Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Rusza wypłata 14. emerytury. Kiedy seniorzy mogą sprawdzić stan konta?
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 31.08.2023 15:20

Rusza wypłata 14. emerytury. Kiedy seniorzy mogą sprawdzić stan konta?

pieniądze
Iberion

Emeryci i renciści zacierają ręce. Wraz z początkiem września ruszają wypłaty długo wyczekiwanej 14. emerytury. Pierwsze przelewy mają ruszyć już w najbliższych dniach. Kiedy dokładnie? 

14. emerytura na stałe

14. emerytura weszła w poczet świadczeń stałych, wypłacanych rokrocznie na konto polskich seniorów. W czasach szalejącej inflacji i powszechnej drożyzny dodatkowe pieniądze to bez wątpienia doskonała wiadomość dla polskich emerytów i rencistów. 

Mimo że 14. emerytura to żadna nowość - rząd zadecydował o jej przyznaniu w 2021 roku, to tak naprawdę dopiero w maju br. uchwalono stosowne przepisy obligujące państwo do corocznej wypłaty świadczenia. Do tej pory transfer był zależny od decyzji rządzących, którzy musieli oszacować budżet i stwierdzić czy wystarczy środków na “czternastkę”. 19 lipca br. prezydent podpisał ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. 

W "M jak Miłość" oszukali widzów? Fani nie mają wątpliwości, doszło do podmianki

Znamy termin wypłaty 14. emerytury

W czwartek, 31 sierpnia na wspólnej konferencji prasowej szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg oraz prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, profesor Gertruda Uścińska poinformowały o dokładnej dacie wypłaty pierwszych świadczeń na konta emerytów oraz rencistów.

- 14. emerytury oczywiście będą wypłacane w terminach wypłaty świadczeń, a więc będzie to 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września. (...) Wysokość czternastej emerytury brutto to 2650 zł. W ustawie zawarte jest kryterium dochodowe, jest to próg 2900 zł. Jednakże nie ma odcięcia od razu po tej kwocie. Zastosowany jest mechanizm złotówka za złotówkę - wskazała Marlena Maląg. - Poziom inflacji wprawdzie spada, ale jest jednak ona jeszcze wysoka. Jesteśmy odpowiedzialnym rządem i takie działanie, taka decyzja została podjęta, żeby świadczenie było wyższe - dodawała.

ZUS jest gotowy

Szefowej resortu Rodziny i Polityki Społecznej wtórowała prezes ZUS. - Na 1 września Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest już przygotowany na wypłatę tego świadczenia dla 864 tys. osób na kwotę 2 mld złotych. (...) Jesteśmy też przygotowani na kolejne terminy – 5 i 6 września i według naszej bazy danych czternastkę otrzyma w tych terminach 1,3 mln osób na łączną kwotę 2,9 mld złotych. Blisko 4 na 5 osób będzie otrzymywać to świadczenie na konto bankowe - podkreślała Gertruda Uścińska. 

Źródło: PAP