Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Intrygująca praca przedstawiająca Dziwisza. Otrzymał oryginalne nakrycie głowy
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 14.10.2021 16:15

Intrygująca praca przedstawiająca Dziwisza. Otrzymał oryginalne nakrycie głowy

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
LUKASZ GAGULSKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Zaskakująca praca pojawiła się w zbiorach Galerii Bielskiej BWA. Głównym jej bohaterem jest Stanisław Dziwisz, który zamiast piuski ma na głowie kapelusz muchomora. Nie wiadomo czy autor, Tomasz Kokott, będzie miał z tego tytułu problemy.

Patronat nad najnowszą wystawą sprawuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Czy skoro praca znalazła swoje miejsce w miejskiej galerii czy objęcie jej patronatem ze strony rządu było odpowiednim posunięciem?

Kardynał Dziwisz z kapeluszem muchomora na głowie

Tomasz Kokott w galerii sztuki BWA w Bielsku-Białej umieścił swoją pracę "Królestwo grzybów", której głównym bohaterem jest kard. Stanisław Dziwisz. Odmalowano go w pozie znanej z memów związanych z jego niesłynnym wystąpieniem w TVN, gdy próbowano z nim rozmawiać o kwestiach pedofilii w polskim Kościele.

Dzieło znalazło się na Facebooku wstawione tam przez Galerię Bielską BWA. Jego praca została natychmiast dostrzeżona przez ciekawskich internautów, którzy docenili kontekst powstałego w 2020 roku obrazu. Była to część większej serii portretującej polskich dostojników kościelnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na stronie autora, w jego galerii, można zobaczyć abpa Marka Jędraszewskiego z nosem wydłużonym jak u Pinokia, który składa się na dalszą część kompozycji i osobny jej panel. Nie są to również jedyne prace dotykające tematów społecznych.

Tomasz Kokott - Królestwo Grzybów
Tomasz Kokott - Królestwo Grzybów

Kolejnym dziełem Kokotta w tej tematyce jest "Pokot", w którym główną rolę gra stojąca nad ciałami kobiet z karabinem w ręku Kaja Godek, za którą jaśnieje neonowy krzyż. Autor w opisie pracy opisywał "Pokot" jako moment triumfu dla myśliwego, a stojący w ciemnym lesie krzyż ma być nawiązaniem do legendy o św. Hubercie.

Tomasz Kokott - Pokot
Tomasz Kokott - Pokot

Polska tematyka w pracach artysty pozwala dojrzeć, w jakie nurty brnie Kokott. Co ciekawe, wystawa, w której bierze udział Dziwisz z "Królestwa grzybów" znalazła się pod patronatem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Będą konsekwencje?

Czy podobny obraz mógłby zostać uznany za obrazę uczuć religijnych? Patrząc na kontekst wydarzeń ostatnich lat, gdy wiele emocji wzbudzała tęczowa Maryja, można by było myśleć, że jak najbardziej kwalifikowałby się do takiego pozwu. Ze względu jednak na jego charakter, sprawa w sądzie byłaby trudna do wygrania.

Urażeni hierarchowie sami mogliby próbować upomnieć się o swoje, wiele zależy jednak od ich prawa do własnego wizerunku oraz czułości na tym punkcie. Afera wokół obrazów z pewnością przysporzyłaby im popularności, której katoliccy biskupi nie chcą.

Kokott może więc spać spokojnie? Problem co najwyżej może mieć galeria BWA w Bielsku-Białej. Nie dochodziło jednak wcześniej do sytuacji, w których ministerstwo nagle cofałoby swoje wsparcie dla miejskich galerii.

Póki co "Królestwo grzybów" można więc oglądać bez przeszkód, a niecodzienna praca z kardynałem Dziwiszem w kapeluszu muchomora może na dłużej pozostać w polskiej świadomości.

Zobacz też:

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: goniec.pl