Goniec.pl > Świat > Są nowe nagrania z granicy polsko-białoruskiej
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 09.11.2021 09:06

Są nowe nagrania z granicy polsko-białoruskiej

granica
Twitter/podlaska Policja

Policja nieustannie czuwa nad bezpieczeństwem na granicy polsko-białoruskiej. Służby na bieżąco publikują także nagrania, dokumentujące sytuację na pograniczu. Od poniedziałku wspierają one Straż Graniczną oraz Wojsko w odpieraniu szturmu migrantów, którzy masowo próbują forsować zasieki.

Od poniedziałku na granicę polsko-białoruską kierowane są specjalne oddziały policyjne, przygotowane do odpierania szturmu migrantów. Sytuacja wciąż pozostaje niespokojna, o czym świadczyć może fakt, że w starciach z napierającymi rannych zostało kilku żołnierzy z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Policja pokazuje nowe nagrania

Na bieżąco na Twitterze nagrania ze strefy stanu wyjątkowego udostępnia Policja, informując o swoich działaniach. Funkcjonariusze zapewniają, że pilnie strzegą tego, by na terytorium Polski nie przedostał się żaden nieuprawniony do tego migrant.

Wczoraj informowano o tym, że udało się odeprzeć próbę pierwszego, masowego przerwania granicy i agresywnego, siłowego wtargnięcia na teren Unii Europejskiej. Na posterunku wciąż czuwają mundurowi z Gdańska, Białegostoku, Poznania, Bydgoszczy i Łodzi.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Wieczorem w sieci pojawił się filmik pokazujący zwarty szyk policjantów, patrolujących granicę. - Jesteśmy i czuwamy - napisano w komentarzu do wideo.

Podobne nagranie pojawiło się także na twitterowym profilu podlaskiej Policji we wtorkowy poranek. Widać na nim zasieki i koczujących po białoruskiej stronie migrantów, którzy rozpalili ogniska i rozbili namioty.

Jak podano, noc na granicy minęła spokojnie. Jedynym incydentem było rzucenie kamieniem w policyjny radiowóz.

Rośnie napięcie na granicy polsko-białoruskiej

Noc z poniedziałku na wtorek przebiegła co prawda bez prób siłowego przekroczenia granicy, jednak polskie służby spodziewają się, że w najbliższych dniach będzie dochodzić do kolejnych prób sforsowania umocnień.

Na granicy znajduje się obecnie około 4 tys. migrantów, którzy zostali sprowadzeni na Białoruś przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Niekontrolowany napływ mieszkańców Bliskiego Wschodu ma być odwetem białoruskiego dyktatora za sankcje, jakie nałożyła na niego Unia Europejska.

W związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej wprowadzono alert gotowości dla żołnierzy WOT, który będzie obowiązywał do odwołania W poniedziałek zebrał się także sztab kryzysowy, w którym uczestniczył prezydent Andrzej Duda, szef BBN Paweł Soloch, ministrowie obrony narodowej oraz ministerstwa spraw wewnętrznych oraz Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki.

Marszałek Elżbieta Witek podjęła decyzję o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu. Wygłosiła też orędzie do narodu, w którym zapewniła, że polskie służby zrobią wszystko, by odeprzeć atak nielegalnych migrantów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl