostanie w pałacu. Powodem mają być trudności w poruszaniu się.
Rodzina królewska w Wielkiej Brytanii pełni funkcję przede wszystkim reprezentacyjną. Członkowie rodziny muszą przestrzegać etykiety i wywiązywać się ze swoich obowiązków - w zamian mogą prowadzić dostatnie życie i cieszyć się tytułami.
Królowa Elżbieta II wkrótce będzie obchodzić siedemdziesięciolecie panowania. Wydarzenie będzie okazją do świętowania dla Brytyjczyków. Niestety, podczas celebracji może zabraknąć samej monarchini. Powodem jest stan jej zdrowia.Królowa Elżbieta w ostatnich miesiącach miała podupaść na zdrowiu. Wiele osób wiąże to ze śmiercią księcia Filipa, u którego boku monarchini spędziła siedem dekad. Do słabszego samopoczucia koronowanej głowy przyczyniła się również pandemia koronawirusa.
Królowa Elżbieta II w tym roku skończy 96 lat. Brytyjczycy są jednak bardzo zmartwieni ostatnimi doniesieniami o stanie zdrowia monarchini. Pojawiły się doniesienia o tym, że królowa nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach i musi korzystać z wózka inwalidzkiego.Brytyjska królowa już od jakiegoś czasu zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. 95-letnia monarchini ma nawet za sobą zakażenie COVID-19, które przeszła pod stałym nadzorem lekarzy. Elżbieta II pokonała już infekcję i powoli wraca do pełni sił.
Jolanta Kwaśniewska jako jedyna pierwsza dama spotkała się z królową Elżbietą II w Polsce. Za swojego życia wiadomo już, że królowa nigdy nie wróci do Polski, była to więc jedyna okazja na spotkanie się z nią twarzą w twarz w tym miejscu. Żona Aleksandra Kwaśniewskiego opowiedziała o tym, ile stresu kosztowała ją ta wizyta. Elżbieta II odwiedziła Polskę w 25 marca 1996 roku, kiedy swoją pierwszą kadencję na fotelu prezydenta sprawował Aleksander Kwaśniewski. Była to jedna z najważniejszych wizyt jego gabinetu w tym czasie.
Elżbieta II podjęła stanowczą decyzję i pozbawiła swojego syna, księcia Andrzeja, tytułów wojskowych oraz patronatu królewskiego. Wszystko w związku z oskarżeniami w sprawie wykorzystania seksualnego nieletniej Virginii Robert Giuffre, która złożyła pozew przeciwko członkowi brytyjskiej rodziny królewskiej.Kilka lat temu na jaw wyszło, że książę Andrzej utrzymywał bliską relację z amerykańskim multimilionerem Jeffreyem Epsteinem, który został skazany za przestępstwa seksualne, w tym wykorzystywanie nieletnich. Wykorzystania 17-latki miał dopuścić się także syn królowej Elżbiety II.
Uzbrojony mężczyzna, który wtargnął do Zamku Windsor został aresztowany. Jest to 19-latek z Southampton. W momencie napaści, w zamku przebywała Rodzina Królewska, która właśnie w Windsor postanowiła spędzić święta.Do zdarzenia doszło o 08:30 w pierwszy dzień świąt. Policja poinformowała o incydencie dopiero teraz. Odpowiedzialny za wtargnięcie mężczyzna jest już w areszcie. Zgodnie ze słowami przełożonej policji z Doliny Tamizy, Rebecci Mears, bezpieczeństwo Rodziny Królewskiej nie jest zagrożone.