Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rzecznik rządu ostro odpowiada PO. "Niech zapłacą pieniądze, których rzekomo nie trzeba płacić"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 07.07.2023 11:24

Rzecznik rządu ostro odpowiada PO. "Niech zapłacą pieniądze, których rzekomo nie trzeba płacić"

Piotr Muller
Michal Zebrowski/East News

Rzecznik rządu zabrał głos ws. unijnego mechanizmu relokacji imigrantów. - Skoro politycy PO mówią, że nie ma żadnej przymusowej relokacji, to niech podpiszą weksel, że zapłacą te pieniądze za nieprzyjęcie migrantów, których rzekomo nie trzeba płacić - powiedział rządu Piotr Müller.

Koalicja Obywatelska złożyła projekt uchwały ws. relokacji migrantów

Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej domagał się wczoraj (6.07) przyjęcia przez Sejm uchwały, która wzywałaby rząd do skorzystania z unijnych mechanizmów solidarnościowych i "zapewnienia ochrony interesów Rzeczpospolitej Polskiej". Owe rozwiązania zdejmowałyby z Polski obowiązek uczestniczenia w procedurze relokacji migrantów w związku z pomocą, której Polacy udzielili uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Budka kontynuował, że “dzisiaj to rząd RP i PiS to jedyne podmioty, które kłamią na temat przymusowej relokacji”. - Skorzystajcie z mechanizmów, 2 mld euro przeznaczonych środków na pomoc dla Polski. Złóżcie wniosek - apelował szef klubu KO. 

Na słowa polityka zareagował Radosław Fogiel z PiS-u, który jest też szefem Komisji Spraw Zagranicznych. - Składam wniosek przeciwny, ale wzywałbym przewodniczącego Budkę do tego, że jeżeli już wychodzi na tę mównicę i chce przekonywać wysoką izbę do zgodzenia się na proces przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów, niech nie używa zasłony dymnej, niech nie mówi o mechanizmach solidarnościowych, niech nie mówi o korzystaniu z jakichś narzędzi - mówił.

13-latka zaczęła rodzić podczas wakacji u babci. Ojcem dziecka był 71-latek. Sprawę umorzono

Rzecznik rządu ostro o Borysie Budce

Rzecznik rządu Piotr Müller został zapytany w TVP Info o wypowiedź Borysa Budki, który powiedział, że to PiS jest jedynym ugrupowaniem, które chce przymusowej relokacji migrantów. Müller odparł, że słuchając tej wypowiedzi, zastanawiał się, "czy to nie jakaś sztuczna inteligencja, a właściwie nieinteligencja nie podpowiedziała tego przewodniczącemu klubu KO”.

- Bo przecież to ich grupa, grupa Webera, EPP popiera właśnie przymusową relokację, bo jak inaczej nie nazwać przymusowej relokacji, “jeżeli nie przyjmujesz osoby, to płacisz ponad 20 tys. euro” - podkreślił rzecznik rządu.

Müller ma ciekawą propozycję dla polityków PO

Rzecznik rządu podzielił się też niecodziennym pomysłem, który ma sprawdzić wiarygodność retoryki polityków KO. - Mam taki pomysł, to może w takim razie niech wszystkie te osoby z Platformy Obywatelskiej podpiszą dzisiaj weksel, że zapłacą te pieniądze, których rzekomo nie trzeba będzie płacić […] za każdą osobę po 20 tys. euro, bo przecież nie ma żadnej przymusowej relokacji - mówił.

O braku obowiązku relokacji mówią też przedstawiciele Lewicy czy Polski 2050. Może więc to PiS źle zinterpretowało przepisy? - Na szczęście później w ramach różnych dyskusji unijnych on został przyblokowany. Natomiast oni wiedza doskonale, że ten proces legislacyjny, który w tej chwili trwa w UE, on jeszcze potrwa chwilę, jeszcze kilka miesięcy, bo jest w PE. Więc czekają, modlą się o to, aby tylko to się przedłużyło poza wybory parlamentarne w Polsce, bo wtedy nie będą musieli głosować, pokazywać, jaka jest ich rzeczywista intencja. A w Berlinie to wprost mówią o tym przedstawiciele partii politycznych, czekają na to, aż rzekomo zmieni się rząd w Polsce, wtedy się ten nowy rząd ma na to zgodzić - powiedział rzecznik rządu.

Źródło: TVP Info