Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Te osoby będą mogły przejść wcześniej na emeryturę. ZUS przyjmie wnioski od sierpnia
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 03.07.2024 17:44

Te osoby będą mogły przejść wcześniej na emeryturę. ZUS przyjmie wnioski od sierpnia

seniorzy ZUS
Fot. Pixabay.com/beauty_of_nature, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Świetna wiadomość dla nauczycieli. Już niedługo w życie wejdą zmiany w Karcie Nauczyciela, zgodnie z którymi osoby pracujące w tym zawodzie będą mogły przejść na emeryturę w wieku niższym, niż ten określony w ustawie emerytalnej. Są jednak pewne warunki. Kto może skorzystać z wcześniejszej emerytury?

Nauczyciele od września będą mogli przejść wcześniej na emeryturę

Osoby zatrudnione jako nauczyciele już niedługo będą mogły przejść na wcześniejszą emeryturę. Wszystko za sprawą zmian w Karcie Nauczyciela, które wejdą w życie 1 września tego roku.

Ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. wprowadzono do Karty Nauczyciela przepis zgodnie z którym nauczyciele, po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy, będą mogli przejść na emeryturę w wieku niższym niż określony w ustawie emerytalnej – wyjaśnił dla Gońca regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński.

Pracowała 20 lat za minimalne wynagrodzenie. Trudno uwierzyć, jaką emeryturę otrzymuje

Kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? Rzecznik ZUS wyjaśnia

Żeby jednak skorzystać z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę, nauczyciele muszą spełnić kilka warunków. Wniosek zostanie przyjęty, jeśli nauczyciel:

  • rozwiąże na swój wniosek stosunek pracy, albo dojdzie do rozwiązania stosunku pracy lub jego wygaśnięcia np. z powodu całkowitej likwidacji szkoły czy też z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania nauczyciela w stanie nieczynnym;
  • rozpocznie przed 1 stycznia 1999 r. faktyczne wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego;
  • ma okres składkowy, który wynosi co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego (z wyjątkiem nauczyciela szkoły za granicą), w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć;
  • nie przysługuje mu prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek na podstawie art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela;
  • wysokość jego emerytury nie jest niższa niż kwota najniższej emerytury określonej w ustawie emerytalnej.

Warunki wymagane do nabycia uprawnień do nowej emerytury nauczycielskiej są takie same dla kobiet i mężczyzn. Wniosek o nową emeryturę nauczycielską należy złożyć przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – dodaje Krzysztof Cieszyński.

ZOBACZ: ZUS wydał ważny komunikat, wypłaci nawet 330,07 zł bez wniosku. Są pewne warunki

Emerytura nauczycielska – te osoby będą mogły złożyć wniosek od sierpnia

Wniosek o emeryturę nauczycielską już 1 sierpnia 2024 r. będą mogli złożyć nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r. W przypadku młodszych osób ZUS przewiduje następujące terminy:

  •  1 września 2025 r. – nauczyciele, którzy przed tym dniem ukończyli co najmniej 56 lat;
  •  1 września 2026 r. – nauczyciele, którzy w tym dniu będę mieli ukończone 57 lat oraz wszyscy młodsi nauczyciele (w tym zakresie ustawa nie przewiduje ograniczenia). Istotne jest to, by nauczyciele spełniali warunki wymagane do przyznania takiej emerytury.

Jak złożyć wniosek o emeryturę nauczycielską? Do ZUS powinny zostać przekazane:

  • wniosek o emeryturę,
  • informacja o okresach składkowych i nieskładkowych ERP-6,
  • dokumenty, które potwierdzają wykonywanie pracy nauczycielskiej, 
  • dokument, który potwierdza rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela lub rozwiązanie stosunku pracy, albo jego wygaśnięcie w szczególnych, chyba, że pracodawca złożył już do ZUS dokument ZUS ZWUA, w którym potwierdził te okoliczności.

Rzecznik ZUS przypomina, że osoby, które nie mają jeszcze ustalonego kapitału początkowego, muszą złożyć ponadto:

  • dokumenty, które potwierdzają okresy składkowe i nieskładkowe przypadające przed 1 stycznia 1999 r. (np. świadectwa pracy, zaświadczenia, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające wpisy dotyczące zatrudnienia),
  • dokumenty, które potwierdzają wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu i uposażenia za lata kalendarzowe przypadające przed 1999 rokiem (np. zaświadczenia na druku ERP-7, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające odpowiednie wpisy dotyczące wysokości wynagrodzenia).