Goniec.pl > Wiadomości > Szwecja otwiera sobie drogę do NATO. Złowróżbny komentarz rzecznika Kremla
Irmina Jach
Irmina Jach 11.04.2022 15:36

Szwecja otwiera sobie drogę do NATO. Złowróżbny komentarz rzecznika Kremla

Pieskow Putin Ławrow
East News/AFP

Rządząca w Szwecji Partia Robotnicza "Socjaldemokraci" przekazała, że ubiegłoroczna decyzja o "niewstępowaniu do sojuszy wojskowych" jest już nieaktualna. Oznacza to, że kraj będzie mógł ubiegać się o członkostwo w NATO. Na podobną ścieżkę wstąpiła Finlandia. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w odpowiedzi oznajmił, że dalsze poszerzanie Sojuszu "nie przyniesie Europie stabilizacji".

Nowe stanowisko szwedzkiej Partii Robotniczej ma zostać przekazane jeszcze tej wiosny. Sekretarz Tobias Baudin podkreślił, że "analizy, które stanowiły podstawę decyzji kongresu partii w zakresie polityki bezpieczeństwa opierają się na nieistniejącej już rzeczywistości po rozpętaniu wojny przez Rosję".

Szwecja i Finlandia chcą dołączyć do NATO. Powodem sytuacja polityczna w Europie

Pod koniec marca socjaldemokratyczna premier Szwecji Magdalena Andersson w rozmowie z telewizją SVT oznajmiła, że "nie wyklucza", że kraj wstąpi do NATO. Wcześniej była przeciwna takiemu rozwiązaniu. Również obywatele Szwecji w większości opowiadają się za przyłączeniem do Sojuszu.

Przeciwni rozwiązaniu są tylko członkowie ugrupowań Partia Ochrony Środowiska-Zieloni oraz Partia Lewicy. Jak donosi "The Times" członkostwo Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim było "tematem dyskusji i przedmiotem kilku spotkań", w którym wzięli udział przedstawiciele tych krajów i ministrowie spraw zagranicznych państw NATO.

Kreml reaguje na oświadczenie Szwecji. Rzecznik grozi krajom członkowskim NATO?

Na oświadczenie Szwecji i doniesienia o zamiarach Finlandii zareagował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami oznajmił, że ewentualne dołączenie tych krajów do NATO "nie przyniesie Europie stabilizacji".

- Powtarzaliśmy wielokrotnie, że Sojusz jest narzędziem nastawionym na konfrontację i jego dalsze poszerzanie nie przyniesie stabilizacji - mówił.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: "The Times"