Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Prezes ZUS zabrał głos ws. emerytur. "Polacy powinni pracować dłużej"
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski 09.09.2024 11:55

Prezes ZUS zabrał głos ws. emerytur. "Polacy powinni pracować dłużej"

emerytka
Fot. goniec.pl

Kwestia wieku emerytalnego to bardzo emocjonujący temat w naszym kraju. W tej sprawie wypowiedział się ostatnio prezes ZUS, który podkreślił, że "trzeba uświadamiać ludziom, że powinni pracować dłużej, nawet jeśli nie ma przymusu administracyjnego".

Emerytury 2024. Polacy powinni pracować dłużej?

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk rozmawiał na temat kwestii wieku emerytalnego z dziennikarzami Faktu. Jego zdaniem Polacy powinni pracować dłużej.

Trzeba jednak uświadamiać ludziom, że powinni pracować dłużej, nawet jeśli nie ma przymusu administracyjnego - powiedział Zbigniew Dredziuk.

Podkreśla także, że wek emerytalny został niesłusznie obniżony i konieczne jest edukowanie wszystkich Polaków, że od to od składek zależy wysokość emerytury.

Piorunujące obniżki cen produktów spożywczych. Polacy zaoszczędzą, ale jedno pozostanie bez zmian To już koniec upałów w Polsce. Nadchodzi prawdziwe załamanie pogody

Emerytury 2024. Podniesienie wieku emerytalnego

Derdziuk był pytany również o pomysł minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, według której potrzebna jest dyskusja na temat podniesienia wieku emerytalnego.

Dyskusja jest potrzebna, żeby uświadomić, że żyjemy dłużej. Kobieta dzisiaj odchodzi w 60. roku życia na emeryturę, żyje na niej jeszcze średnio 22 lata - zaznacza prezes ZUS.

Zdaniem prezesa ZUS, są w tej chwili programy, które umożliwiają dodatkowe oszczędzanie na emeryturę. Zwraca uwagę także na inną reformę, która pozwoli więcej odłożyć na starość. Chodzi o "ozusowanie" umów zleceń.

Emerytury 2024. Składka od każdej umowy?

Zobacz: Rowerzysta zginął pod kołami samochodu. Tragiczny wypadek w Żyrardowie 

Zbigniew Dredziuk chciałby, żeby od każdej umowy pracodawca płacił składki. To ma wpłynąć na poprawę warunków dla biznesu wśród polskich firm.

Teraz musimy patrzeć, jakie są nowe formy zatrudnienia, jakie są nowe formy zarobkowania, żeby skłonić ludzi, by myśleli o swojej przyszłości. A to oznacza, że umowy, zlecenia, jeśli kiedyś były nieoskładkowane, były taką furtką. Jak firmy mają konkurować, kiedy jedni mają pracowników oskładkowanych a inni mają nieoskładkowanych? Państwo ma prawo dbać o równe warunki dla biznesu – przekonuje prezes ZUS.