Goniec.pl
Siedem scenariuszy dla Polski

kremlin.ru Pawel Wodzynski/East News

Siedem scenariuszy dla Polski. Rząd wie, co może planować Putin

24 Listopada 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

- Polska dysponuje siedmioma scenariuszami rozwoju wydarzeń w związku z eskalacją wojny w Ukrainie - zapewniał po tragedii w Przewodowie Mateusz Morawiecki. Jakie scenariusze agresji rozważają politycy partii rządzącej?

Po tragedii, do której doszło w ubiegłym tygodniu w Przewodowie, wielu Polaków odczuło strach, który od wielu miesięcy dominuje życia obywateli Ukrainy. W sieci zawrzało od dyskusji na temat tego, czy Władimir Putin może zaatakować także nasz kraj. Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd dysponuje scenariuszami na taką ewentualność.

Łukaszenka grzmi o "całkowitym zniszczeniu"

Łukaszenka grzmi o "całkowitym zniszczeniu". Ma mroczną wizję

CZYTAJ DALEJ

Siedem scenariuszy agresji Władimira Putina

Dziennik Gazeta Prawna przytoczył siedem scenariuszy, które mogłyby być jednoznaczne z eskalacją napięcia i potencjalnym konfliktem, w którym uczestniczyłaby Polska. Jednym z kluczowych jest dołączenie do wojny Białorusi, która już teraz wspiera reżim Putina. Grupy dywersyjne z tego kraju mogłyby przekraczać granice Polski i Litwy, by zastraszyć Zachód, który wspiera Ukrainę. Realnie Mińsk mógłby wystawić jednak ok. 9 tysięcy żołnierzy - to zdecydowanie zbyt mało, by przeważyć szalę zwycięstwa na korzyść Rosjan.

Kolejnym zagrożeniem dla Polski byłby kryzys migracyjny. By przeciwdziałać możliwej powtórce operacji "Śluza" z ubiegłego roku, rząd podjął decyzję o umocnieniu granicy z obwodem kaliningradzkim.

DGP donosi, że rząd może brać pod uwagę również porwanie polskiego oficera. Taka sytuacja miała już miejsce w Estonii, gdzie uprowadzono Estona Kohvera, oficera agencji bezpieczeństwa wewnętrznego - Kaitsepolitseiamet. Funkcjonariusz wpadł w pułapkę FSB i został skazany przez rosyjski sąd na 15 lat łagru za rzekome przekroczenie granicy z bronią i próbę zbierania na terenie Rosji informacji wywiadowczych.

Andrzej Duda po rozmowie z Macronem

Ostra reakcja po telefonie "Macrona". Zostaną wyciągnięte konsekwencje personalne

CZYTAJ DALEJ

Władimir Putin zdecyduje się na rozwiązania siłowe?

Scenariuszem, którego obawiają się nieomal wszyscy, jest użycie przez Władimira Putina broni jądrowej. Rozpatrywany wariant zakłada, że do ataku nie doszłoby na terenie kraju członkowskiego NATO i miałby on charakter demonstracyjny.

- Na początku Kreml może ją wykorzystać w celach demonstracyjnych, wtedy pewnie wybuch nastąpiłby w pobliżu frontu, lecz daleko od ludzi, na przykład na Morzu Czarnym - wyjaśniał amerykański generał Philip Mark Breedlove, były dowódca sił NATO w Europie. Jeśli taktyka nie przyniosłaby efektu, Putin mógłby zdecydować się na wybuch w powietrzu, a ostatecznie także na polu walki.

Piąty scenariusz znamy już z praktyki - zakłada on wybuch zabłąkanej rakiety na terytorium Polski. Długo przed tragedią w Przewodowie prowadzono analizy, które miały wykazać, czy realne jest zestrzeliwanie rakiet Rosji w przestrzeni powietrznej Ukrainy.

Zo ostatniej chwili Goniec

Rosja wydała oficjalny komunikat ws. Polski. Złowieszcze słowa

CZYTAJ DALEJ

Wojska Władimira Putina nierzadko decydują się także na ataki na infrastrukturę krytyczną. Dla Polski kluczowa są ochrona gazoportu i jego wejścia do Świnoujścia. - Jest to atak tani i stosunkowo łatwy do przeprowadzenia. W taki sposób w ubiegłym roku Jemeńczycy zaatakowali jedną z rafinerii Saudi Aramco w Arabii Saudyjskiej, doprowadzając do pożaru instalacji - zaznacza DGP.

Ostatnim z rozwiązań, które rząd musi brać pod uwagę, jest cyberatak. - O tym, jak niebezpieczne są tego typu ataki, przekonał się ostatnio choćby Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, który został zaatakowany przez hakerów na początku listopada i z tego powodu nie mógł normalnie funkcjonować - np. recepty musiały być wystawione na papierze, a część badań musiała zostać przełożona - przypominają dziennikarze DGP.

wikimedia.org

Ranking grozy na Kremlu. To oni mogą zastąpić Władimira Putina, mogą być jeszcze gorsi

Kolejne niepowodzenia rosyjskiej armii na froncie ukraińskim oraz desperackie bombardowania ludności cywilnej i infrastruktury krytycznej Ukrainy, wywołują coraz więcej pytań dotyczących przyszłości Władimira Putina. I choć dyktator trzyma się władzy na wszelkie możliwe sposoby, to jego los wydaje się być przesądzony. Oto nazwiska osób, które w wyniku klęski prezydenta Rosji mogłyby zająć jego miejsce.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Przewodów. Szef MON podjął ważną decyzję ws. wyrzutni Patriot. "Przyjąłem propozycję"

  • Andrzej Duda zabrał głos po wybuchu rakiety w Przewodowie. "Możliwy jest atak na Polskę"

  • Przewodów liczy straty po fali uderzeniowej. Budynki z wybitymi szybami i uszkodzony komin

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >