Goniec.pl
Mateusz Morawiecki straci stanowisko? Polacy wskazali, kto mógłby zastąpić premiera

Pawel Wodzynski/East News

Skażenie na Odrze. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadza zakaz wstępu do rzeki

12 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Udostępnij:

Podczas konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, poinformował o zamknięciu dostępu do Odry w trzech województwach. Zakaz to efekt trawiącej rzekę i zwierzęta katastrofy ekologicznej. Swój apel do Polaków wystosował również Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Zakaz wstępu do rzeki

- Trzech wojewodów: zachodniopomorski, lubuski i dolnośląski wprowadzi dzisiaj zakaz wstępu do rzeki - poinformował wiceminister, Maciej Wąsik.

Niemcy wykryli w Odrze śmiertelną rtęć i żądają wyjaśnień. "To poważne zagrożenie"

Niemcy wykryli w Odrze śmiertelną rtęć i żądają wyjaśnień. "To poważne zagrożenie"

CZYTAJ DALEJ

- Razem z policją, strażą pożarną, razem z wojewodami, przez których to województwa przepływa Odra. Dokonaliśmy bardzo dokładnej analizy sytuacji - mówił wiceminister i dodawał, iż zarządzenie obejmuje kąpiel, wędkowanie, uprawianie sportów wodnych i pojenie zwierząt, zaś na całej długości rzeki śniętymi rybami zajmie się straż pożarna. Dodatkowo mogliśmy usłyszeć, iż nad rzeką będą czuwały nieustanne patrole wodne, powietrzne i lądowe. - Jednocześnie wydaliśmy polecenia Sanepidowi, aby monitorował, poprzez codziennie badania próbek wody, każde ujęcie wody w miejscowościach znajdujących się nad Odrą - kontynuował Wąsik. Do zbadania martwych zwierząt i ewentualnej obecności w ich organizmach metali ciężkich została wyznaczona Inspekcja Weterynaryjna.

Apel premiera

- Nie wchodźcie do wody, nie kąpcie się w niej. Pilnujcie też swoich psów, dla nich picie wody z rzeki może okazać się bardzo niebezpieczne - zaapelował w podcaście Mateusz Morawiecki. Premier odwoływał się do rozmowy, jaką odbył z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, którzy wyrażali swoją wściekłość i rozpacz, albowiem jak zaznaczał Morawiecki, rzeka może potrzebować nawet kilku lat, by dojść do stanu sprzed zanieczyszczenia. - Do Odry wrzucono ogromne ilości odpadów chemicznych i zrobiono to z pełną świadomością ryzyka i konsekwencji - mówił premier, wnosząc, iż służby wodne postawione zostały w stan najwyższej gotowości.

Rtęć się rozlała

O znalezieniu rtęci w próbkach z Odry, poinformował niemiecki portal rbb24. Z polskiej strony dotychczas można było usłyszeć jedynie o prowadzonych przez Sanepid badaniach laboratoryjnych. Do tej pory jednak nie ustalono, jaka dokładnie substancja odpowiada za skażenie rzeki. W mediach pojawiały się hipotezy o możliwej obecności trującego mezytylenu. Informacja ta nie została jednak potwierdzona. Niezależnie jednak od ostatecznych wyników, woda została zanieczyszczona niebezpiecznym dla organizmów czynnikiem chemicznym.

Po rybach

Opozycja, wraz z jej liderem zarzuca władzy opieszałość i lekceważenie wcześniejszych sygnałów, świadczących o eskalującym problemie. - 26 lipca było już wiadomo, że Odra jest zagrożona katastrofą ekologiczną - już wtedy setki kilogramów śniętych ryb płynęło Odrą. - mówił na spotkaniu z wyborcami Tusk i dodawał, iż władza nie uczyniła niczego, by zapobiec skażeniu.

Na spotkaniu w Jaktorowie D. Tusk odniósł się do śniętych ryb w Odrze.

Donald Tusk uderzył w polski rząd. Lider opozycji użył niewiarygodnego porównania

CZYTAJ DALEJ

Dotychczas rząd wstrzymywał się z wydawaniem jakichkolwiek komunikatów ostrzegających, co szokowało wszystkich, którzy widzieli zdjęcia zanieczyszczonej rzeki. Jeszcze wczoraj, w rozmowie z dziennikarzami, wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, drżącym głosem zapowiadał, iż sam wykąpie się w rzece. Niestety strój, który wdział na konferencję uniemożliwił mu popluskanie się w chemikaliach.

"Śledź komunikaty Sanepidu"

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa raczyło wysłać komunikaty ostrzegawcze 12 sierpnia. - Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze. Nie kąp się w Odrze i nie używaj wody z rzeki. Śledź komunikaty Sanepidu. - mogliśmy wyczytać w przekazie. Gdyby w porę zareagowano na biegnące nurtem rzeki wypadki, słowo "śledź" nie byłoby tak niefortunne językowo, co dzisiaj.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

  • Tragiczny wypadek w Warszawie. Tramwaj ciągnął 4-letniego chłopca po torowisku, dziecko nie przeżyło

  • Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Organizator pielgrzymki: "To nie był wyjazd dla każdego"


Źródło: wiadomosci.wp.pl/Goniec.pl

Tagi:

Eryk BłaszakAutor

Redaktor portalu Goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: eryk.blaszak@goniec.pl

Podobne artykuły

Flickr/Andreas Thies/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Pani Magda poszła na grzyby, nagle poczuła ogromny ból. Wylądowała na wózku inwalidzkim

Czytaj więcej >
Flickr/Kancelaria Premiera/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Sejm przyjął ustawę zamrażającą częściowo ceny prądu w 2023 roku. Wszystko jest już jasne

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Mieczysław Gil. Zasłużony działacz "Solidarności", były poseł i senator

Czytaj więcej >
Facebook/Malwina Chmara

Wiadomości

17-latka pisała kredą hasła wsparcia dla osób LGBTQ+ przed kościołem. Jest nagranie z zatrzymania

Czytaj więcej >
Facebook/Poszukiwani,Zaginieni Cały Świat

Wiadomości

Krosno: Zaginęła 15-letnia Izabela Buczyńska. Wyszła z domu i nie wróciła, rodzina prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Kreml wydał komunikat, w piątek Federacja Rosyjska się powiększy. Władimir Putin podpisze specjalny dekret

Czytaj więcej >