Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Papież Franciszek inauguruje reformę kościoła. Takich zmian nie było od 60 lat
Maria Glinka
Maria Glinka 10.10.2021 22:09

Papież Franciszek inauguruje reformę kościoła. Takich zmian nie było od 60 lat

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
LUKASZ GAGULSKI/East News

Papież Franciszek rozpoczyna reformę, która zdaniem niektórych teologów może być najbardziej ambitną próbą zmian w Kościele katolickim od 60 lat. Przez dwa lata Watykan ma konsultować się z każdą parafią na świecie, aby określić kierunek rozwoju Kościoła i sprostać nowym wyzwaniom.

W sobotę rozpoczęło się XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Polski Kościół katolicki reprezentuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki.

Watykan na konsultacjach. Szykuje się poważna reforma Kościoła

Proces przełomowych reform został zainaugurowany przez papieża Franciszka w trakcie mszy w bazylice św. Piotra w Watykanie. Na czym ma polegać? BBC donosi, że w planach są dwuletnie konsultacje z każdą parafią na świecie. 

Ojciec święty zaapelował do wiernych, aby “nie zamykali się w swoich przekonaniach” i “słuchali siebie nawzajem”. - Czy jesteśmy gotowi na tę podróż? Czy też boimy się tego, co nieznane i wolimy posługiwać się wymówkami: “to bezużyteczne” lub “zawsze robiliśmy to w ten sposób”? - pytał papież Franciszek.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Proces konsultacji nosi tytuł “Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo, misja” i ma przebiegać w trzech etapach. W tzw. “fazie nasłuchiwania” parafie i diecezje będą prowadziły dyskusje m.in. z wiernymi. Papież Franciszek zaznaczył, że należy wsłuchiwać się w głosy osób na marginesie lokalnego życia kościelnego m.in. kobiet, duszpasterzy czy członków organów konsultacyjnych.

Drugi etap to tzw. “faza kontynentalna”. Wówczas biskupi mają spotkać się, aby przedyskutować i sformalizować swoje wnioski. 

Cały proces ma zakończyć się w październiku 2023 r. w ramach trzeciej “fazy powszechnej”. Za dwa lata zostanie zorganizowane posiedzenie biskupów, które potrwa miesiąc. Na spotkaniu papież Franciszek ma zaprezentować adhortację dotyczącą decyzji w zakresie omawianych kwestii.

Ojciec święty przestrzegł duchownych, aby zapowiadany proces nie przybrał charakteru “ćwiczenia intelektualnego”, który nie będzie nawiązywał do aktualnych problemów Kościoła katolickiego. Zaapelował o odrzucenie “pokusy samozadowolenia” w kwestii rozważanych zmian.

Czy Kościół się zmieni? I czy będzie to zmiana na lepsze? Zdania są podzielone

Co na ten temat uważają wierni i eksperci? Grono entuzjastów nowego pomysłu jest równie duże jak grono sceptyków.

Postępowi katolicy upatrują w nim możliwości wprowadzenia zmian dotyczących m.in. ordynacji kobiet, zawierania związków małżeńskich przez księży, a także klarownego stanowiska w sprawie związków osób tej samej płci. O nowej inicjatywie pozytywnie wypowiada się amerykańska gazeta National Catholic Reporter. Zdaniem dziennikarzy proces może nie być idealny, ale dzięki niemu “Kościół ma większe szanse, aby zająć się potrzebami ludu bożego z nim, a nie bez niego”.

Z kolei bardziej wstrzemięźliwi wierni obawiają się, że zapowiadany proces może podważyć dotychczasowe zasady Kościoła. Na łamach amerykańskiego czasopisma konserwatywnego teolog George Weigel stwierdził, że nie zostało wyjaśnione, w jaki sposób “dwa lata autorefleksyjnej katolickiej pogawędki” mają przyczynić się do rozwiązania problemów Kościoła. Jako jeden z głównych wskazał masowy odpływ wiernych.

Zobacz też

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: BBC