Goniec.pl
FADEL SENNA/AFP/East News

FADEL SENNA/AFP/East News / Pixabay

Rosjanie boją się systemów z Zachodu. Bronią się w niebywały sposób. Zaskakujące działania na froncie

4 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Wojna w Ukrainie, to nie tylko kwestia wojska, ale również sprzętu. Jak się okazuje "niezwyciężona" armia Putina ma bardzo poważny problem. Rosjanie boją się brytyjskich systemów i do ich zakłócania używają zwykłych reflektorów. Brytyjski wywiad wyjaśnił, w jaki sposób mogą one posłużyć do obrony niektórych obszarów. Przywódca Federacji Rosyjskiej nie spodziewał się takiego ciosu.

Przede wszystkim chodzi o mosty w Chersoniu, które pozostają w części uszkodzone. Ich namierzanie jest kluczowe dla wojska ukraińskiego, by kontynuować walkę o te okolice.

Pożar pod Moskwą, płonie magazyn "rosyjskiego Amazona"

Pożar w Rosji. Płonie hala "rosyjskiego Amazona", nie żyje jedna osoba, tysiąc ewakuowanych

CZYTAJ DALEJ

Rosjanie boją się systemów z Zachodu i bronią się... reflektorami. Zaskakujące działania na froncie

Chersoń od dłuższego czasu znajduje się pod okupacją rosyjską. Miasto stało się ostatnio obiektem kontrofensywy ze strony wojsk ukraińskich. Trwają ataki m.in. na most Antonowski, który jest głównym mostem samochodowym i jedynym tego typu łączącym zachodni i wschodni brzeg Dniepru.

Jego znaczenie jest tym większe, że to główne miejsce dostarczania zasobów dla rosyjskich żołnierzy stacjonujących w Chersoniu. Jeśli zostałby on poważnie uszkodzony lub zniszczony, Rosjanie mieliby duży problem z utrzymaniem się w mieście na jeszcze dłuższy czas.

Rosyjski rząd zapowiedział już, że most po ataku z początku tygodnia będzie naprawiany, ale przejezdny stanie się dopiero za tydzień. Daje to Ukraińcom dużo czasu na to, by osłabiać w dalszym ciągu pozycję Rosjan w mieście.

Podczas naprawy okazało się jednak, że wokół miejsca, w którym znajduje się most, robotnicy i wojsko zaczęły stawiać reflektory. Brytyjskie ministerstwo obrony odkryło, dlaczego tak się dzieje.

- Siły rosyjskie prawie na pewno ustawiły piramidalne reflektory radarowe w wodzie w pobliżu niedawno uszkodzonego mostu Antonowskiego i przy niedawno uszkodzonym pobliskim moście kolejowym, z których oba przekraczają Dniepr w Chersoniu na południu Ukrainy. Reflektory radarowe są prawdopodobnie wykorzystywane do ukrycia mostu przed rozpoznaniem przez radary z syntetyczną aperturą i ewentualnymi urządzeniami do naprowadzania pocisków. Podkreśla to zagrożenie, jakie Rosji odczuwa ze strony dostarczanych przez Zachód systemów o zwiększonym zasięgu i precyzji - przekazano.

Jednocześnie zaznaczono, że siły ukraińskie przede wszystkim skupiły się teraz na odcinaniu Rosjan od zaopatrzenia. Atak na most w Chersoniu był jednym z przejawów tej taktyki.

- Ukraińskie jednostki rakietowe i artyleryjskie nadal celują w rosyjskie bastiony wojskowe, skupiska osobowe, bazy wsparcia logistycznego i składy amunicji. Z dużym prawdopodobieństwem wpłynie to na rosyjskie wojskowe zaopatrzenie logistyczne i wywrze presję na rosyjskie wojskowe elementy wsparcia bojowego - przekonywali przedstawiciele brytyjskiego MON.

Sprawcy

10 zbrodniarzy z Buczy. Prokuratura pokazała zdjęcia rosyjskich oprawców

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenedyktowa ujawniła postępy w identyfikowaniu sprawców masakry w Buczy. Na Facebooku opublikowała nazwiska i zdjęcia 10 żołnierzy, którzy mieli kraść, mordować i torturować cywilów. fot. Flickr/manhhai, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/, Facebook/Ірина Венедіктова

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Donald Tusk kolejny raz bohaterem "Wiadomości". TVP w mocny sposób uderzyło w lidera opozycji

  • Nad Polskę nadciąga kolejna fala upałów. Wartości na termometrach otrą się o rekord

  • "Pracodawcy będą zwalniali ludzi". Ekspert wyjawił, co czeka miliony Polaków

Źródło: Wirtualna Polska

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

fot. Facebook / Ochotnicza Straż Pożarna Bełżec I

Wiadomości

24-latek i 17-latek nie żyją. Zginęli w wypadku na prostej drodze

Czytaj więcej >
fot. Facebook/ Rybnik i okolice-Informacje drogowe 24H

Wiadomości

Zwiększał prędkość i nie hamował. Dziwny wypadek w Rybniku. Mąż usiłował zabić żonę?

Czytaj więcej >
Elżbieta II

Wiadomości

Pałac Buckingham pokazał pierwsze zdjęcie grobu królowej Elżbiety II. Zaskakujący widok

Czytaj więcej >
Screen programu "Fakty", prod. TVN

Wiadomości

Antoni Macierewicz starł się z dziennikarzem TVN. Nie wpuszczono ich na spotkanie, padły mocne słowa

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Antoni Macierewicz od lat podbija polską scenę polityczną. Jego wykształcenie może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński zapowiada zmiany w liczeniu głosów w wyborach. "Wprowadzimy różne rygory"

Czytaj więcej >