Goniec.pl
Pool/Tim Graham Picture Library / Contributor) (Getty Images/ PIOTR GRZYBOWSKI/SE/EAST NEWS.

Pool/Tim Graham Picture Library / Contributor) (Getty Images/ PIOTR GRZYBOWSKI/SE/EAST NEWS.

Jolanta Kwaśniewska spotkała się z królową Elżbietą II. Piękne słowa o jej uśmiechu

8 Września 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Królowa Elżbieta II, a właściwie Elżbieta Aleksandra Maria z dynastii Windsorów, odwiedziła Polskę w 1996 roku. Wówczas prezydentem był Aleksander Kwaśniewski, który, wraz z małżonką, przyjął angielską monarchinię w Pałacu Prezydenckim. Jolanta Kwaśniewska opowiedziała o szczegółowym przebiegu tej wizyty. Przyznała, ze kosztowało ją to wiele nerwów.

Elżbieta II w Polsce

Elżbieta II wraz z małżonkiem Filipem, tytułowanym jako książę Edynburga, przyjechali do Polski w 1996 roku. Zgodnie z protokołem dyplomatycznym, oficjalna wizyta królowej Zjednoczonego Królestwa może odbyć się w danym kraju tylko raz.

Elżbieta II nie żyje. Królowa miała 96 lat.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Koniec pewnej epoki

CZYTAJ DALEJ

Arystokratka zatrzymała się w warszawskim hotelu Bristol, a podczas trzydniowej wizyty w naszym kraju otworzyła wystawę na Zamku Królewskim, zasadziła drzewo symbolizujące 400-lecie stołeczności Warszawy oraz oddała hołd ofiarom Holocaustu.

Jolanta Kwaśniewska wspomina wizytę brytyjskiej królowej

Pod koniec XX wieku funkcję prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pełnił Aleksander Kwaśniewski. W towarzystwie żony przyjmował już najważniejsze osobistości i głowy państw podczas pierwszej kadencji, więc wydawało się, że wizyta przebiegnie spokojnie. Nic bardziej mylnego.

Okazało się, że podczas spotkań na tak wysokim szczeblu obowiązuje nie tylko protokół dyplomatyczny, ale także dworski. Polska para prezydencka miała zatem nieco utrudnione zadanie i chcą reprezentować ojczyznę w godny sposób, musiała stosować się do podwójnej etykiety.

Kwaśniewska nie mogła zatem sama zacząć rozmowy z seniorką rodu Windsorów, bo tak nakazywały zasady zachowania. Należało poczekać, aż monarchini sama rozpocznie pogawędkę. Nie było również mowy o poruszaniu tematów politycznych.

Jak z tymi obowiązkami poradziło sobie małżeństwo Kwaśniewskich? Żona byłego prezydenta, w rozmowie z „Dzień Dobry TVN”, opowiedziała, jak wiele stresu, ale i satysfakcji przysporzyła jej wizyta zmarłej w wieku 96 lat, jednej z najdłużej panujących władczyni na świecie.

- Oczywiście były ogromne nerwy. Byliśmy przerażeni tą wizytą, bo był jej protokół dyplomatyczny i protokół dworski. (...) Zdawaliśmy sobie sprawę, że to królowa zaczyna pierwsza rozmowę – tu jest cała ta precedencja, że nie możemy pytać o politykę itd. Mieliśmy ten zaszczyt, że to nam przypadło w udziale gościć Jej Królewską Mość, bo tylko raz w życiu taką wizytę królowa może w określonym kraju odbywać. Jej przesympatyczny, głęboki uśmiech był dla nas budujący – mówiła Jolanta Kwaśniewska w programie stacji TVN.

Pierwsza Dama wzorowo wypełniła swoją powinność, a z posiadaczką „błękitnej krwi” znalazła wspólny język. Jolanta Kwaśniewska nie ukrywała, że Elżbieta II była niezwykle pogodną i miłą osobą, więc rozmowa z nią okazała się nie stresem, a przyjemnością i zaszczytem.

Aleksandra Kwaśniewska: „Nie zemdlałam”

Córka Kwaśniewskiej, Aleksandra, w 1996 roku była nastolatką. Nie zdawała sobie wówczas sprawy z tego, że ma jedyną i niepowtarzalną okazję przywitać się z brytyjską monarchinią na polskiej ziemi. Na swoim Instagramie udostępniła pamiątkowe zdjęcie, które wykonano jej właśnie w tym momencie. Z życzliwością i rozrzewnieniem wspomina ten czas.

- Właśnie się zorientowałam, że parę dni temu minęło równo 25 lat, odkąd wywołana znad odrabiania lekcji, nie zemdlałam przed królową brytyjską – podpisała fotografię, na której znajdowali się również rodzice.

Zobaczcie zdjęcia z 2. odcinka "Tańca z gwiazdami"
(fot. Polsat)

Problemy zdrowotne Karoliny Pisarek i ostra krytyka Krzysztofa Rutkowskiego. Oto najlepsze zdjęcia z 2. odcinka "Tańca z gwiazdami"

To był emocjonujący odcinek. Do ostatniej chwili nie było widomo czy uda się zatańczyć parze numer 3, Karolinie Pisarek i Michałowi Bartkiewiczowi. Mimo problemów zdrowotnych, para stawiła się na parkiecie i dała z siebie wszystko! Ich taniec współczesny był pełen emocji i romantycznych uniesień. Jak zwykle wiele emocji wzbudził także występ Krzysztofa Rutkowskiego i Sylwii Madeńskiej. Zobaczcie zdjęcia z 2. odcinka "Tańca z gwiazdami".

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Po odwołaniu Kurski obejmie specjalne stanowisko? Piasek zabrał głos. „Można mieć trochę obaw”

  • Nowy prezes TVP ma już swój plan na przyszłość telewizji. Koniec z disco-polo?

  • Anna Popek opowiedziała o plusach i minusach pracy w TVP. Co sądzi o dymisji Jacka Kurskiego?


Źródło: o2, Goniec, Wprost

Tagi:

Kacper KulpickiAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kacper.kulpicki@goniec.pl

Podobne artykuły

Małgorzata Rozenek straciła pracę w TVN. Fot. Kapif

Gwiazdy

Małgorzata Rozenek straciła pracę w programie TVN. Zaskakujące informacje

Czytaj więcej >
Maciej Mędrzycki z Milionerów nie żyje. Fot. kadr z programu Milionerzy, prod. TVN, wyd. 2022 r., Player

Gwiazdy

"Milionerzy". Uczestnik polskiej edycji zmarł w wieku 39 lat. W programie usłyszał pytanie o milion

Czytaj więcej >
"The Voice Senior" w okrojonym składzie. Kogo zabraknie w show? Fot. Kapif

Gwiazdy

Uczestnik "The Voice Senior" musiał zrezygnować. Rafał Brzozowski przekazał smutne wieści

Czytaj więcej >
Córka reprezentantka Francji była najpiękniejszą dziewczynką świata. Jak teraz wygląda? Fot. Facebook @thylaneblondeau

Gwiazdy

Thylane Blondeau uznano "najpiękniejszą dziewczynkę świata". Dziś ma 21 lat i zaskakuje wyglądem

Czytaj więcej >
świeca pixabay.com

Gwiazdy

Nie żyje George Ross Robertson. Był gwiazdą "Akademii Policyjnej"

Czytaj więcej >
Pamela Anderson / Wikipedia Commons/9EkieraM1

Gwiazdy

Pamela Anderson doczekała się dwóch synów. Chłopcy są już dziś mężczyznami, jak wyglądają?

Czytaj więcej >