Goniec.pl

Flickr/Ivan Radic, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Rosyjski gaz przestał płynąć do Polski. Minęła tzw. doba kontraktowa

27 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

W środę 27 kwietnia o godz. 8:00 rosyjski gaz przestał płynąć do Polski. Kilkadziesiąt minut temu minęła tzw. doba kontraktowa. Przerwanie dostaw ma związek z odrzuceniem przez PGNiG żądania Władimira Putina, aby za surowiec płacić w rublach.

O wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu spółka poinformowała we wtorek wieczorem. Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że Polska otrzymała "groźby" w sprawie zakręcenia kurka z gazem.

Rosyjski gaz nie płynie do Polski

O godz. 8:00 minęła tzw. doba kontraktowa związana z dostawami gazu. W praktyce oznacza to, że rosyjski gaz przestał płynąć do Polski.

Ma to związek z faktem, że PGNiG odmówiło uregulowania płatności za gaz w rublach. Domagał się tego sam Władimir Putin, który pod koniec marca 2022 r. podpisał dekret nakazujący "państwom nieprzyjaznym" finalizowanie transakcji za surowiec w walucie rosyjskiej.

Zdaniem PGNiG wstrzymanie dostaw gazu narusza kontrakt jamalski. Spółka już zapowiedziała, że podejmie działania, aby przywrócić dostawy surowca w ramach umowy. Jednocześnie zapewniła, że jest gotowa pozyskiwać gaz z innych kierunków, m.in. przez terminal LPG w Świnoujściu czy połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej.

Forum Energii wskazuje w raporcie, że udział rosyjskiego gazu w polskim imporcie wynosi obecnie 55 proc. Poza tym Polska sprowadza surowiec z Niemiec (21 proc.), Kataru (13 proc.), USA (6 proc.) i Norwegii (2 proc.).

Naimski: "nie będziemy kupować więcej gazu z Rosji"

W środę nad ranem głos w sprawie przerwania dostaw rosyjskiego gazu zabrał Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. - Nie będziemy kupować więcej gazu z Rosji - zadeklarował w na antenie RMF FM.

Dodatkowo wskazał, że "ceny gazu, które jest dostępny na rynku są wysokie i nieprzewidywalne". Choć uważa, że "zawirowania na rynku będą trwały jakiś czas", to jest przekonany, że "ceny spadną" po tym, jak "inne kraje wypełnią lukę po Rosjanach". W związku z nową sytuacją Piotr Naimski wskazał, że rząd "przedłuża ochronę taryfową dla odbiorców indywidualnych i wrażliwych do 2027 r.".

Już wczoraj przekonywał, że "odbiorcy mogą czuć się bezpiecznie". - Przesyłowy system gazowy w Polsce jest zrównoważony, zbilansowany - tłumaczył.

Z kolei minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oświadczyła, że magazyny gazu w Polsce zapełnione są w około 80 proc. i na ten moment nie ma potrzeby, aby korzystać z zapasów. Wskazała, że Polska ma w planach uzupełnianie stanów, aby zapełnić magazyny w 99 proc.

Jednak Polska to nie jedyny kraj, który znalazł się na celowniku Rosji. We wtorek wieczorem pojawiła się informacja, że rosyjski gaz przestanie płynąć również do Bułgarii. Tamtejszy resort zapowiedział, że już rozpoczął poszukiwania innych źródeł dostaw surowca.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: tvn24.pl, RMF FM

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Wielkopolska. 17-letnia Amelia przepadła bez śladu. "Uciekła ze swoim chłopakiem"
Czytaj więcej >

Wiadomości

934 policjantów zmierza do Warszawy. Wydano komunikat, znamy powód
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje kard. Karl-Josef Rauber. Był zasłużonym watykańskim dyplomatą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin obrażany przez rosyjskie elity. Do sieci trafiło zdumiewające nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dramat w polskim mieście. 19-latek śmiertelnie raniony nożem. Policja zatrzymała podejrzanego
Czytaj więcej >

Wiadomości

14. emerytura nie dla wszystkich seniorów? Niepokojące wieści, świadczenie będzie coraz niższe
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]