Goniec.pl
Rex Features/East News

Rex Features/East News

Jak duże majątki mają członkowie rodziny królewskiej? Kwoty przyprawiają o zawrót głowy

10 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Rodzina królewska w Wielkiej Brytanii pełni funkcję przede wszystkim reprezentacyjną. Członkowie rodziny muszą przestrzegać etykiety i wywiązywać się ze swoich obowiązków - w zamian mogą prowadzić dostatnie życie i cieszyć się tytułami.

Zbigniew Wodecki miał romans? Dopiero teraz Olga Bończyk zabrała głos w tej sprawie

Zbigniew Wodecki miał romans? Po latach Olga Bończyk zabrała głos w tej sprawie

CZYTAJ DALEJ

Majątki członków rodziny królewskiej. Kwoty robią wrażenie

Wbrew temu, co można sądzić, członkowie rodziny królewskiej nie są tak bogaci, jak można by się spodziewać. Nie oznacza to jednak, że majątki „Royal Family” są symboliczne. Eksperci oszacowali majątki najbliższych członków rodziny Elżbiety II.

Członkowie brytyjskiej monarchii nie posiadają oszałamiających majątków, a większość luksusów poniekąd fundują im poddani. Przykładowo, królowa Elżbieta II, która powinna być najbogatsza w dynastii, nie znajduje się nawet na liście 200 najbogatszych... Brytyjczyków. Na czym zatem zarabiają i jak duży majątek zgromadzili członkowie rodziny królewskiej?

Królowa angielska korzysta z pieniędzy zgromadzonych w państwowym skarbcu. Ciekawostką jest to, że nawet Pałac Buckingham, w którym monarchini mieszka, formalnie nie należy do niej. Nie można go więc wliczać w swój majątek i rościć sobie do niego praw. Elżbieta II posiada jednak na własność liczne rodowe posiadłości oraz inne inwestycje, które poczyniła przez 70 lat swojego panowania.

Ciężko jest dokładnie oszacować majątki członków rodziny królewskiej, ale eksperci z „The Sunday Times”, zajmujący się przygotowaniem rankingu najbogatszych Brytyjczyków, podjęli się tego zadania.

Królowa Elżbieta II: majątek

Elżbieta II zgromadziła dobytek o wartości około 480 mln dolarów, co daje ponad 2 mld zł. Do tej kwoty wlicza się przede wszystkim spadek po rodzicach oraz wpływy od podatników. Ponadto brytyjski rząd wspiera rodzinę królewską i wypłaca jej środki, które finansują oficjalne obowiązki królowej.

Monarchini posiada na własność nieruchomości w księstwie Lancaster, które pochodzą z XIII wieku, szkocki zamek w Balmoral i Sandringham House w Norfolk. Ponadto królowa może inwestować swoje prywatne oszczędności w firmy, których obszar działania nie jest kontrowersyjny. Do tego należy dodać kolekcję znaczków, dzieł sztuki oraz stadniny i wyścigi konne. Podobno w ciągu 30 lat monarchini zarobiła tak 8 mln funtów.

Warto podkreślić, że królowa posiada również klejnoty koronne, będące symbolem władzy w kraju, ale nie ma prawa ich sprzedać ani oddać, zatem nie można ich wartości wliczać w skład jej majątku.

Książę Karol: majątek

Książę Karol, syn królowej Elżbiety i ojciec Williama oraz Harry'ego, jest drugi w kolejce do tronu i... drugim w kolejności najbogatszym członkiem rodziny królewskiej. Szacuje się, że ma aż 400 mln dolarów. Praktycznie całe dochody syna królowej to specjalny majątek w księstwie Kornwalii, który powstał w 1337 roku. Miał on zapewnić następcy tronu stałe przychody.

Co zaskakujące, zdaniem ekspertów z „Daily Telegraph” możliwe, że książę korzysta z dość kontrowersyjnego prawa, które pozwala mu przejąć dowolną nieruchomość po zmarłym mieszkańcu Kornwalii... jeśli nie zostawił ich nikomu w testamencie i nie ma ich spadkobierców.

Camilla Parker-Bowles: majątek

Camilla Parker-Bowles nie miała tak imponującego startu w życiu, jak reszta członków rodziny. Wszystko przez to, że się w rodzinę królewską „wżeniła”. Camilla przez praktycznie całe dorosłe życie była sekretarką w londyńskich firmach, co nie pozwoliło jej zgromadzić zbyt dużego majątku. Parker-Bowles nadrobiła jednak zaległości i, po ślubie z księciem Karolem, dorobiła się prawie 5 mln dolarów.

Książę William: majątek

Książę William, z racji względnie młodego wieku, dotychczas dorobił się około 30 mln dolarów. Część tej sumy, czyli 13 mln dolarów, to spadek po mamie, księżnej Dianie. Należy pamiętać, że książę przez kilka lat służby w wojsku pracował jako pilot śmigłowca RAF Search and Rescue Force i otrzymywał za to pensję taką samą, jak inni piloci.

Kate Middleton: majątek

Małżonka księcia Williama już przed ślubem z monarchą miała od 5 do 8 mln dolarów majątku, gdyż pochodzi z bogatej rodziny. Rodzice Middleton posiadają firmę produkującą dekoracje i ozdoby na przyjęcia.

Książę Harry: majątek

Książę Harry, choć oficjalnie wystąpił z rodziny królewskiej, został uwzględniony w „rankingu”. Szacuje się, że posiada ok. 30 mln dolarów. Na tę sumę składa się część spadku po księżnej Dianie oraz pensja za pełnienie obowiązków kapitana brytyjskiej armii.

Meghan Markle: majątek

Meghan Markle, żona księcia Harry'ego, tak samo jak Kate Middleton, biorąc ślub, posiadała już znaczny majątek. Meghan za rolę w serialu „Suits” oraz liczne inwestycje, m.in. w platformę o nazwie „The Tig”, zgromadziła majątek w wysokości około 4 milionów dolarów.

Księżniczka Anna: majątek

Księżniczka Anna, czyli córka królowej Elżbiety II i siostra księcia Karola żyje niejako na uboczu. Unika skandali i odgrywa mało istotną rolę w życiu monarchii, dlatego wiele osób, szczególnie spoza Wielkiej Brytanii, zapomina o jej istnieniu.

Księżniczka Anna poświęciła się jeździectwu. Zdobyła złoty medal w 1971 r. i dwa srebrne medale w 1975 r. na Mistrzostwach Europy w WKKW. W 1976 roku została pierwszym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej, który wziął udział w igrzyskach olimpijskich. Jej majątek opiewa na ok. 30 mln dolarów, w skład którego wlicza się stypendium od matki, kolekcję biżuterii oraz posiadłość po zmarłym ojcu.

Książę Andrzej: majątek

Młodszy syn królowej Elżbiety i księcia Filipa zgromadził majątek w wysokości około 5 milionów dolarów.

Znany również jako książę Yorku, Andrew zajmuje obecnie dziewiąte miejsce w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. Obecnie pozostaje w tyle za swoim bratem Charlesem, jego siostrzeńcem Williamem, trojgiem dzieci Williama i Kate, swoim bratankiem Harrym i wreszcie dwójką dzieci Harry'ego i Meghan. W chwili jego narodzin, aż do narodzin Williama w 1982 roku, Andrew był drugi w kolejce za swoim bratem, księciem Karolem.

Poza swoimi królewskimi obowiązkami Andrew służył jako pilot i instruktor helikoptera w Royal Navy, wykonując wiele misji podczas wojny o Falklandy. Warto podkreślić, że książę Andrzej wycofał się z życia publicznego po aferze dotyczącej wykorzystywania seksualnego dzieci.

Książę Edward: majątek

Książę Edward urodził się 10 marca 1964 roku w Pałacu Buckingham. Jest trzecim synem i czwartym, najmłodszym dzieckiem królowej Elżbiety II i księcia Filipa, księcia Edynburga. Według Celebrity Net Worth wartość netto Edwarda szacuje się na 45 milionów dolarów. Po krótkim pobycie w Royal Marines Edward pracował jako asystent produkcji teatralnej w Really Useful Theatre Company, a następnie asystował przy produkcji telewizyjnej. Później założył własną firmę Ardent Productions.

Po latach trudności finansowych w firmie Edward zrezygnował w 2002 roku, aby rozpocząć pełnoetatowe obowiązki członka rodziny królewskiej.

Rex Features/East News

Ujawniono, jakie majątki zgromadzili członkowie rodziny królewskiej. Kwoty przyprawiają o zawrót głowy

Brytyjska rodzina królewska w Wielkiej Brytanii pełni funkcję przede wszystkim reprezentacyjną - w zamian mogą prowadzić dostatnie życie i cieszyć się tytułami. Eksperci oszacowali majątki najbliższych członków rodziny Elżbiety II.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: se.pl/jastrzabpost.pl

Tagi:

Piotr SzczurowskiAutor

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Pixabay.com Alehandra13

Gwiazdy

Dziś w tv znajdzie się coś dla każdego. Dwa wielkie przeboje dla dwóch pokoleń

Czytaj więcej >
Robert Makłowicz, fot KAPiF

Gwiazdy

Robert Makłowicz pokazał dorosłych synów. Jeden z nich poszedł w ślady ojca

Czytaj więcej >
Jan Paweł II, fot. East News

Gwiazdy

Jan Paweł II skrytykowany przez byłego wokalistę Chumbawamby. Zaczepił kogoś jeszcze

Czytaj więcej >
Katarzyna Skrzynecka fot. KAPiF

Gwiazdy

Katarzyna Skrzynecka nagle przerwała wywiad. Zapytano ją o Edwarda Miszczaka

Czytaj więcej >
Znicz fot. pixabay

Gwiazdy

Nie żyje córka gwiazdora "Rodziny Soprano". Zmarła nagle w wieku 25 lat

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Krzysztof Jackowski ponownie ostrzega Polaków. Co jego zdaniem czeka nas w 2023 roku?

Czytaj więcej >