Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Rosja chce ominąć zachodnie sankcje z pomocą Chin. Trwa ustalanie szczegółów
Maria Glinka
Maria Glinka 05.04.2022 21:05

Rosja chce ominąć zachodnie sankcje z pomocą Chin. Trwa ustalanie szczegółów

YURI KOCHETKOV/AFP/East News
YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Rosja znalazła nowy sposób, aby obejść zachodnie sankcje. O pomoc w dostarczeniu mikrochipów zwróciła się do Chin. Członek zarządu Narodowego Systemu Płatności Kartą (NSPK) oznajmił, że już trwa proces certyfikacji.

Tymczasem Unia Europejska zapowiada kolejne sankcje, które znów uderzą w rosyjską bankowość. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Rosja prosi o pomoc Chiny. Brakuje mikrochipów

Zachodnie sankcje, nałożone w związku z wojną w Ukrainie, odcięły Rosję od światowego systemu finansowego. Moskwa nie ma także dostępu do połowy rezerw złota i rezerw walutowych o wartości 640 mld dolarów.

Oleg Tishakov, członek zarządu Narodowego Systemu Płatności Kartą (NSPK), oznajmił w trakcie wtorkowej konferencji prasowej, że Rosja stoi w obliczu niedoboru mikrochipów. Na ten problem składa się splot dwóch czynników - dostawcy europejscy przestali współpracować z Moskwą w następstwie sankcji, a firmy azjatyckie zawiesiły produkcję w związku z pandemią.

Jednak Moskwa stara się przezwyciężyć te trudności. - Szukamy nowych dostawców mikroprocesorów i znaleźliśmy kilku w Chinach, gdzie trwa proces certyfikacji - oznajmił TIshakov, nie podając szczegółów.

Rosjanie odcięci od płatności popularnymi kartami

Niektóre największe rosyjskie banki nie mają już dostępu do globalnego systemu komunikatów bankowych SWIFT. Z kolei międzynarodowe karty płatnicze VISA i MasterCard przestały obsługiwać rosyjskie konta za granicą.

Połączenie MIR (lokalna karta płatnicza w Rosji, sponsorowana przez rząd) z Apple Pay zostało zlikwidowane 24 marca. W ciągu kilku dni wszystkie operacje dokonane na wcześniej dodanych kartach zostały wstrzymane.

Mimo tego karty MIR są akceptowane przez niektóre banki w Turcji, Wietnamie, Armenii, Uzbekistanie, Białorusi, Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie oraz w separatystycznych regionach Gruzji - Osetii Południowej i Abchazji.

Między końcem 2021 r. a marcem 2022 r. NSPK wydała ponad 2 mln kart MIR. Z wyliczeń Reutersa, opartych na danych systemu, wynika, że w użyciu pozostaje obecnie 116 mln kart.

Mimo tego wszystkie główne banki rosyjskie zgłosiły zwiększony popyt na karty krajowe. Niektóre z nich wydają karty pod wspólną marką z chińskim UnionPay, alternatywnym wobec Visy i MasterCard systemem płatności za zakupy dokonywane przez Rosjan za granicą.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Reuters