Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Taką wypłatę możesz dostać raz w życiu. Jest jeden warunek
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 17.04.2024 20:23

Taką wypłatę możesz dostać raz w życiu. Jest jeden warunek

pieniądze
Fot. Iberion

Nie wszyscy pracownicy zdają sobie sprawę z przysługującego im dodatkowego wynagrodzenia. Ci, którzy są zatrudnieni na umowie o pracę, otrzymują pensję w momencie przejścia na emeryturę. Kto otrzyma bonusową wypłatę i Ile pieniędzy można uzyskać?

Odprawa emerytalna – kiedy pracodawca musi ją wypłacić?

Wszystkie osoby zatrudnione na umowie o pracę mogą liczyć na pensję wynikającą z przejścia na emeryturę. Wypłacenie tzw. odprawy emerytalnej jest obowiązkiem każdego pracodawcy, kiedy pracownik kończy karierę zawodową, a dokładnie w dniu ustania stosunku pracy. Jeśli nie zastosuje się do przepisów, grozi mu kara grzywny nawet do 30 tys. zł.

300 zł co miesiąc dożywotniego dodatku. Tylko dla tych emerytów

Ile wynosi odprawa emerytalna?

Wysokość dodatkowego wynagrodzenia w ramach odprawy emerytalnej została zawarta w rozdziale III art. 921 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracownik, który spełnia określone warunki odprawy z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, a jego stosunek pracy ustał za sprawą przejścia na rentę i emeryturę, powinien otrzymać odpowiednią kwotę. Dodatkowa pensja musi być równa jednomiesięcznemu wynagrodzeniu, jakie przysługiwało pracownikowi.

ZOBACZ TAKŻE: Prezenty na komunię ze sklepu o. Rydzyka. Ceny robią wrażenie

Dodatkowa pensja w ramach odprawy emerytalnej – są wyjątki

Kto nie może otrzymać odprawy emerytalnej? Są to m.in. pracownicy jednostek samorządu terytorialnego, ponieważ wysokość ich odprawy określana jest przez staż pracy. Ich dodatkowe wynagrodzenie jest więc stopniowo zwiększane – po przepracowaniu 10 lat mogą oni liczyć na otrzymanie dwukrotności pensji, po 15 latach trzykrotności, a po 20 latach nawet sześciokrotności.

Wyjątek w przepisach dot. odprawy emerytalnej stanowią także nauczyciele. Jeśli ich staż pracy wyniósł mniej niż 20 lat, otrzymują oni dwumiesięczną wysokość odprawy. Z kolei po przepracowaniu co najmniej 20 lat przysługuje im trzykrotność miesięcznej pensji.

 

Źródło: finanse.wp.pl