Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 16.03.2023 12:14

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"

Mariusz Błaszczak
Piotr Molecki/East News source Piotr Molecki

Potwierdziła się informacja o grupie osób, która na terenie Polski szpiegowała na rzecz Rosji. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego udaremniła siatce m.in. potencjalne akcje dywersyjne na terenie naszego kraju. Doniesienia te potwierdził także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który zaapelował do Polaków.

Rosyjska siatka szpiegowska w Polsce

W środę 15 marca światło dzienne ujrzała informacja, że polskie służby rozbiły siatkę szpiegowską prowadzącą działania na rzecz Rosji na terenie naszego kraju. Pojawiły się między innymi doniesienia o tym, że grupa miała przygotowywać działania dywersyjne w Polsce. Jako pierwsze o tej sprawie informowało RMF FM. 

W czwartek sensacyjne informacje potwierdzono na rządowej stronie polskich Służb Specjalnych. - W ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała 9 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu - czytamy.

- Zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Wobec sześciu z nich sąd zastosował areszt tymczasowy. Prokuratura postawiła im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec trzech zatrzymanych wczoraj trwają czynności prokuratorskie - dowiadujemy się.

 

Policja z całego kraju szuka tej kobiety. Miała dopuścić się oburzającego czynu

Zagrożenie było realne

Wczorajsze doniesienia potwierdził w czwartek sam minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. Szef MON komentował sensacyjne doniesienia w radiowej Jedynce, chwaląc jednocześnie skuteczną pracę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Mariusz Błaszczak na pytanie czy istniało realne zagrożenie dla polskiej infrastruktury krytycznej nie pozostawiał złudzeń - Oczywiście, że tak - komentował. - To była grupa szpiegowska, która zbierała informacje na rzecz tych, którzy zaatakowali Ukrainę. Zagrożenie było realne - dodawał szef MON.

Apel Mariusza Błaszczaka do Polaków

Minister obrony narodowej w związku z wczorajszymi doniesieniami zaapelował do Polaków. - Chciałbym zwrócić się do naszych słuchaczy, żeby reagowali, kiedy zobaczą dziwne zachowanie. Na przykład fotografowanie obiektów infrastruktury wojskowej. Proszę o reagowanie, proszę o powiadomienie polskich służb - podkreślał Mariusz Błaszczak.

Źródło: RMF FM/ gov.pl/ Radiowa Jedynka