pieniądze rząd planuje Żródło: Iberion materiały własne

Rząd planuje podwyżki. Właściciele samochodów zapłacą więcej

1 Maj 2021 Mateusz SidorekMateusz Sidorek

Trwają prace nad rządowym projektem, od którego zależy los pieniędzy kierowców. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest już na końcowym etapie opracowywania nowych przepisów, według których wysokość obowiązkowego ubezpieczenia OC ma zależeć od liczby punktów karnych na koncie kierowcy. Skala podwyżek jest jeszcze nieznana.

Kierowcy mają wiele powodów, by coraz bardziej martwić się o swoje pieniądze. Przekroczenia drogowe mają spotykać się z surowszymi karami. W dodatku możliwe, że właściciele pojazdów niedługo musieli zapoznać się z kolejnymi zmianami, które tym razem będą dotyczyły wysokości obowiązkowych składek OC.

Nowy projekt, nad którym prace kończy już Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, będzie miał wpływ na pieniądze kierowców. Wszystko przez system wyliczania wysokości składek obowiązkowego ubezpieczenia OC, który ma zależeć od liczby punktów karnych na koncie właścicieli samochodów. To oznacza, że osoby ukarane mandatami, będą płacili więcej.

Ubezpieczyciele będą mogli liczyć na więcej pieniędzy

Wejście nowego projektu MSWiA w życie może ucieszyć ubezpieczycieli, którzy będą mogli liczyć na przypływ pieniędzy. Rząd nie poinformował jeszcze, ile będzie wynosiła podwyżka wysokości opłat, ale wynika z tego, że z każdym nałożonym punktem karnym kwota będzie rosła.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w rozmowie z mediami potwierdził już, że prace nad nowymi przepisami są już na końcowym etapie. Po zatwierdzeniu projektu trafi on do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Później będzie mógł zostać przekazany do Sejmu.

Bydgoszcz: Policja pilnie szuka kobiety z nagrania. Wyłudziła od seniorki 20 tys. złBydgoszcz: Policja pilnie szuka kobiety z nagrania. Wyłudziła od seniorki 20 tys. złCzytaj dalej

Trwają także prace nad waloryzacją mandatów. Zdaniem rządu kary, które obowiązują aktualnie, nie są wystarczająco wysokie w porównaniu do zarobków mieszkańców. Według polityków właśnie dlatego nie odstraszają kierowców.

Oczywiście wprowadzenie nowych przepisów może w dużym stopniu wspomóc nadwerężony w ostatnim czasie budżet państwa. Politycy podkreślają jednak, że przede wszystkim podwyżki mają poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Więcej punktów karnych oznaczać ma więcej pieniędzy wpłacanych na ubezpieczenie

Z nowego projektu opracowywanego przez rząd wynika, że kierowcy, którzy będą otrzymywali punkty karne za łamanie przepisów, będą wpłacali więcej pieniędzy ubezpieczycielowi w ramach obowiązkowych składek OC.

Każdy nałożony punkt ma oznaczać podwyżkę obowiązkowego ubezpieczenia. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez kierowniczkę Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS, Marię Dąbrowską-Loranc ten przepis będzie bardzo istotny dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Kierowniczka Centrum Bezpieczeństwa Drogowego ITS zaznaczyła, że składki OC jak na razie są podwyższane jedynie kierowcom, którzy spowodowali kolizję lub wypadek. Natomiast nowe rozwiązanie ma zniechęcać do podejmowania ryzykownych zachowań na drodze i działać prewencyjnie.

Podobnie jak w przypadku punktów karnych, podwyżka składek rownież miałaby obowiązywać przez określony czas. Później wysokość opłat wracałaby do poprzedniej wysokości. Według Marii Dąbrowskiej-Loranc liczyłyby się jedynie punkt karne nakładane za przekroczenie limitu prędkości.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Następny artykuł