Goniec.pl
fot. Twitter @The Royal Family

fot. Twitter @The Royal Family

Elżbieta II zmarła w wyjątkowym dla siebie miejscu. To właśnie tam zaręczyła się z księciem Filipem

9 Września 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Małżeństwo Elżbiety II z księciem Filipem nie należało do spokojnych, jednak jego największym spoiwem było wyjątkowe uczucie, jakim wzajemnie się darzyli. Przetrwali polityczne burze, rzekome romanse i rodzinne skandale. Wspólnie przeżyli 74 lata.

Elżbieta II panowała na brytyjskim tronie przez 70 lat. Zmarła 8. września, rok i pięć miesięcy po śmierci męża. Poznała go, gdy miała zaledwie 13 lat. Młodej dziewczynce imponował wówczas wysoki blondyn o niebieskich oczach. Ułożona córka monarchy była wyjątkowo uradowana, gdy miała możliwość kontynuować (często tylko korespondencyjnie) znajomość z rosłym i wygadanym mężczyzną. Dla niego była to kolejna luźna znajomość, bowiem kobiet u jego boku nie brakowało. Jego spojrzenie na tę relację zmieniło się dopiero później. Jak jednak wyglądały początki tej miłości?

Nowego króla czekają specjalne zapisy protokołu "Sprong Tide".

Po śmierci królowej Elżbiety II aktywowano operację "Spring Tide". Chodzi o koronację Karola

CZYTAJ DALEJ

Jak Elżbieta II poznała księcia Filipa?

Książę Filip urodził się w Grecji, jednak należał do duńskiego rodu Schleswig-Holstein-Sonderburg- Glücksburg. Swoją młodość spędził nie tylko w miejscu narodzin, ponieważ studiował na renomowanych uczelniach w całej Europie.

W wieku 18 lat został kadetem Królewskiej Marynarki i z sukcesem piął się po szczeblach wojskowej kariery. Uczęszczał do Akademii Marynarki w Dartmouth i właśnie tam udało mu się poznać przyszłą towarzyszkę.

W 1939 roku król Jerzy VI z królową małżonką i dwiema córkami złożyli w tym miejscu oficjalną wizytę. Powodzenie podróży stanęło pod znakiem zapytania, bowiem większość obecnych na akademii kadetów zachorowała na świnkę.

Bunt przyszłej królowej

Na szczęście zdrowy okazał się Filip, który dostąpił zaszczytu i mógł zaopiekować się królewskimi córkami. Nastolatek zakończył swoją „misję” powodzeniem, a jedna z dziewcząt była nim niezwykle zauroczona. To był początek ich miłości, w której wiernie wytrwali do grobowej deski. Zanim jednak zostali małżeństwem, wybranek Elżbiety wcale nie cieszył się poparciem teściów, czyli panującej, królewskiej pary.

Znaczenie zamku Balmoral

To był jeden z tych momentów, w których przyszła królowa postawiła na swoim i nie uległa rygorowi, pod jakim była całe życie wychowywana. Sprzeciwiła się ojcu, a wuj Filip (lord Mountbatten) przekonał króla, by nie stawiał przeszkód przed tak dobrze zapowiadającym się uczuciem.

W 1946 roku doszło do oświadczyn, które odbyła się na wzgórzu, nieopodal zamku Balmoral. To właśnie tam królowa powiedziała sakramentalne „tak”, chociaż o zaręczynach poinformowano ówczesne gazety dopiero po kilku miesiącach. Rok później, w 1947 roku, zakochani wzięli ślub, a ich miłość zaowocowała przyjściem na świat czwórki dzieci: Karola, który teraz obejmie brytyjski tron, Anny, Andrzeja i Edwarda.


Posiadłość Balmoral na stałe wpisała się do kalendarza wizyt królowej, jednak i książę Filip miał słabość do tamtych ziem. Niestety, nie tylko do nich. W tamtych czasach głośno było o rzekomych romansach, jakich dopuszczał się ukochany królowej. Stanowczo temu zaprzeczał. Mówił, że cały czas towarzyszy mu czterdziestu ochroniarzy, więc nawet gdyby chciał dopuścić się zdrady, to nie miałby takiej możliwości.

Królowa przystawała na te tłumaczenia, bowiem wychowano ją w czasach, w których na męską niewierność patrzono z bardziej pobłażliwej perspektywy. Doniesienia o romansach minęły, a parze udało się przezwyciężyć wiele trudnych chwil. Wspólnie stawiali czoła skandalom, które co kilka lat dotykały rodzinę królewską. Na szczęście, gdy weszli w zaawansowany, małżeński wiek, dogadywali się tylko lepiej.

Nie było między nimi kłótni i niesnasek, a każdy rozumiał swoją rolę. Dzięki temu przeżyli razem aż 74 lata. Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 roku, w wieku 99 lat. Elżbieta II w chwili śmierci skończyła 96 lat. Zgon nastąpił we wspomnianym zamku Balmoral. Posiadłości, która była dla niej wyjątkowa.

Donald Tusk i Andrzej Duda pożegnali królową Elżbietę

Andrzej Duda, Donald Tusk, Mateusz Morawiecki żegnają królową Elżbietę II. Polscy politycy oddali hołd monarchini

CZYTAJ DALEJ

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Po odwołaniu Kurski obejmie specjalne stanowisko? Piasek zabrał głos. „Można mieć trochę obaw”

  • Królowa Elżbieta II nie żyje. Koniec pewnej epoki

  • Jolanta Kwaśniewska spotkała się z królową Elżbietą II. Piękne słowa o jej uśmiechu

Źródło: gwiazdy.wp.pl

Tagi:

Kacper KulpickiAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kacper.kulpicki@goniec.pl

Podobne artykuły

Henio z "Chłopaków do wzięcia" nareszcie się określił. Fot. Facebook/Chłopaki do wzięcia

Gwiazdy

"Chłopaki do wzięcia". Henio ujawnił, co naprawdę łączy go z Marysią. Postawił sprawę jasno

Czytaj więcej >
Materiały własne Iberion

Gwiazdy

Kirstie Alley nie żyje. Aktorka była gwiazdą hitowej serii komediowej "I kto to mówi"

Czytaj więcej >
Cezary Żak fot. Pawel Wodzynski/East News

Gwiazdy

Cezary Żak stanowczo o kontynuacji serialu "Ranczo". Będą nowe odcinki?

Czytaj więcej >
Renata Przemyk fot. Jakub Kaminski/East News

Gwiazdy

Renata Przemyk rezygnuje z nominacji do nagrody TVP: "Ja bym w oczy sobie spojrzeć nie mogła"

Czytaj więcej >
"Rolnik szuka żony" Mateusz i Zuzanna fot. Instagram @rolnikszukazonytvp, @kocieg

Gwiazdy

"Rolnik szuka żony". Zuzanna zabrała głos w sprawie "afery screenowej". "Wszystko zostało zmyślone"

Czytaj więcej >
Tomasz Lis fot. Piotr Molecki/East News

Gwiazdy

Tomasz Lis ma za sobą poważną operację. Wiadomo, jak się czuje

Czytaj więcej >