Rewolucyjne zmiany dla polskich kierowców. Obowiązują od dziś
Sąd Najwyższy przychylił się do apeli Rzecznika Praw Obywatelskich. Już od dziś, 10 września, kierowcy nie będą narażeni na mandaty z art. 94 KW w sytuacjach, w których jeszcze dotychczas takie kary mogli otrzymać. Ważna zmiana dla posiadaczy aut właśnie wchodzi w życie. Co się zmieni?
Przełomowe zmiany dla kierowców
Przełomowe zmiany dla kierowców wchodzą w życie już od wtorku. Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie obowiązku posiadania dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdem. Od dziś nie jest to już uznawane za warunek konieczny do prowadzenia samochodu. To bardzo duża zmiana dla wszystkich kierowców. Do jej wprowadzenia przyczyniły się również apele Rzecznika Praw Obywatelskich.
Resort cyfryzacji zapowiada w tej kwestii znaczne uproszczenie procedur związanych z odzyskiwaniem prawa jazdy po odbytej karze. Aktualnie świeżo upieczeni kierowcy nie muszą już czekać na fizyczny dokument, aby legalnie prowadzić auto. Już niebawem podobna sytuacja ma się tyczyć osób, które odzyskują prawo jazdy po okresie karencji.
Krzysztof Dymiński uciekł, gdy został zauważony? Matka wydała pilny komunikatNowe przepisy od dziś. Co się zmieni?
Co dokładnie się zmieni od wtorku 10 września? Wedle nowych przepisów, kierowcy automatycznie mają otrzymywać swoje prawo jazdy z powrotem, bez konieczności składania w tej kwestii żadnego wniosku. To ma zapobiegać sytuacji, w której nieświadomi, byli karani, pomimo formalnego odzyskania uprawnień.
ZOBACZ: Śnieg w Polsce jeszcze we wrześniu. Zdumiewające ustalenia synoptyków
Zmiana ma przede wszystkim uprościć system i ukrócić zbędne formalności, a także ułatwić w tej kwestii życie kierowców. Wprowadzenie zmian jest również odpowiedzią na liczne głosy i apele w tej sprawie.
Od 10 września istotne zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy
Do dziś, kierowca, aby odzyskać zatrzymane prawo jazdy musiał złożyć w urzędzie odpowiedni wniosek o zwrot uprawnień. Jeśli o tym nie wiedział, przy potencjalnej kontroli drogowej mógł narazić się na poważne kłopoty, w tym sprawę w sądzie i 1500 zł grzywny.
Do zmian tych zasad nawoływał Rzecznik Praw Obywatelskich, który bardzo często interweniował w podobnych przypadkach. W końcu głosy kierowców zostały wysłuchane.
Termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, o którym mowa w art. 102 ust. 2b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców, określa się na dzień 10 września 2024 roku – zapowiedział resort cyfryzacji.
ZOBACZ: Nie żyje były polityk PO. Miał 62 lata