Goniec.pl
Pexels/MART PRODUCTION

Pexels/MART PRODUCTION

Ile zarabiają księża w Polsce? Więcej niż przeciętna krajowa

14 Października 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Księża w Polsce nie mogą narzekać na zarobki. Na ich wynagrodzenie składają się zarówno datki przekazywane na tacę, jak i wpłaty za odprawianie sakramentów. Pensja duchownego zdecydowanie przewyższa wynagrodzenie przeciętnego Polaka.

Po zakończeniu „służby duchowej” również nie muszą martwić się o finanse. Czekają na nich emerytury, podwójna waloryzacja i dodatki.

wszystkich świętych

Wszystkich Świętych może być trudne dla wielu. Ceny wystrzeliły

CZYTAJ DALEJ

Taca, sakramenty, kolędy. Tak zarabiają polscy księża

Na zarobki duchownych składa się kilka elementów. Wyliczenia Radia Zet wskazują, że ksiądz może uzbierać około 2 tys. zł z niedzielnej tacy. Zatem w skali roku jest w stanie wzbogacić się aż o 100 tys. zł tylko z tytułu dobrej woli wiernych, choć jedną czwartą uzbieranej kwoty musi przekazać kurii.

Poza tym księża ściągają opłaty za sakramenty i obrzędy. Cennik różni się w zależności od parafii i przeważnie obowiązuje zasada „co łaska”. Jak prezentują się uśrednione koszty?

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Za ślub trzeba zapłacić około 700 zł, chrzest - 250 zł, a pogrzeb - 650 zł. Warto jednak pamiętać, że w dużych miastach te stawki są zazwyczaj wyższe. W niektórych miejscach odprawienie ślubu czy pogrzebu wiąże się z wydatkiem rzędu ponad 1 tys. zł.

Wierni przekazują również pieniądze na intencje mszalne. Dzięki temu budżet kościelny rośnie o 70 tys. zł w skali roku.

Nie można zapominać również o wpłatach w trakcie wizyt domowych, czyli tzw. kolęd. Z tego tytułu księża bogacą się o około 35 tys. zł rocznie. Szacunki wskazują, że około 60 proc. uzbieranej kwoty trafia bezpośrednio do księży, a reszta jest przekazywana do kurii.

Średnia pensja księdza a średnia pensja zwykłego Polaka

Rezultat? Ksiądz z miejskiej parafii zarabia ponad 6 tys. zł miesięcznie. Z kolei według danych GUS za pierwszy kwartał 2022 r. przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 5681,56 zł brutto (4094,38 zł netto). Zatem duchowni mogą pochwalić się wyższymi zarobkami niż przeciętny, pracujący Polak.

O problemy finansowe nie musi martwić się również proboszcz. Duchowny, który sprawuję tę funkcję w mieście, jest w stanie zarobić nawet ponad 10 tys. zł w skali miesiąca.

Najpierw wysokie zarobki, potem wysoka emerytura

Po zakończeniu służby księża mogą liczyć na emeryturę. O wypłatę świadczenia z ZUS ma prawo ubiegać się każdy duchowny, który ukończył 65. r.ż. Dodatkowo do księży, którzy skończyli 75 lat, trafiają pieniądze z Funduszu Kościelnego. Stawka tej wypłaty wynosi 4,08 proc.

Portal o2.pl zwraca uwagę, że waloryzacja świadczeń księży jest wyższa niż wszystkich pozostałych emerytów i rencistów. Duchowni są bowiem objęci podwójną waloryzacją. Ile zatem wynosi ich emerytura? Kwoty są zróżnicowane, ponieważ ostateczna wysokość emerytury zależy od długości „służby”, poziomu w hierarchii i wielkości parafii.

Co z dodatkami? Księża, tak jak pozostali emeryci, otrzymują trzynastą emeryturę. Jej wysokość odpowiada kwocie najniższej emerytury w danym roku kalendarzowym (w 2021 r. - 1250,88 zł brutto). W tym roku na duchownych i zwykłych emerytów czeka także kolejny dodatek - czternasta emerytura. Wypłata jednorazowego wsparcia ruszy już w przyszłym miesiącu.

Byliśmy na grobie ojca Morawieckiego. Osłupiający widok tuż przed 1 listopada

Slajd 1 z 6

Kornel Morawiecki zmarł 30 września 2019 roku

Odwiedziliśmy grób Kornela Morawieckiego

Kornel Morawiecki to polski polityk, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Zmarł 30 września 2019 roku w Warszawie. Na kilkanaście dni przed dniem Wszytskich Świętych postanowiliśmy odwiedzić jego grób na warszawskich Powązkach. O mogiłę wciąż dbają najbliżsi zmarłego, ustawiając wokół niej kwiaty i znicze fot. TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: o2.pl, money.pl

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenie zdobywała w redakcjach TVN24 i Euractiv. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Łóżko

Lifestyle

Zajrzał pod łóżko i zamarł. Znalazł śmiertelnie niebezpiecznego pająka

Czytaj więcej >

Lifestyle

Para młoda nie pozwoliła zjeść fotografowi. Zemścił się kasując wszystkie zdjęcia

Czytaj więcej >
Dziecko

Lifestyle

4-letni Piotruś zginął pod kołami samochodu. Wzruszająca prośba rodziny

Czytaj więcej >
złodziej zostawił kartkę i oddał łupy

Lifestyle

Ksiądz znalazł w parafii kartkę od złodzieja

Czytaj więcej >
Lekcje religii

Lifestyle

Księża straszą dzieci w szkołach. Treść ulotki oburzyła rodziców

Czytaj więcej >
Biedronka

Lifestyle

W Biedronce przyłapała męża na zdradzie

Czytaj więcej >