Goniec.pl

Flickr/UN Geneva, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Kuriozalne oświadczenie Ławrowa. Chce stworzyć "demokratyczny porządek światowy" z Chinami

31 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotkał się z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi w Tunxi. We wspólnym oświadczeniu politycy zapowiedzieli "rozszerzenie strategicznego partnerstwa Rosji i Chin". Szef rosyjskiego resortu zapewnił, że Rosjanie i Chińczycy "będą dążyć do stworzenia sprawiedliwego i demokratycznego porządku światowego".

To nie pierwsze absurdalne słowa Siergieja Ławrowa. O tym, co mówił o bombardowaniu szpitala dziecięcego w Mariupolu pisaliśmy w tym artykule .

Ławrow w Chinach o strategicznym partnerstwie

Siergiej Ławrow udał się na dwudniową wizytę do Chin. Oficjalnym celem wyjazdu miało być omówienie sytuacji w Afganistanie. W konsultacjach wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych krajów sąsiednich i m.in. przedstawiciele USA.

W Tunxi (wschodnie Chiny) Siergiej Ławrow spotkał się także z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi. W środę 30 marca, po zakończeniu rozmowy, politycy wydali wspólne oświadczenie, w którym zadeklarowali zacieśnienie współpracy w kwestiach polityki zagranicznej Rosji i Chin.

Ministrowie zapowiedzieli również "rozszerzenie strategicznego partnerstwa". Ma to mieć związek z "trudną sytuacją międzynarodową".

Kuriozalne słowa Ławrowa. Mówił o demokracji

Z kolei w czwartek 31 marca Siergiej Ławrow wygłosił własne oświadczenie. Swoją wypowiedź skierował do Rosjan i Chińczyków. - Razem z wami i innymi ludźmi o podobnych poglądach będziemy dążyć do stworzenia wielobiegunowego, sprawiedliwego i demokratycznego porządku światowego - oznajmił minister, cytowany przez rosyjskie MSZ. W tym kontekście warto pamiętać, że Chiny to państwo komunistyczne, a Rosji od lat zarzuca się zapędy autorytarne.

W podobnym tonie wypowiadał się Wang Yi. W trakcie wywiadu dla chińskiej telewizji Phoenix TV zaznaczył, że "współpraca chińsko-rosyjska nie ma granic, nie ma granic w naszych wysiłkach na rzecz pokoju, utrzymania bezpieczeństwa i przeciwstawienia się hegemonii".

Jego zdaniem relacje chińsko-rosyjskie "wytrzymały test, jakim była zmieniająca się sytuacja międzynarodowa". - Utrzymały właściwy kierunek postępu i osiągnęły trwałą dynamikę - przekonywał.

Z komunikatu rosyjskiego resortu spraw zagranicznych wynika również, że Ławrow i Wang "potępili w środę to, co nazwali nielegalnymi i kontrproduktywnymi sankcjami Zachodu nałożonymi na Moskwę w związku z jej działaniami w Ukrainie". Ministrowie mieli także "przeprowadzić szczegółową wymianę poglądów na temat sytuacji wokół Ukrainy".

Szef rosyjskiej dyplomacji miał przekazać swoimi chińskiemu odpowiednikowi, jakie są "postępy specjalnej operacji wojskowej w Ukrainie". Z komunikatu wynika, że miał go również poinformować o "dynamice procesu negocjacyjnego z reżimem w Kijowie".

Szef ukraińskiej delegacji Dawyd Archamija poinformował, że ukraińsko-rosyjskie rozmowy pokojowe zostaną wznowione już w piątek 1 kwietnia w formule zdalnej. O tym, co przyniosły wtorkowe konsultacje zwaśnionych stron pisaliśmy tutaj .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Zjadł jajko warte 50 tys. zł. Gdy poznał prawdę, nogi się pod nim ugięły
Czytaj więcej >

Świat

Aktywiści niszczyli zabytkowy pałac. Burmistrz wkroczył do akcji
Czytaj więcej >

Świat

Pewien turysta ma ogromne szczęście, jego wyczyn robi wrażenie. Znalazł 400 diamentów
Czytaj więcej >

Świat

Niemcy. 12-letnia Luise zginęła z rąk koleżanek. Na jaw wyszły szczegóły zbrodni
Czytaj więcej >

Świat

Kosił trawę, gdy nagle zobaczył swojego 3-letniego synka we krwi. Dziecko nie żyje
Czytaj więcej >

Świat

Tragedia za naszą zachodnią granicą. 12-latka wyszła od przyjaciółki i zaginęła. Ustalono smutne fakty
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]