Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Soloch o wizycie Dudy w Kijowie: "Wszystko będzie zależało od rozwoju sytuacji"

5 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch ujawnił najnowsze plany prezydenta Andrzeja Dudy w związku z wojną w Ukrainie. W najbliższym czasie prezydent odwiedzi Londyn. Sekretarz stanu nie wyklucza też prezydenckiego wyjazdu do Kijowa, ale zaznacza, że "wszystko będzie zależało od sytuacji".

W tym tygodniu stolicę Ukrainy odwiedzą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Przedstawiciele UE spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

EN 01519406 2345

Masakra w Buczy. Wołodymyr Zełenski ze łzami w oczach zapowiedział ukaranie zbrodniarzy

CZYTAJ DALEJ

Duda pojedzie do Kijowa? Soloch: "Niczego nie można wykluczyć"

O planowanych wizytach prezydenta Paweł Soloch mówił w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski. Powodem wzmożonego zaangażowania Andrzeja Dudy ma być dalszy rozwój sytuacji w Ukrainie.

Pierwszym przystankiem prezydenta będzie Londyn. - Wynika to z faktu, że, oprócz USA, Wielka Brytania jest szczególnie zaangażowana w pomoc Ukrainie. Dodatkowo nasza współpraca wojskowa z Brytyjczykami ma pogłębiony wymiar - tłumaczył szef BBN.

W trakcie rozmowy zdradził, że niewykluczone są także inne podróże. - Jednak kierunki europejskie - Francja i Niemcy też są brane przez pana prezydenta pod uwagę - ujawnił Paweł Soloch.

Szef BBN był także pytany, czy z uwagi na trwającą wojnę Andrzej Duda rozważa wizytę w Kijowie. - Wszystko będzie zależało od rozwoju sytuacji, ale niczego nie można wykluczyć - wskazał.

Jednak nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. - Chodzi przede wszystkim o to, że wszelkie gesty w polityce są niezwykle ważne i mają sens. Jeżeli prezydent uzna, że taka wizyta ma sens i rzeczywiście będzie wsparciem dla Ukrainy, to może ją rozważyć - oznajmił.

Paweł Soloch zaznaczył, że Andrzej Duda pozostaje w "permanentnym, niemal codziennym, kontakcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim". Przypomniał też o spotkaniach z szefami ukraińskiej dyplomacji i resortu obrony, a także z deputowanymi.

ziobro

Prokuratura Krajowa deklaruje pomoc przy wyjaśnianiu zbrodni wojennych w Buczy

CZYTAJ DALEJ

Przypomnijmy, że na początku marca do Kijowa udali się premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premier Słowenii Janez Jansza i premier Czech Petr Fiala. To właśnie na konferencji prasowej po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim prezes PiS przedstawił pomysł wysłania do Ukrainy misji pokojowej.

Soloch o obecności wojsk amerykańskich i przechowywaniu broni jądrowej

W trakcie rozmowy szef BBN stwierdził, że siły wojskowe NATO, które są rozmieszczone na wschodniej flance "muszą być do adekwatne do sił rosyjskich i odstraszyć potencjalną agresję".

- Patrząc na to, że obecność rosyjskich żołnierzy na Białorusi jest praktycznie stała, to teraz naszym celem jest doprowadzenie do tego, żeby również zwiększona obecność wojsk NATO w Polsce była permanentna - oznajmił. Jego zdaniem dodatkową przesłanką przemawiającą za trwałym wzmocnieniem wschodniej flanki NATO jest także fakt, że wojna w Ukrainie "na pewno nie zakończy się w ciągu paru tygodni, oby w ciągu paru miesięcy".

Paweł Soloch był pytany także o stwierdzenie Jarosława Kaczyńskiego dotyczące broni atomowej. Prezes PiS przyznał w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Die Welt", że "gdyby Amerykanie poprosili nas o przechowanie broni jądrowej, bylibyśmy na to otwarci".

Szef BBN wskazał, że ten wątek nie był przedmiotem rozmów. Jednak nie wykluczył, że będzie omawiany z "naszymi sojusznikami, zwłaszcza z najważniejszym, amerykańskim". - Dzisiaj widać wyraźnie, że Polska staje się państwem frontowym. Żadnej opcji nie można wykluczyć. Wszystko musimy brać pod uwagę - podkreślił.

Tak żyje zaskoczona sankcjami Liza Pieskowa, córka Dmitrija Pieskowa, czyli rzecznika Kremla, który od ponad 20 lat współpracuje z Władimirem Putinem

Córka rzecznika Kremla przekroczyła wszelkie granice. Zdjęcia rozwiewają wątpliwości

Córka rzecznika Kremla poskarżyła się na objęcie jej sankcjami. Jest zła, gdyż "kocha podróżować". Oto jak wygląda życie córki oligarchy i jednego z najbliższych współpracowników Władimira Putina. Wystawne bale, kariera w Parlamencie Europejskim, drogie restauracje i luksusowe wycieczki. Współczesna księżniczka? Fot. AFP PHOTO / POOL / MAXIM SHEMETOV; Instagram.com/lisa_peskova

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: WP, goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >