Goniec.pl
Morawiecki

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Morawiecki wspomina rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża

16 Października 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki postanowił na swoim Facebooku wspomnieć dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża. To właśnie 16 października 1978 roku Jan Paweł II został biskupem Rzymu. Morawiecki napisał, że ten dzień "rozpoczął się nowy etap" nie tylko dla Polski, ale również dla całego świata.

W poście wspominał również własne doświadczenia z tamtego dnia. Opowiadał, jak sam był małym chłopcem i jak pamięta to wydarzenie. Wyjawił również, że niedługo później pojawił się na pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski i trzymał nawet własny transparent.

Zygmunt Gasiuk

Nie żyje Zygmunt Gasiuk

CZYTAJ DALEJ

Mateusz Morawiecki wspomina dzień wyboru Jana Pawła II

Według premiera 16 października 1978 roku zmienił wiele w historii Polski, ale również Kościoła katolickiego. Według niego dla obu rozpoczął się wtedy nowy etap.

- 16 października 1978 roku biały dym nad Kaplicą Sykstyńską zwiastował wybór młodego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tego dnia, 43 lata temu, rozpoczął się nowy etap zarówno dla Kościoła Katolickiego jak i dla Polski - pisał premier na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Byłem wtedy dzieckiem, miałem 10 lat, ale pamiętam dobrze tę podniosłą atmosferę, radość, dumę i nadzieję, jaka wówczas ogarnęła cały kraj - wspominał szef rządu. Te dziecięce wspomnienia pojawiły się również później w kontekście pielgrzymki papieża Polaka.

- Od samego początku pontyfikatu świętego Jana Pawła II było widoczne, że świat czeka wielka przebudowa. Nam, Polakom, trudno przecenić rolę Papieża Polaka w naszej walce o niepodległość i późniejszą akcesję do Unii Europejskiej - dodał.

11-letni Mateusz Morawiecki z transparentem

- Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku była dla mnie ogromnym wydarzeniem. Pamiętam jak trzymałem słynny transparent "Wiara, niepodległość”. Wszyscy wtedy czuliśmy, że historia naszego narodu zmienia na naszych oczach - snuł dalej swoją opowieść premier, dzieląc się własnym wspomnieniem z tego czasu.

- Jak jednak niejednokrotnie podkreślał: „wolność jest człowiekowi dana ale i zadana”. „Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy”. Niech to przesłanie będzie nam bliskie dzisiaj tak jak było wtedy - dodał na ostatek, podkreślając to, w jaki sposób interpretował cały pontyfikat Jana Pawła II.

Jak sam stwierdził wcześniej, to właśnie papież zwiastował duże zmiany w Polsce. Na jego naukach w dużej mierze opierać ma się dziś polityka Prawa i Sprawiedliwości - zarówno w kwestiach Kościoła, jak i ogólnej obyczajności.

Łezka sama napływa do oka. Poruszający widok grobu Pawła Królikowskiego przed Wszystkimi Świętymi

Slajd 1 z 5

Grób Pawła Królikowskiego

Paweł Królikowski został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowych na Powązkach. Tuż przed 1. listopada sprawdziliśmy, jak prezentuje się obecnie jego grób. / fot. Irmina Jach

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: goniec.pl

Anna DymarczykAutor

Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Pixabay/fernandozhiminaicela

Wiadomości

Rzecznik MZ: 6 próbek badanych pod kątem wariantu Omikron

Czytaj więcej >

Wiadomości

W Zakopanem już powstaje scena na "Sylwester Marzeń TVP"

Czytaj więcej >
Facebook/OSP Dobra

Wiadomości

Uszkodzony dach hali, wstrzymany ruch pociągów. Ponad tysiąc interwencji

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Obowiązkowe szczepienia dla niektórych Polaków? Niedzielski zabrał głos

Czytaj więcej >
Flickr/МИД России, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Wiadomości

Białoruś zareaguje na sankcje UE. Grozi "ostrymi działaniami"

Czytaj więcej >
Kaczyński i Orban

Wiadomości

W sobotę spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z politykami europejskimi

Czytaj więcej >