Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda zaskoczył wszystkich podczas ślubu. Na jaw wyszły zaskakujące fakty o uroczystości

16 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Udostępnij:

Andrzej Duda i Agata Korhnauser-Duda są małżeństwem od ponad 25 lat. Poznali się w na licealnej imprezie i choć między nimi nie zaiskrzyło od razu, to udało im się stworzyć relację opartą na miłości i zaufaniu. Teraz wyszło na jaw, jak wyglądała ich ślubna ceremonia. To nie była zwykła uroczystość.

Andrzej i Agata Dudowie – jak się poznali?

– Poznałem Agatę w trzeciej klasie liceum, na imprezie. Chodziliśmy do konkurujących ze sobą szkół. Nie od razu między nami zaiskrzyło. Nasz związek wykluwał się powoli. Jesienią 1990 roku zostaliśmy parą – mówił Duda dla „Super Expressu”.

Prezydent w wywiadzie dla „SE” wspominał początki ich miłości. Przyznał, że jego wybranka nie miała zbyt dużo wolnego czasu, ale wyszło im to na dobre, ponieważ oboje chcieli się uczyć. „Diabli wiedzą, co byłoby, gdybym miał dziewczynę, co ma dużo czasu” – z uśmiechem opowiadał prezydent.

Screen Twitter / Kancelaria Prezydenta

Propaganda Putina nie miała litości dla Andrzeja Dudy. Rosjanie użyli zmanipulowanego zdjęcia

CZYTAJ DALEJ

Polityk opowiedział, jak pamięta ich wspólne podróże autostopem po Europie. Najpierw wyjechali do Holandii, a później, przez Niemcy i Austrię, do Włoch. Z rozrzewnieniem wspominał, jak spontanicznie i praktycznie bez pieniędzy udawało im się zwiedzać zachodnie kraje. – Codziennie jedliśmy chleb z nutellą. Od tamtej pory nie chce jej na oczy widzieć – mówił w „SE”.

Para prezydencka powiedziała sobie sakramentalne „tak” w grudniu 1994 roku. Wówczas wzięli ślub cywilny, a dwa miesiące później zorganizowali kościelną uroczystość. Dziewięć miesięcy po ślubie na świat przyszła ich córka, Kinga.

Chociaż wywiad prezydenta z 2015 roku był szczery i szczegółowy, z czasem Dudowie stali się bardziej skryci. Nie opowiadają już w mediach o swoim życiu osobistym, a przeczytać można jedynie o ich aktywności politycznej.

Nietypowy ślub Andrzeja i Agaty Dudy

Dotychczas nie znaliśmy detali najważniejszego dnia w historii ich miłości, jednak po pewnej publikacji na jaw wyszło dużo nowych faktów. Jak dowiadujemy się z wywiadu matki prezydenta udzielonego na potrzeby książki pt. „Rodzice prezydenta. Janina Milewska-Duda i Jan Tadeusz Duda w rozmowie z Mileną Kindziuk”, ślub jej syna nie należał do sztampowych.

– Ich ślub był niezwykłym przeżyciem dla nas i wielkim wydarzeniem. Sakrament błogosławił w kościele Wizytek ksiądz Mieczysław Malinski, który wcześniej był spowiednikiem Andrzeja i Agaty. To on zasugerował, żeby Agatę do ołtarza prowadził jej ojciec, a ja miałam prowadzić Andrzeja. Tak też się stało – opowiadała Janina Milewska-Duda.

Rodzicielka urzędującego prezydenta Polski zrelacjonowała ceremonię i przyznała, że była ona naprawdę wyjątkowa. Para młoda nie tylko uczestniczyła w mszy świętej w charakterze narzeczonych, ale również służyła do mszy. Oboje przeczytali fragmenty Pisma Świętego. – Oczywiście także „Pieśń nad pieśniami” – mówiła matka prezydenta Dudy.

Okazuje się, że miłość zakochanych pobłogosławił ten sam ksiądz, który rok później, w tej samej świątyni, ochrzcił ich córkę.

To niebywałe, jak bardzo przyszła para prezydencka chciała duchowo doświadczyć przyjmowanego sakramentu małżeństwa. Trzeba przyznać, że nieczęsto można się spotkać z takim pomysłem na przebieg ceremonii. To z pewnością był wyjątkowy dzień nie tylko dla nich, ale także dla wszystkich świadków nietuzinkowego wydarzenia.

pielgrzymka

Andrzej Duda na kolanach u Rydzyka. Kontrowersyjna przemowa prezydenta, tłum skandował jedno słowo

W dniach 9-10 lipca na Jasnej Górze w Częstochowie odbywają się uroczystości 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Główne wydarzenia zaplanowane zostały na niedzielę, a wśród uczestników byli nie tylko wierni słuchacze rozgłośni z Torunia, ale także znani politycy. Relacją ze spotkania pochwalili się m.in. Przemysław Czarnek i prezydent Andrzej Duda.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Pomponik, Super Express

Kacper KulpickiAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kacper.kulpicki@goniec.pl

Podobne artykuły

Grażyna Torbicka, fot. instagram.com/grazyna.torbicka

Gwiazdy

Grażyna Torbicka ma ważny apel. Gwiazda pokazała znak na dłoni, głośno mówi o molestowaniu

Czytaj więcej >
Ivan Komarenko, fot. instagram.com/ivankomarenko

Gwiazdy

Ivan Komarenko po raz kolejny pozdrawia z Rosji. Fani pytają: "Nie boisz się, że cię do wojska wezmą?"

Czytaj więcej >
Księżna Kate i Meghan Markle, fot. instagram.com/theroyalfamily; Genevieve/Wikimedia Commons

Gwiazdy

Księżna Kate chciała za wszelką cenę uniknąć kontaktu z Meghan Markle. Wydała specjalny rozkaz

Czytaj więcej >
Ks. Sebastian Picur, fot. horslips5/Wikimedia Commons; tiktok.com/@ks.sebastianpicur

Gwiazdy

Zapytał księdza jak nie grzeszyć na piątkowym weselu. Odpowiedź nie spodobała się wielu internautom

Czytaj więcej >
Majka Jeżowska nagle wstrzymała ruch na drodze. Są równi i równiejsi?

Gwiazdy

Majka Jeżowska za nic ma przepisy ruchu drogowego. Wściekli kierowcy musieli przez nią łamać przepisy

Czytaj więcej >
Anna Głogowska potwierdza nowy związek. Jej partnerem jest popularny aktor?

Gwiazdy

Anna Głogowska potwierdza nowy związek. Jej partnerem jest popularny aktor?

Czytaj więcej >