Goniec.pl
pl.wikipedia.org

Twitter/RCB, Twitter/Robert Maslak

Katastrofa ekologiczna na Odrze. RCB wysyła SMS-y z ostrzeżeniem

12 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Po wielu dniach milczenia organów państwa, w końcu jest alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. SMS-y z ostrzeżeniem, by unikać kontaktu ze skażoną wodą, otrzymali w piątek mieszkańcy niektórych powiatów województwa lubuskiego. - Śledź komunikaty Sanepidu - zaapelowano.

Liczne apele i odezwy do władz państwa nareszcie przyniosły efekt. Mimo iż większość mieszkańców nadodrzańskich miejscowości od wielu dni z niepokojem przygląda się sytuacji związanej ze skażeniem rzeki i konsekwentnie unika kontaktu z zatrutą wodą, ostrożności nigdy za wiele, dlatego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało w piątek alarmujące SMS-y.

Danuta Holecka

"Wiadomości" bezczelnie zignorowały temat skażenia Odry. Informacja o katastrofie trwała 55 sekund

CZYTAJ DALEJ

Skażenie Odry. RCB wysyła alerty

Jak podano w komunikacie RCB, alert dotyczący zagrożenia ekologicznego rozesłano na wniosek wojewody lubuskiego do osób zamieszkujących niektóre tereny województwa.

- Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze. Nie kąp się w Odrze i nie używaj wody z rzeki. Śledź komunikaty Sanepidu - dodano.

Spóźnione działania bulwersują opinię publiczną

Jak zwraca uwagę reporter RMF FM, Mateusz Chłystun, wiele osób nie czekało na ruch RCB i samemu zaczęło rozpowszechniać informacje o niebezpieczeństwie, zostawiając na brzegu rzeki kartki.

- Mają żal do służb chroniących środowisko, o to, że nie było żadnych ostrzeżeń dot. skażenia. Dopóki przedwczoraj nie padły pierwsze ryby, tu się kąpały dzieci" mówi mi mieszkaniec Cigacic w Lubuskiem - napisał na Twitterze.Nieuzasadnioną zwłokę w działaniach skrytykowała również posłanka Zielonych Małgorzata Tracz, która stwierdziła, że "rząd nie panuje nad sytuacją".

- Dopiero po 2 tygodniach katastrofy ekologicznej wysłano alert RCB. Jednocześnie wiceminister Witkowski mówił dziś w Radio Zachód, że wędkarze spokojnie mogą łowić ryby, a mieszkańcy wchodzić do Odry - podsumowała.

Wśród zarzutów wobec obozu władzy znalazły się także uzasadnione pretensje o wybiórcze działanie RCB motywowane politycznie. W obecnej sytuacji nie sposób uniknąć porównań do przypadków rozsyłania alertów o głosowaniu bez kolejki w czasie wyborów prezydenckich w 2020 roku, a także tych, informujących o awarii w stołecznej "Czajce", winą, za którą obarczono administrację prezydenta Trzaskowskiego.

Na spotkaniu w Jaktorowie D. Tusk odniósł się do śniętych ryb w Odrze.

Donald Tusk uderzył w polski rząd. Lider opozycji użył niewiarygodnego porównania

CZYTAJ DALEJ

Niemcy wykryli rtęć, polski rząd uspokaja

Zanim RCB zdecydowało się wysłać nic niekosztującą je wiadomość, która może nawet uratować czyjeś życie, o jakikolwiek ruch apelowały liczne osoby zaangażowane w udział w życiu publicznym.

O podjęcie konkretnych działań jeszcze w piątek rano prosił na Twitterze Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny znany lekarz dr Paweł Grzesiowski.

- Niemieckie władze lokalne ogłosiły prewencyjny zakaz kąpieli w Odrze i w jej dopływach do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Ludzie nie powinni czerpać wody z rzeki i jej dopływów, łowić ryb, jeść tych ryb, jak również nie pozwalać zwierzętom z niej pić! - napisał.W tym samym czasie minister Adam Niedzielski wziął udział w konferencji prasowej, na której powtarzał rzekomo uspokajające słowa płynące z całego rządu o monitorowaniu sytuacji na bieżąco. Co innego płynie jednak z przekazów zza naszej zachodniej granicy, gdzie w próbkach wody z Odry wykryto duże stężenie rtęci.

- Pierwsze wyniki są dostępne od wczorajszego wieczora. Nie mamy ich jeszcze oficjalnie, ale rzeczywiście wskazują na masowe skażenie rtęcią jako czynnik - oświadczył w piątek szef administracji ochrony środowiska w powiecie Maerkisch-Oderland Gregor Beyer.

W Polsce od kilku dni sprawę skażenia Odry bada prokuratura. Wstępne ustalenia wskazują, że wszystko miało swoje źródła w rejonie tamy w Lipkach, znajdującej się ok. 7 km od Oławy. Jak donosi Radio ZET, wyniki badań martwych ryb mają być znane w niedziele lub w poniedziałek.

politycy

O tych słowach woleliby szybko zapomnieć. Ci politycy mają na koncie wpadki, o których mówili wszyscy

Opinia publiczna w całej Polsce żyje dziś niefortunnymi słowami Rafała Trzaskowskiego, jakich użył on w podcaście Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego. Krajowa polityka zna jednak o wiele więcej przykładów, gdy z ust ważnych osób w państwie padały skandaliczne wypowiedzi. Przypominamy te najbardziej kontrowersyjne.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, Radio ZET

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >