Goniec.pl
YASUYOSHI CHIBA/AFP/East News

YASUYOSHI CHIBA/AFP/East News

Rosjanie zmienili taktykę. Wojskowe władze Zaporoża: "Są bardziej ostrożni"

7 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Wojskowa administracja obwodu zaporoskiego twierdzi, że armia rosyjska zmienia taktykę. Zdaniem Ukraińców Rosjanie "działają dużo ostrożniej" niż w pierwszych dniach inwazji. Wskazali też, w jakie miejsca celują najeźdźcy.

O nowych posunięciach armii Putina wojskowa administracja obwodu zaporoskiego poinformowała za pośrednictwem komunikatora Telegram.

Zacharow

"Rzeźnik z Buczy" zgubił swój telefon na polu walki. Prawdę o jego oddziale poznał cały świat

CZYTAJ DALEJ

Rosjanie zmieniają taktykę. "Szukają słabych punktów"

Zdaniem Ukraińców powodem zmiany taktyki jest niezrealizowanie celów w pierwszych tygodniach wojny. Wskazują, że Kreml był zmuszony do opracowania nowego planu również z powodu dotkliwych strat na froncie, które, jak już informowaliśmy, dostrzegają nawet sami Rosjanie.

Z najnowszych obserwacji wojskowej administracji obwodu zaporoskiego wynika, że najeźdźcy ograniczyli forsowanie ukraińskich linii obrony. Mimo tego w regionie nadal toczą się zacięte walki.

"Wróg zmienia taktykę w porównaniu do pierwszych dni wojny. Teraz Rosjanie dostosowują działania do sytuacji. Badają i analizują taktykę Sił Zbrojnych Ukrainy, szukając słabych punktów", czytamy w komunikacie na Telegramie.

Zdaniem Ukraińców "Rosjanie stali się ostrożniejsi". Poza tym z najnowszych działań na polu walki wynika, że "nie stawiają tylko na przewagę liczebną".

SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

Zełenski przekazał wstrząsającą prognozę na najbliższy czas. "Działania Putina odczuje cały świat"

CZYTAJ DALEJ

Nowe cele ataków

W celu powstrzymania działania jednostek wojsk obronnych, "najeźdźcy prowadzą ostrzał na prawie całej linii kontaktu i uderzeń w rejonie Hulajpola". Pierwsze informacje o rosyjskich atakach w tym obszarze pojawiły się tydzień temu.

"Wysiłki wroga skupiają się na ofensywie w osadach Hulajpołe, Komyszuwacha i Orichów", czytamy w komunikacie wojskowej administracji obwodu zaporoskiego.

Poza obwodem zaporoskim Rosjanie koncentrują się na przejęciu całkowitej kontroli nad zniszczonym Mariupolem. W czwartek nad ranem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie szturmują zakłady Azowstal. Ponownie zaatakowali z powietrza.

Zakłady Azowstal to ostatnia twierdza obronna i symbol ukraińskiego oporu w Mariupolu. Bronią się tam m.in. żołnierze Pułku Azow. W środku przebywa też ludność cywilna.

Zdaniem byłego dowódcy brytyjskiego sztabu generalnego gen. Richarda Dannatta Rosjanie wznowili ataki na zakład, "ponieważ doszli do wniosku, że muszą mieć jakieś zwycięstwo, by mieć co świętować w Dzień Zwycięstwa 9 maja".

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET, goniec.pl, rp.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Brazylia: Skarpa osunęła się na drogę. Nie żyją co najmniej dwie osoby, około 30 jest zaginionych

Wiadomości

Brazylia: Skarpa osunęła się na drogę. Nie żyją co najmniej dwie osoby, około 30 jest zaginionych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Karczemna awantura w Sejmie. Błaszczak uciszył marszałek i uderzył w opozycję

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolnośląskie: Pociąg uderzył w autobus. Jedna osoba nie żyje

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Jiang Zemin. Były prezydent Chin odszedł w wieku 96 lat

Czytaj więcej >
"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone"

Wiadomości

"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone". Generał ocenił propozycję polskiego MON

Czytaj więcej >

Wiadomości

Strzały na ulicach Wałbrzycha. Agresorzy biegali w centrum z tasakiem i atrapą broni

Czytaj więcej >